Kemik Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

KEMİK EĞRİLİĞİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kemik eğriliği ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu burnunda nefes alma ve şekil bozukluğu olan burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilerin en sık sorduğu soru olabilmektedir. Septum dediğimiz burun eğriliği burun orta bölmesinin sağ veya sola doğru eğirilerek burun pasajını kapatmaktadır. Bu septum dediğimiz yapı kemik ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Zaman zaman Eğrilik burun kıkırdak veya kemik bölümünde olabilir. Ancak genellikle iki tarafta da bulunmaktadır. Bu eğriliğin bir taraftan hava yolunu kapatarak nefes alma problemlerini beraberinde getirmektedir.

Burun Eğirilik ameliyatı ne zaman yapılır?

Kemik ve kıkırdak eğriliklerine mümkün olduğunca çocukluk çağlarında müdahale edilmemesi önerilmektedir. Çünkü kıkırdak ve kemik gelişi 17- 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bu sebepten dolayı kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18 yaşından önce ameliyat olmaları önerilmez.

Burun Kemiği Eğriliği Ne Zaman Oluşur?

Burun kemiği eğriliği burun estetiği ameliyatı olacak hastalarda en çok karşılaşan şikayet haline gelebilmektedir. Doğuştan olabileceği gibi sonradan buruna alınan darbe ile ilgilide eğrilik oluşabilmektedir. Burun kıkırdağı burun çatısı içerisine sığmadığı zaman gelişimsel olarak sağ veya sola kayıp hastanın burnundan rahat nefes almanı engelleyebilmektedir. 

Burunun Eğri Olduğunu Nasıl Anlarız?

Burun eğriliği tespiti edilmesi çok zor değildir. Alanında ilgili be tecrübeli doktor tarafından muayene olmanız yeterli olabilir. Burun eğriliği tespit edilmesinden sonra cerrahi bir müdahale ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Silikon Tampon Kullanılır mı?

Burun estetiği ameliyatı eski zamanlarda yapıldığı zaman tampon olarak gazlı bez kullanılırdı ve bu gazlı bezler burun içerisinden çıkarıldığı zaman ameliyat olan kişinin canı çok yandığı için bu korku nedeniyle ameliyat olmaktan vaz geçen insanlar olabilmekteydi. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanılan yeni nesil silikon tamponlar hasta açısından herhangi bir olmadan burundan çıkarılıp alınmaktadır. Bunun için tereyağından kıl çeker gibi örneğini verebiliriz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatından Sonra Normale Ne Zaman Dönülür?

Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi de aynı gün taburcu olunabilirken genel anestezi de 1 gece gözlem altında tutulması gerekebilmektedir. Ameliyattan 1 hafta sonra tamponlar alınır ve ameliyat olan kişi 1 hafta sonra çalışmaya yani normal hayatına dönebilmektedir.

Burun Kemik Eğrili ve Burun Estetiği Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Burun estetiği ameliyatı dediğimiz septorinoplasti ameliyatı burnun nefes alma sorunlarını çözer iken dış görünüşün de düzeltilmesini amaçlar. Septo burunun iç kısmını, rino burnun dış kısmını plasti ise şekil vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi septorinoplasti ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirilmesini sağlayan bir ameliyattır.

Kemik eğriliği ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu ile ilgili kafanıza takılan diğer tüm sorularınızı (+905320563693) bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Referanslar;

https://www.tasklinik.com/category/blog/

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty-gallery/

“Kemik Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?” için 8 yorum

 • Aycan Kılıç dedi ki:

  Burun ucu ameliyat sonrası düşer mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Aycan Hanım,
   Burun ucu düşüklüğünün sebebi ameliyat öncesinde mutlaka tespit edilmeli ve ameliyat esnasında gerekli müdahale yapıldığında burun ucu düşmesi yaşanmamaktadır.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Abdullah Yardımcı dedi ki:

  Kırık burun ameliyatı yapıyor musunuz?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey,
   Kırık burun deformasyonu da gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardandır.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan +905320563693 , bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Osman Işılay dedi ki:

  Burundaki kemik eğriliği nefes almayı etkiler mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Osman Bey,
   Burundaki kemik eğriliği doğru nefes almanızı engelleyebilir.
   Muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Can Ünal dedi ki:

  Burun kemik eğriliği ameliyatı olanların örnek resimleri var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir