Liposuction

Liposuction

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri fazla kilolardır. Hem yaşam kalitesi hem yaşanılan sağlık problemleri sebebi ile kişilerin hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

Liposuction uygulaması ile kişi bu durumdan kurtulabilmektedir. Ancak liposuction operasyonu için çok fazla kilosu olan , obezite durumunu yaşayan kişilere direkt uygulamak doğru değildir. Bu durumu yaşayan kişilerini liposuction öncesi yapması gereken ilk şey fazla kilolarından diyet ve spor destei ile kurtulması gerekmektedir. Diyet ve spor desteğine rağmen bölgesel inatçı yağlanmalardan kurtumak için liposuction ideal bir yöntemdir.

Liposuction operasyonu için herhangi bir yaş ortalaması yoktur. 18 yaşını doldurmuş olan herkese yapılabilmektedir. Ancak yaşın ilerlemesi ile elastikiyetini  kaybetmiş  ciltlerde alınan sonuç  ile cilt kalitesi daha iyi olan kişilerde her zaman aynı sonuç alınmayabilir. Detaylı muayene esnasında kişinin beklenti düzeyi ölçülerek bu bilgiler mutlaka verilmektedir.

Liposuction operasyonu, bölge çapına ve bölge sayısına bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu işlem için mutlaka ameliyathane ortamı gerekmektedir. Liposuctıon yapılacak olan bölgeye göre operasyon süresi değişkenlik göstermektedir. Ortalama 30 dakika veya 1 saat sürmektedir. İşlem esnasında ince kanüller yardımı ile derin yağ dokusuna müdahale edilerek bölgede bulunan inatçı yağlar çekilmektedir. Dikiş olmamaktadır. İnce kanüllerin girişi için açılan yerler bantlar sayesinde kapatılmakta ve iz kalmamaktadır. Ameliyat sonunda , ortalama 3-4 hafta giyilmesi gereken kişiye özel korseler giydirilmektedir. 1 gece hastanede gözlem altında kaldıktan sonra ertesi gün taburculuk işlemleri gerçekleşmektedir. 1 hafta sonra kontrol için gelinmesi istenmektedir. Bu sürece kadar ameliyat olan hastanın kaliteli istirahat etmesi gerekmektedir. Kontrol esnasında gerekli bakım ve pansumanlar yapılmaktadır. Duş alınmasına kontrolden sonra izin verilmektedir.  Tüm bu süreçten sonra kişi sosyal hayatına devam edebilmektedir.

Liposuction operasyonu bir çok bölgeye yapılabilmektedir. Bu bölgeler;

  • Boyun (Gıdı)
  • Basen
  • Kalça
  • Karın
  • Göbek
  • Meme
  • Kol
  • Uyluk
  • Bacak
  • Ayak Bileği

 

 

Liposuction operasyonu ağrılı bir işlem değildir. Klasik liposuction dışında Lazer Liposuction ve Vaser Liposuction en çok uyguladığımız diğer alt yöntemleri de mevcuttur. Kişiye uygun yöntemin detaylı muayene esnasında birlikte değerlendirerek belirlenmektedir.