Sitede Ara

Septum Deviasyonu (Burun Kemiği Eğriliği)

Solunum yolunun ilk noktası olan burun kişinin hayati fonksiyonu olan nefes alma işlemini gerçekleştirir. Bazen ise bu nefes alma durumu ne yazık ki doğru bir şekilde gerçekleşememektedir. Septum deviasyonu ya da diğer bir adıyla burun kemiği eğriliği sağlıklı bir şekilde nefes almamızı engellemektedir. Peki septum deviasyonu nedir?

Septum Deviasyonu Nedir?

Burun yapısı gereği ortadan ikiye ayrılmaktadır. Nefes almamızı sağlayan nazal septum burun içerisinde daha sağlıklı nefes almamıza olanak tanımaktadır. Burun yapısında nazal septumun doğru yerde konumlandırılmaması ya da eğri olması nefes alma problemi yaşamamıza neden olur. Kısaca septum deviasyonu; nazal septum deviasyonu burun içinde eğik olma durumu ve bu durumunun nefes alma problemine yol açtığı durum olarak söyleyebiliriz. 

Septum Deviasyon Nedenleri Nelerdir?

Septum deviasyonunu ana 2 nedeni bulunmaktadır;

 1. Genetik nedenler
 2. Fiziksel travmalar

Darbeler sonucu ya da kalıtsal nedenlerden oluşan burunda meydana gelen sorunlar septum deviasyonuna sebebiyet verebilir. Bu sorunlar; 

 • Burun kemeri
 • Burun deliklerinin asimetrik duruşu,
 • Buruna alınan darbeler sonucu burun yapısında meydana gelen bozulmalar.

Septum Deviasyonu Hangi Sorunlara Neden Olur?

Çoğu kişinin burun yapısındaki septum orta kısımda yer alır. Septumun ortada değilde daha ileride olması çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bunlardan en belirgini de burun tıkanıklığı dolayısıyla nefes problemidir.

Nefes Problemi için Burun Estetiği

Burun estetiği nefes problemi tıkalı burun, gece horlamaları ve uykusuzluk gibi hayat kalitesini etkileyen durumlar burun ameliyatı olmayı gerektirebilmektedir. Burun eğriliği yani deviasyon, büyüyen burun eti, bozulan burun dokusu hepsinin bir burnun da bulunması veya herhangi birinin olması nefes alma problemlerini ameliyat olacak kişilerde hali hazır bir şekilde bulunmaktadır.

Bir çok hastalık burunda soruna yol açabilir. Sinüzit, alerji, sigara kullanımı bunlardan bir kaç tanesidir. Detaylı muayene olduktan sonra Doktorunuz tarafından verilen ilaç tedavisi ile sonuç aranmalıdır. Alerji var ise tedavi edilmeli, sigara kullanımı var ise daha doğrusu tütün ve tütün ürünleri kullanımı var ise bırakılmalıdır. Tedavi sonunda bir miktar düzelme olsada hala bir miktar tıkanıklık var ise bu durumda ameliyat olmak kaçınılmaz olabilmektedir.

Burun estetiği nefes alma problemi ile burun dış kısmının birlikte düzeltilmesini isteyen kişilerin en çok sorduğu soru haline gelen nefes alma problemi ile birlikte burun estetiği yani dış görünüşünün bozukluğu da düzeltilebilir mi? Sorusudur. Her iki burun deliğini ayıran yamukluklar septoplasty ile düzeltilirken mekanik yolu kapatan sorunlarda düzeltilir ve konka dediğimiz havayı ısıtıp nemlendiren yapıların alerjik ve burun deviasyonu gibi durumlarda çok büyümesinden dolayı artık fayda yerine zarar vermeye başlaması bunların küçültülmesini gerektirmektedir. Burnun dışında sinüzit dediğimiz baş ağrısı ve burun akıntısı yapan durumların sinüs dediğimiz boşlukların temizlenmesi ile tedavisi mümkündür.

Septum deviasyonunun yol açtığı diğer sorunlar: 

 • Horlama
 • Kalitesiz uyku
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Geniz akıntısı
 • Sinüzit ya da bronşit rahatsızlıkları,

Her iki burun deliğini ayıran septumdaki yamukluklar septoplasti  düzeltilebilir ve burun eti (konka) dediğimiz havayı ısıtıp nemlendiren yapıların alerji ve septum deviasyonu gibi durumlarda konkaların çok büyümesinden dolayı artık fayda yerine zarar vermeye başlaması bu konkaların küçültülmesini gerektirebilir. Bunun dışında sinüzit dediğimiz baş ağrısı ve sürekli burun akıntısı yapan durumların ise sinüs dediğimiz boşlukların temizlenmesi ile tedavisi mümkündür.

