Burun Estetiğinde Tampon Korkusu

Burun Estetiğinde Tampon Korkusu

Burun estetiği en çok talep edilen ve en çok gerçekleştirilen estetik cerrahi ameliyatlarının ilk sıralarında gelmektedir. Burun estetiğinde kullanılan tamponlar ise, burun ameliyatı olmak isteyenlerin en çok korktuğu durumdur. Bu yazımızı tampon korkusu olanlar için hazırladık ve ‘’ Burun Estetiğinde Tampon Korkusu ‘’ konulu yazımız sizlerle. Keyifli okumalar.

Burun estetiğinde kullanılan tamponlara olan korku yersizdir. Bu tamponlar aslında hiç de korktuğunuz gibi değildir. Peki, burun tamponu nedir? Neden kullanılır? Ne zaman alınır? Detaylı inceleyelim.

Burun Tamponu Nedir?

Burun tamponu, burun içerisinde kanamayı ve şişliği kontrol altına alan ve burun ameliyatlarının hemen hemen hepsinde kullanılan bir aparattır.

Burun Tamponu Neden Kullanılır?

Burun görüntü olarak deformasyonlara sahip olabilir. Görüntü dışında bir de burun içerisinden nefes alamamaya yönelik fonksiyonel problemler de mevcut olabilir. Burnun dış kısmının estetik ameliyatı ile düzeltilmesi sağlanırken, aynı zamanda burun içerisinde nefes alamamaya yönelik fonksiyonel sorunlar da aynı ameliyat esnasında gerekli müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Hava yoluna da müdahale edilecek olan her burun estetiği ameliyatında burun tamponları kullanılmaktadır. Kullanılan bu tamponlar burun içerisinin anatomisinde uygun olarak üretilmektedir. Silikon yapıda ve ortası deliktir. Silikon olması sebebi ile yumuşaktırlar. Ve burun içerisine yapışmazlar. Ortası delik olmasının sebebi ise tamponlar var iken burun deliğinin %100 kapanmamasını ve içeriye hava girmesini sağlamaktır. Atel ve tamponlar ile ilgili daha önce hazırladığımız yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tamponlar Ne Zaman Alınır?

Burun tamponları, burun ameliyatı esnasında burun içerisine yerleştirilmektedir. Kanama, şişlik ve ödemin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ameliyattan 1 hafta sonra alınmaktadır.

Tamponların Alınması Ağrılı Mı?

Burun içerisine yerleştirilen burun tamponlarının çıkarılması korkulduğu gibi ağrılı bir süreç değildir. Tampon korkusuna sebep olan ve birçok kişinin en çok endişe duyduğu konu tamponları çıkarılırken ağrı veya acı olacağı düşüncesidir. Tamponların yapısı silikon olduğu için burun içerisine yapışmamaktadır. Yapışma olmadığı için de çıkarılırken ağrı veya acı yaşanmamaktadır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Mümkün Mü?

Tamponsuz burun ameliyatı, eğer burunda nefes alamama problemi yok ise ve burunda fonksiyonel olarak bir müdahale yapılmayacak ise burun tamponlarının kullanılmasına ihtiyaç olmamaktadır. Bu durumda tamponsuz burun ameliyatı gerçekleştirilmiş olur. Bazı hekimler burun estetiği ile birlikte burnun fonksiyonel sorunları olmasına rağmen burun tamponlarını kullanmamaktadır. Tamponsuz burun estetiği olarak mutlaka duymuşsunuzdur. Bu durumda burun içerisinde tampon kullanılmamakta ve tampon yerine geçmesi için burun içerisinde dikişler yaparak septum denilen burun orta hat kısmının şişmesi engellenmiş olur. Ancak bu dikişli tampon durumu, silikon tamponlara kıyasla travmatik bir durumdur. Kişisel olarak tercih ettiğimiz durum silikon tamponların kullanılmasından yanadır.

“Burun Estetiğinde Tampon Korkusu” için 4 yorum

 • Sezgin Kara dedi ki:

  Tampon kullanılmadan olmuyor mu

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Sezgin Bey,
   Nefes alma müdahalesi de olacak her burun estetiği ameliyatımızda tampon kullanmaktayız.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Gonca Türkel dedi ki:

  Tamponlar çıkarılırken ağrı oluyor mu?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gonca Hanım,
   Kullandığımız tamponlar silikondur. Yapışma olmaz ve çıkarılırken ağrı veya acı olmamaktadır.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir