Saç Ekimi Sık Sorulan Sorular

sac-ekimiSaç ekimi özellikle, erkeklerin rağbet ettiği ve şu an ülkemizde çok sık yapılan bir ameliyat haline gelmiştir. Eskiden FUT yöntemi dediğimiz teknik ile ense bölgesindeki saçlı deri kesilerek alınan saç dokusu küçük parçalara ayrıldıktan sonra kel olan alana nakil edilmekteydi ve sonuçlar çok iyi değildi. Ancak günümüzde, FOE yöntemi dediğimiz yine ense bölgesindeki saçlı deriden kıl folikülleri tek tek motor yardımı ile alınarak kel olan bölgelere mikro-greftleme tekniği ile nakil edilmektedir. Bu şekilde çok başarılı sonuçlar elde edilmekte olup sağlıklı ve gür görünümlü saçlar elde edilmektedir.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi mikro-greftleme tekniği dediğimiz FUE yöntemi ile ense bölgesindeki saçlı deriden kıl foliküllerinin tek tek motor yardımı ile alınarak kel olan alanlara nakil edilmesi işlemidir.

Saç ekimi kimlere yapılır?

Saç ekimi saç kaybı yaşayan kişilere uygulanabilir.

Saç ekimi için kaç yöntem vardır?

Temel olarak 2 yöntem vadır. Eskiden FUT yöntemi dediğimiz teknik ile ense bölgesindeki saçlı deri kesilerek alınan saç dokusu küçük parçalara ayrıldıktan sonra kel olan alana nakil edilmekteydi ve sonuçlar çok iyi değildi. Ancak günümüzde, FOE yöntemi dediğimiz yine ense bölgesindeki saçlı deriden kıl folikülleri tek tek motor yardımı ile alınarak kel olan bölgelere mikro-greftleme tekniği ile nakil edilmektedir.

Saç Ekimi anestezi almayı gerektirir mi?

Saç ekimi lokal anestezi altında, saçlı deri uyuşturularak yapılır.

Saç ekimi ne kadar sürmektedir?

Saç ekimi, kel olan alanın büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 5-6 saat sürmektedir

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi yapılan uyuşturucular nedeniyle kesinlikle ağrısız bir işlemdir.

Ense bölgesinden kaç köke kadar alınabilmektedir?

Aynı seansta 5000-6000 köke kadar alınabilmektedir. Eğer işlem 2 seansa bölünecek ise bu sayı 10.000 e kadar çıkabilir.

Saç ekimi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir. Kişinin alkol kullanması kanamayı arttıracağından, işlem öncesi en az 2 gün öncesinden alkol alımı kesilmelidir. Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları

Ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar işlemden 3 ay sonra dökülür ve yeniden çıkmaya başlar. İşlemden 6 ay sonra hepsi yeniden çıkmış olur ve sağlıklı ve gür saçlı bir görünüm kazanılmış olur. Ekilen saçlar bu aşamadan sonra tekrar dökülmez.

Saç ekildiği zaman doğal bir görünüm olur mu?

Saç ekimi öncesi saçların çıkım yönü analiz edilir ve kıl kökleri bunlara doğru yerleştirilir. Bu şekilde doğal görünümlü saçlar elde edilmiş olur. Buna uygun yapılmayan saç ekiminde ise halk arasında Çim adam denilen saç ekildiği çok belli olan bir deformiteye neden olmaktadır.