Karın Germe

Karın Germe

Çağımızın esas problemi olan fazla kilolar ,teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızda daha fazla yer kaplaması insanı tembelliğe iten yaşam tarzının yaygınlaşması ile bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Fazla kilolar ,gebelik süreci karın duvarında bir takım sorunlara sebebiyet vermektedir.

Karın germe (Abdomınoplasti) operasyonu , karın ön duvarında sarkıklığı  olan kişilere düz ve estetik bir karın ön duvarı sağlamak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Bu operasyon için cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. Kadınlarda en önemli etken geçirilen gebelik süreçleridir. Erkeklerde ise aşırı kilo alma sonucunda karın ve kaslarda oluşan deformasyona bağlı olarak gevşeme ve sarkma oluşmaktadır.

Karın germe operasyonları , yapılacak olan işleme bağlı olarak 3-4 saat sürmektedir. Genellikle iç çamaşırı altından saklanılabilen , sezaryen izinin biraz daha uzun hali şeklinde kesi hattı yapılmaktadır. İşlem esnasında deformiteye sahip karın duvarı onarılır ve kesi hattı kapatılır. İçeride toplanacak fazla sıvıyı dışarı atabilmek için dren yerleştirilmektedir. Ameliyatın son safhasında kişiye özel korse giydirilmektedir. Drenler yaklaşık 3-4 gün kalmakta ve kontrol esnasında alınmaktadır.  Drenlerin alınması korkulacak bir durum değildir. Ağrısız ve acısızdır.

Klasik karın germe operasyonu dışında , sadece göbek deliği altındaki sarkıklığın giderilmesi için mini karın germe operasyonu yapılabilmektedir. Göbek deliği düzeltilmemektedir. Mini karın germe operasyon süresi , klasik karın germe operasyonuna nazaran daha kısa sürmektedir. İyileşme süreci de aynı oranda daha hızlı olmaktadır.

Karın germe operasyonu esnasında oluşturulan kesi hattı 3-6 ayda kızarık bir görünümde olmakta ve 1 yıl sonrasında sedefi renk aşarak kişiyi rahatsız etmemektedir.

Karın germe operasyonu , aşırı sigara kullanan , kan sulandırıcı kullanan veya diyabetik hastalığı olan kişilerde yapılmamaktadır.

Karın germe operasyonu talebinde olan kişilerin mutlaka detaylı muayene için uzman kişilere başvurmaları gerekmektedir.