Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR?

Meme, doğurganlığı, dişiliği, anneliği sembol ettiği için kadınlar açısından önemli bir organdır. Görüntüsü dışında emzirme gibi işlevsel olarak önem taşıyan memeler, boyut ve şekil olarak her kadında farklılık gösterebilmektedir. Sadece estetik kaygılar nedeniyle yapılmayan meme küçültme ameliyatı nedir? gelin birlikte bakalım.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Kişilerin memelerinin vücuduna oranlar büyük olması ve bu nedenle sorun yaşaması sonrası yapılan meme estetiğine verilen genel isimdir. Memelerin büyük olması kişilerde hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açabilir. Memelerin büyük olması boyun, sırt ve bel ağrısına neden olur. Bu durum duruş bozukluklarına sebep olup kalıca hale gelebilir. İstenilen kıyafetlerin giyilememesi ve ayna karşısında orantısız bir görüntü kadınları mutsuz etmektedir. Bu tür problemler meme küçültme ameliyatı ile ortadan kaldırabilmektedir. Kişiler normal yaşantılarına daha sağlıklı devam edebilmektedirler.

Meme küçültme ameliyatlarında birçok teknik kullanılmaktadır. Hangi tekniğin uygulanacağı bazı kriterler göz önünde bulundurularak karar verilmektedir;

 • Memenin sarkıklık durumu
 • Memenin hacmi
 • Meme dokusunun yoğunluğu ve pozisyonu
 • Ameliyat sonrasında hamilelik durumu
 • Kişinin yaşı
 • Kesi izlerinin hangi pozisyonda kaslı gerektiği
 • Kullanılan ilaçlar ve alışkanlıklar vb. gibi faktörler meme küçültme ameliyatını ve planlama sürecini etkilemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Meme küçültme ameliyatı, meme gelişimini tamamlamış ve ameliyata engel bir durum söz konusu olmayan her kadın için yapılabilmektedir. Büyük memeler kişileri psikolojik olarak etkilediği için erken dönemde yapılmasında bir sakınca yoktur. 18 yaşını doldurmuş gelişimini tamamlamış kişilere ve üst yaş sınırı olarak ameliyata engeli olmayan her kadın için gerçekleştirilebilmektedir.

Meme Küçültme Öncesi

Meme küçültme ameliyatı olmaya karar veren kişiler, bir plastik cerrah tarafından muayene edilmelidir. Muayene sırasında sizin şikayetleriniz dinlendikten sonra, memenin hacmi sarkıklık miktarı, meme başının yeri, cildin esnekliği hesaplanarak bir çizim yapılmalıdır ve size ameliyattan sonra nasıl görünebileceği hakkında bilgi veriliyor olacaktır. Doktorunuz ile doğru iletişim kurabilmeniz sizi anladığını düşünüyor olmanız çok önemlidir. Planlama ve muayene sırasında ameliyattan sonra dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi veriliyor olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Emzirmeyi Etkiler Mi?

Günümüzde uygulanan tekniklerin hemen hepsi süt bezlerini korumaya yöneliktir. Ancak genellikle süt verme özelliği %80-90 korunabilmektedir. Çok az da olsa süt verememe ihtimali görünüyor ancak süt kanalları hamilelik döneminde kendine yeni kanallar açarak süt verme faaliyetini gerçekleştirebilmektedir.

m. küçültme nedir.jpg

Meme küçültme hakkında merak ettikleriniz için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/breast-surgery/

“Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?” için 6 yorum

 • Münise d. dedi ki:

  Ne kadar süre sonra normal hayata geçiliyor?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Münise Hanım,
   Ameliyattan sonra 1 hafta veya 10 gün kaliteli istirahat etmenizi öneriyoruz. Sonrasında günlük hayatınıza yavaş yavaş başlayabilirsiniz.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 numaralı iletişim hattımızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Sibel Tozluklu dedi ki:

  Meme küçültme ameliyatı için önerinize ihtiyacım var. 24 yaşındayım. 2 yaşında kızım var hala emziriyorum. Ve yeniden bir gebelik daha planlıyorum. Kızım 5 yaşına gelene kadar bekleyeceğim. Göğüslerim çok büyük, şimdi mi ameliyat olmalıyım yoksa beklemeli miyim?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım,
   Meme büyüklüğünden dolayı sağlığınızı olumsuz etkileyen bir durum var ise hemen olabilirsiniz. Ancak tekrar gebelik düşünüyorsanız bunu daha yakın zamanda gerçekleştirip , gebelik sonrası ameliyat olmanızı öneririz.
   Detaylı muayene randevunuz için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Jale Kıyı dedi ki:

  Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Jale Hanım,
   Meme küçültme ameliyatlarında kesiler olması tabidir. Ve kesilen her yer de iz kalabilir. İzlerin %100 kaybolması günümüz teknolojisi ile mümkün değildir ancak daha iyi bir hale getirilmesi mümkündür. Bu konuda detaylı yazımızı hazırlamıştık. Linkini aşağıya bırakıyoruz.
   https://www.suleymantas.com.tr/meme-ameliyati-sonrasi-iz/
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir