Estetik Cerrah Ne Yapar?

Estetik Cerrah Ne Yapar?

Bu yazımızda sizlere bir Estetik Cerrah ne yapar? Konusunu ele alacağız ve okurlarınıza sunacağız. Keyifli okumalar.

Halk arasında Plastik Cerrah, Estetik Cerrah olarak anılsa da branşın esas ismi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’dir. Plastik, Yunancadan gelen plasticos sözcüğü şekillendirmek anlamına gelirken, Rekonstrüktif ise latince kökenli bir sözcüktür ve yeniden yapmak anlamına gelir. Doğumdan gelen veya sonradan kazanılan anomalilerin, şekil ve fonsiyonel bozuklukların onarılması ve tabir-i caiz ise insan kaportasının düzeltilmesini amaçlayan cerrahi branşdır.

Estetik Cerrah olmak için, liseden mezun olduktan sonra 6 yıllık tıp eğitimi alınması gerekmektedir. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavına girilerek Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazanılmalıdır. Uzmanlık eğitim hayatı da 6 yıl sürmektedir. Tüm bu uzun ve zorlu süreç tamamlandıktan sonra Estetik Cerrah olunabilmektedir.

Peki Estetik Cerrah ne yapar? Sorumuza geri dönersek, aslında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar vücudun tüm yüzeylerinde oluşan her türlü cerrahi sorunlarla ilgilenirler. Vücudun estetik olarak daha güzel ve mükemmele yakın olmasını sağlamak için yapılan cerrahi ve cerrahi olmayan girişimlerle uğraşırlar.

Dünyada ve Ülkemizde en çok talep edilen ve gerçekleştirilen Estetik Cerrahi alanları aşağıdaki gibidir:

 • Burun Estetiği (rinoplasti)
 • Meme Estetiği (meme büyütme , meme küçültme, meme dikleştirme, jinekomasti)
 • Vücut Estetiği (karın germe – abdominoplasti, vücuttan yağ alma – liposuction, vücut germe)
 • Kepçe Kulak Estetiği (otoplasti)
 • Göz Kapağı Estetiği (üst blefaroplasti ve alt blefaroplasti)
 • Yüz Germe
 • Çene Büyütme ve Küçültme Cerrahisi (mentoplasti)
 • Bacak Düzeltme Cerrahisi (bacak implantları, bacaktan yağ alma veya bacağa yağ enjeksiyonu)
 • Kadınlarda Genital Bölge Estetiği ( vajinoplasti – labioplasti)
 • Kırışıklık Tedavisi (botox)
 • Cilt Bakımı Müdahaleleri ( dolgu uygulamaları, mezoterapi, somon DNA, PRP)

Burun Estetiği ( Rinoplasti)

Burun estetiği, estetik cerrahi branşından en çok talep edilen ameliyatların başında gelir. Burun üzerinde genetiğe bağlı veya sonradan oluşan deformasyonların giderilmesini amaçlayan cerrahi müdahaledir.

Meme Estetiği

Meme estetiği kendi alanında meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ve jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) ameliyatları olarak ayrışmaktadır.

Meme küçüklüğü şikayeti olanlara meme protezleri ile meme büyütme cerrahisi, meme büyüklüğü şikayeti olanlara memedeki fazla dokular alınarak meme küçültme cerrahisi, sarkık meme yapısından şikayetçi olan kişilere ise meme dikleştirme cerrahisi yapılmaktadır. Jinekomasti ise erkeklerde meme büyümesi oluşması sonrasında yapılan cerrahi müdahaledir.

Vücut Estetiği

Vücut estetiği de kendi içinde karın germe, kol – bacak – uyluk germe, liposuction (vücuttan yağ alma) ev vücutta ihtiyaç olan bölgeye yağ enjeksiyonu cerrahilerini kapsamaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformasyonuna sahip olan 6 yaş ve üzerinde olan kişilere yapılan kulak estetiği cerrahisidir.

Göz Kapağı Estetiği

Alt ve üst göz kapağında oluşan sarkma veya torbalanma gibi şikayeti olanlar için yapılan cerrahi müdahaledir.

Yüz Germe

Yaşın ilerlemesi ile yüzde meydana gelen sarkmalara karşı yapılan estetik cerrahi ameliyatıdır.

Çene Büyütme ve Çene Küçültme Estetiği

Çenesi, yüz hattına göre çok geride olan kişilerde çene implantları veya yağ enjeksiyonu veya hyaluronik asit dolgularla çenein büyütülmesi için yapılan girişimlerdir. Çene küçültme ise çene büyütmenin tam tersidir. Çenede ileri doğru çıkıklık var ise çene ucu törpüleme veya çene kemiklerinin kısaltılması ile yapılan cerrahi işlemdir.

Bacak Düzeltme Cerrahisi

Bu ameliyat halk arasında çarpık bacak olarak bilinen deformasyonlara sahip kişilere yapılmaktadır. Çarpık bacak ameliyatı için bacak protezlerinden veya yağ enjeksiyonu cerrahisinden yardım alınarak gerçekleştirilir.

Vajinoplasti – Labioplasti

Vajinoplasti, kadınlarda genital bölgenin cinsel ilişki, gebelik, doğum sonrası oluşan deformasyonlarına karşı yapılan ameliyat türüdür. Labioplasti ise, kadın genital organında doğuşta gelen şekil bozukluğuna karşı yapılan ameliyattır.

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi için en çok uygulanan işlem botoxdur. Botox ameliyatsız estetik grubunda yer almaktadır.

Cilt Bakımı Müdahaleleri

Cilt üzerinde doku eksiklikleri, çukurluklar, hacim kayıpları için bölgesel dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Cilt kalitesini arttırmak, nem ihtiyacını karşılamak, daha canlı daha parlak bir cilt için ise PRP, mezoterapi, somon DNA uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar tıpkı botox uygulaması gibi ameliyatsız estetik kategorisindedir.

Türk Plastik ve Estetik Cerrahisi, dünyada hem bilimsel hem de cerrahi yetenek olarak çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada yapılan tüm plastik ve estetik cerrahi ameliyatı ülkemizde aynı kalitede hatta daha üst düzey kalitede hizmet vermektedir. Bundan dolayı bir çok yabancı uyruklu hasta ülkemizi ziyaret ederek ameliyat olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir