Kadın ve Erkek Burun Estetiği

KADIN VE ERKEK BURUN ESTETİĞİ

Günümüzde burun estetiği en çok yapılan estetik operasyonlar arasındadır. Burun estetiği veya estetik işlem denildiğinde akla ilk olarak kadınların yaptırdığı işlemler gelmektedir. Gelişen sosyal kültürümüz kadınlar kadar erkeklerin de burun estetiği yaptırma oranını arttırmıştır. Bu yazımızda kadın ve erkek burun estetiği farklılıklarından bahsediyor olacağız.

Erkeklerde Burun Estetiği

Estetik operasyonlar kadınlar ile özleşmiş olmasına rağmen yıllar geçtikçe erkeklerin de estetik operasyon yaptırma oranları artmaktadır. Sosyal çevre, iş hayatı gibi etkenler erkeklerin burun estetiği düşüncelerini arttırmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olan kişilerin %30-40 oranı erkeklerden oluşmaktadır. Burun yaşamda fonksiyonları ile önemli olsa da, estetik açıdan yüze anlam katan ve ifadeyi şekillendiren bir organdır. Burun estetiğinin amacı yüze uyumlu olacak doğal bir şekil vermektir.

Erkeklerde Burun Estetiğine Karar Verme

Erkeklerin burun estetiğine karar vermeleri öncelikle fonksiyonel problemlerdir, sonrasında ise estetik bir görünüm kazanmak isterler. Burun estetiğinde erkekler ile kadınların planlamaları farklılık göstermektedir. Erkeklerde daha düz, kalkık olmayan, kavisli olmayan bir görünüm istenilmektedir. Kalkıklık veya kavisin çok az miktarda fazla olması bile yüzde daha feminen bir ifadeye neden olacaktır. Erkeklerde burun ucu kalkıklığının 90 derece olması ideal olarak kabul edilmektedir.

Erkekler için gerçekleştirilecek olan burun estetiği operasyonları dikkat ve özen gerektirmektedir. Alanında başarılı, konu ile ilgili tecrübe sahibi bir doktor tarafından ameliyatınızın gerçekleştiriliyor olması ameliyat sonrası memnuniyet oranını doğrudan etkilemektedir. Erkeklerin cilt yapısı ve kemik yapısı kadınlara göre farklılık gösterir. İyileşme süreci aynı oranda farklı olduğu gibi erkekler de cilt yapısına bağlı olarak daha uzun olabilmektedir.

Kadınlarda Burun Estetiği 

Kadınlarda burun estetiği, çoğunlukla doğal bir görünüm ile kendini daha iyi hissetme amacıyla yapılmaktadır. Erkeklere oranla daha küçük bir yüze sahip olan kadınlarda burun estetiği daha minimal dokunuşlar gerektirmektedir.

Estetik bir görünüm ile birlikte fonksiyonel problemlerin ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha kavisli burun ucu kalkık yüzün oranlarına uyumlu daha küçük bir burun görünümü kazanılmak istenir. Kadınlarda burun ucu kalkıklığı 110 derece olması ideal olarak kabul edilmektedir. Burada kişinin istekleri ve yüz oranları hesaplanarak karar verilmelidir. Kadınlarda iyileşme süreci cilt yapısı göz önünde bulundurularak 1-1.5 yıl olmaktadır. Ameliyat sonrasında şişlik ve ödemlerin geçmesi daha kısa bir sürede gerçekleşebilir.

erkek rino.jpg
Erkek Burun Estetiği
kadın rino.png
Kadın Burun Estetiği

Kadın ve erkek burun estetiği birçok açıdan farklılık göstermektedir. Her iki operasyon için en önemli faktör kişinin doktor seçimi ve doktoru ile olan iletişimidir. Doktor seçiminde yaptığı ameliyatları incelemek, muayene sırasında size olan tutumu ve dürüstlüğünü göz önünde bulundurarak karar vermeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Kadın ve erkek burun estetiği hakkında sorularınız için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty/

https://www.tasklinik.com/

“Kadın ve Erkek Burun Estetiği” için 2 yorum

 • Şenol Kaya dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra ödem ne zaman iner?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey,
   burun ameliyatlarından sonra ilk 2 ay hassas süreçtir ve ödemlerin %80i bu dönemde gitmektedir.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir