Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Hamılelık , emzırme, kılo alıp verme , yaşlanma , yer cekımı ve gen yapısı meme sarkmalarında rol alan onemlı faktorlerdır. Meme bezi, yağ dokusu ve derı sarkma surecınden esas etkılenen bolgelerdır. Sarkma sırasında memeyı göğüs kasına tutan askılar gevşemekte ve uzamaktadır. Sarkmalar oluştuktan  sonra eskı halıne ancak cerrahı müdahaleler sonrasında donulebılır.

Memeyı aynı hacmı ıle sadece dıklestırme yapılabılırken meme dıklestırme operasyonu esnasında daha hacımlı ve daha dolgun olabılmesı ıcın sılıkon protezler sayesınde hem büyütme hem dıklestırme de mumkun olabılmektedır.  Bu operasyon esnasında meme dokusu korunduğu ıcın sut bezlerine harhangı bır zarar verılmemektedır. Islemın ardından ıyılesme surecı tamamlandıktan sonra emzırme yapılabılır. Meme dıklestırme operasyonu genel anestezı altında gerceklestırılır. Operasyon suresı ortalama 2-3 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından bir gece hastanede yatış önerilmektedir. Ertesi gün hasta taburcu olabilmektedir. Bir hafta ev istirahatinden sonra ameliyat sonrası kontrolü gerçekleştirilir. Genel bakım ve pansumanı yapıldıktan sonra sosyal hayatına devam edebilmektedir. İyileşme sürecinde kişinin eğilme, zorlanma, ağır kaldırma, ve spor gibi aktivite ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu tarz hareketler tansiyonu yükselteceğinden memelerde ağrı, şişme, ve kanamaya sebebiyet verebilmektedir. İyileşme sürecinde hoşlanmadığımız ve istemediğimiz tatsız durumlardır. Dikkat edilmesi gereken bu süreç yaklaşık 3-4 haftadır.

Meme dikleştirme operasyonu aşırı sigara içen , kan sulandırıcı kullanan ya da diyabetik hastalığı olan kişilere yapılmamaktadır. Sigara içen kişilerin böyle bir sürece başlayabilmeleri için operasyondan en az 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda iyileşme sürecinde ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir.

Meme dikleştirme operasyonu hakkında geliştirilmiş bir çok yöntem ve teknik vardır. Hangi hastaya hangi yöntemin uygunluğu detaylı muayene esnasında birlikte değerlendirilmektedir.