 • Akciğer, boğa vb. diğer solunum yollarında reaksiyon ve
 • Diyabet hastalıklarına yol açar.

Ayrıca;

Burundan sağlıklı bir şekilde ağız yoluyla  alınan nefes sonucunda bazı istenmeyen sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar;

 • Diş ve diş eti problemi
 • Ağız kuruluk ve bu kuruluğun yarattığı kötü koku
 • İştahsızlık
 • Koku alma problemi ve 
 • Çok fazla hapşırma sorunu.

Deviasyon Belirtileri Nelerdir?

Burun dışından görülebilen bir sorun olan septum deviasyonunda burun içinde de birtakım belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler septum deviasyon ameliyatını gerektirebilir. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Burun tıkanıklığı,
 • Ağız açık uyuma
 • Uyku apnesi
 • Yüzde ve burunda oluşan ağrı
 • Yorgunluk
 • Uyku apnesi

Deviasyon Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Yukarıda saydığımız birden çok belirtinin meydana gelmesi sonucunda ve yapılan ilk muayene sonrası konulan burun kemiği eğriliği tanısı ardından cerrahi müdahaleye karar verilir. Burun yapısında meydana gelen kemik eğriliğini tedavi eden ameliyat çeşidi septoplasti olarak adlandırılmaktadır. 

Septum Deviasyonu Nasıl Tedavi Edilir? 

%70-80’lik kısımda gözlenen burun kemiği eğriliği ileri seviyeye ulaştığında kişinin hayatını oldukça etkilemektedir. Bu da kişinin hayatını etkiler. Burunda eğri ya da yanlış konumlandırılmış kıkırdak yapı septoplasti ile düzenlenmektedir. Septoplasti ameliyatında burun kemik eğriliği düzeltilir ya da yanlış konumlandırılmış kıkırdak yapı burun içinde yeniden konumlandırılır. 

Septum deviasyonu ameliyatında meydana gelen kesi dikişler yoluyla kapatılır.  Bu dikişler bir hafta sonra alınır. 

Septoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Burun darbelere karşı korunmalıdır. 
 • İyileşme süresi 3-6 hafta sürmektedir. Bu süre boyunca daha yüksek yastık kullanılmalıdır.
 • Fazla sıcak su ile duş alınmamalıdır.
 • Kişiyi yoracak egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Septum deviasyonu ya da burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Eğirilik Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kemik ve kıkırdak eğriliklerine mümkün olduğunca çocukluk çağlarında müdahale edilmemesi önerilmektedir. Çünkü; kıkırdak ve kemik gelişi 17- 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bu sebepten dolayı kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18 yaşından önce ameliyat olmaları önerilmez.

Burun Kemiği Eğriliği Ne Zaman Oluşur?

Burun kemiği eğriliği burun estetiği ameliyatı olacak hastalarda en çok karşılaşan şikayet haline gelebilmektedir. Doğuştan olabileceği gibi sonradan buruna alınan darbe ile ilgili de eğrilik oluşabilmektedir. Burun kıkırdağı burun çatısı içerisine sığmadığı zaman gelişimsel olarak sağ veya sola kayıp hastanın burnundan rahat nefes almasını engelleyebilmektedir. 

Burnun Eğri Olduğunu Nasıl Anlarız?

Burun eğriliği tespiti edilmesi çok zor değildir. Alanında ilgili ve tecrübeli doktor tarafından muayene olmanız yeterli olabilir. Burun eğriliği tespit edilmesinden sonra cerrahi bir müdahale ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatından Sonra Normale Ne Zaman Dönülür?

Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi de aynı gün taburcu olunabilir iken genel anestezi de 1 gece gözlem altında tutulması gerekebilmektedir. Ameliyattan 1 hafta sonra tamponlar alınır ve ameliyat olan kişi 1 hafta sonra çalışmaya yani normal hayatına dönebilmektedir.

Burun Kemik Eğriliği ve Burun Estetiği Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Burun estetiği ameliyatı dediğimiz septorinoplasti ameliyatı burnun nefes alma sorunlarını çözer iken dış görünüşün de düzeltilmesini amaçlar. Septo burunun iç kısmını, rino burnun dış kısmını plasti ise şekil vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi septorinoplasti ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirilmesini sağlayan bir ameliyattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir