Sitede Ara
TAŞ KLİNİK

Kulak Estetiği (Otoplasti)

TAŞ KLİNİK

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak estetiği kulak da doğuştan var olan ya da kaza sonrası medyana gelen deformasyonları ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan estetik operasyondur. Kulak da var olan şekil bozukluğu kişide psikolojik problemlere neden olmaktadır. Doğuştan ya da sonradan meydana gelen kulak sorunları için cerrahi işlemlere gereksinim vardır.

Kulak Estetiği Çeşitleri

Ülkemizde kulak estetiğine genel olarak kepçe kulak sorunu için başvurulmaktadır. Kepçe kulak haricinde kulak kopması, kulak memesi, kulak anomalilerinde kulak estetiğine başvurulmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği

Her 3 çocuktan biri kepçe kulak sorunuyla karşı kalmaya kalmaktadır. Bazen doğuştan meydana gelen kepçe kulak sorunu bazen de sonradan meydana gelmektedir. Kepçe kulak % 5 görülme sıklığıyla en sık görülen doğumsal kulak deformetesidir.Yeni doğan bebeklerde kepçe sorunu var ise ilk 4 ay bandana ve şapka ile bu durumun önüne geçilebilir. Düzelme meydana gelmediği takdirde basit bir cerrahi işlem ile kepçe kulak deformasyonu ortadan kaldırılabilir. Kepçe kulak estetiğine gerek duyulmayan normal bir kulağın ortalama yüksekliği 60-65 mm ve genişliği 25-35 mm dir.

Diğer estetik ameliyatlarında olduğu gibi kulak estetiğinde de doktor seçimi, cerrahın kullandığı teknik ve estetik öncesi ve sonrası kulak estetiğini etkileyen faktörlerdendir.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi kafa bölgesinden ayrı durarak tıpkı kepçe kulak sorunu gibi kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Bu durum için birçok cerrahi teknik bulunmaktadır. Genel olarak hepsinin ortak özelliği ise , kulak arkasından yapılan kesi yada dikiş ile kulağı kafaya yaklaştırma işlemidir.  Bunun dışında kadınlarda küpe kullanımına bağlı kulak memesinde küpe yırtığı oluşmaktadır. Bunun içinde birçok teknik tarif edilmiştir. Genel olarak yırtık olan bölge yeniden dikildikten 6 hafta sonra yeniden delinerek tedavi işlemi gerçekleştirilir. Kulak memesi estetiğinde bir başka problem ise kulak memelerinin olması gerektiğinden daha büyük olma durumudur. Bu durumda da cerrahi tedavi ile kulak memeleri uygun ölçüde küçültülebilmektedirler.

Kulak Anomalisi

Kulak anomalisi, kulak şekil bozukluğunun doğuştan gelmesidir. Kulak şekil bozukluğu genetik bir faktör olmasından dolayı annenin hamileliği sırasında dikkat etmesi gerekmektedir. Kesinlikle alkol, sigara tüketmemeli ve radyasyon bulunan ortamda bulunmamalıdır. Kulak anomalileri herkeste farklı bir şekillerde görülebilir. Kulak kepçesinin olmaması, kulak memesinin normalinden daha büyük olması, Anatio, Macrotia, Büzülmüş kulak, Stahl kulağı, Kriptotia, Soru İşareti Kulak, gibi kulak anomalileri cerrahi müdahaleler ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Anatio: Doğuştan kulak kepçesinin olmamasıdır.

Macrotia: Kulak kepçesinin normalden daha büyük olmasıdır.

Büzülmüş kulak: Anormal olarak küçük çıkıntılı görünen kulaktır.

Stahl kulağı: Skafa, kulağın üst kısmındaki

Kriptotia: Heliks dediğimiz kulağın dıştaki kıvrımın temporal bölge dediğimiz kulağın hemen üzerinde bulanan kısmında deri içeri gömülü olması durumudur.

Soru İşareti Kulak: Kulak memesinin üzerindeki bölgenin eksikliği nedeniyle kulağın soru işretine benzemedir.

Kulak Kopması

Travma sonrası oluşan kulak kopmaları acildir ve titiz bir cerrahiyi gerektirir. Kopan parçanın durumu ve büyüklüğüne göre mikrocerrahi olarak yerine dikilebilir. Eğer bu yapılamayacak kadar yaralanma kötü ise o zaman ameliyat ile kopan parçanın içinden kıkırdağı alınarak kulağın arkasında postauriküler bölge dediğimiz yere gömülür yada tam olarak kulağın olduğu yere konup kulağın üst kısmında (temporal bölge) bulunan zar damarıyla beraber buraya çevrilerek bu kıkırdağın yaşaması sağlanır. Zarın üzerine bacaktan aldığımız deri yaması konularak tekrardan eskisi gibi, kulak gibi görünmesi sağlanır. Eğer kulak çok daha önceden koptuysa ve hasta bize bu görüntüden rahatsız olduğu için geldiyse o zaman, kulak rekonstrüksiyonu dediğimiz yeniden kulak yapma işlemi gerçekleştirilir. Bu ameliyat tek seansta yada 2-3 seansta yapılabilir. Tek seansta yapılacağı zaman, 12. Kaburgadan aldığımız kıkırdağı şekillendirdikten sonra, üzerine yine bu kıkırdak orada yaşasın diye, temporal bölgeden getirdiğimiz damarlı zar ve onun üzerine deri yaması getirilir. Çoklu seansta yapılacağı zaman kaburgadan alınan kıkırdak kulağın arkasındaki cildin altına gömülerek burada yaşaması sağlanır. En az 1-2 ay geçtikten sonra, bu kıkırdak üzerindeki cilt ile birlikte kaldırılarak arkasına yine zar getirilip ve üzerine deri yaması yapılır. Oldukça zor ve zahmetli ameliyatlar olup, hastanın hiçbir zaman eskisi gibi yada hiç ameliyat olmamış gibi bir kulak beklentisi içerisine girmemesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kulak estetiği olacak kişi planlanan tarih ve saatte hastanede olmalıdır.  Kulak estetiğinde kulağın müdahale edilmesi gereken yerler belirlenir ve kulak kıvrımını bozmayacak dikişler atmak hedeflenir. Kıkırdak bölgeler törpülenir. Gerekli yerlerden dokular çıkarılarak kulak istenilen forma getirilir. Kulak arkasında kalan gerekli yerlerden dikiş atılır. Ameliyatınız lokal anestezi ile olacaksa sabah hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer ameliyatınız genel anestezi ile olacak ise 8 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Yaklaşık olarak 1 saat sürecek ameliyat sonrasında verilen şeklin korunması, şişlik ve ödemin az olması için bandaj takılmaktadır. Odanıza çıktığınızda verilen ilaçlar sayesinde ağrı hissetmeyebilirsiniz. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda odanıza çıktığınızda yemek yemeye başlayabilir ve 3-4 saatlik gözlem sonrası evinize gidebilirsiniz. Genel anestezi ile gerçekleştirilen ameliyat sonrası 4 saat hiçbir şey yiyip içmemelisiniz, doktorunuzun da tercihi ile 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Not: Kulak estetiği küçük yaşlarda genel anestezi altında yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastanın endişeleri varsa yetişkinlerde de genel anestezi tercih edilir.

✅ Operasyon İsmi : Kulak Estetiği (Otoplasti)
✅ Kullanılan Teknik : Flep Yöntemi Tekniği
✅ Operasyon Süresi : 30 – 60 Dakika
✅ Tam İyileşme Süresi : 2 – 12 Ay
TAŞ KLİNİK

Kulak Ameliyatı

Kulak şeklinden memnun olmayan kişi ya da herhangi bir kaza sonucu kulağı zarar gören estetiğine başvurulur.

Kulak estetiği her yaştan kişiye uygulanabilmektedir. 18 yaş altına aile kontrolünde uygulanmaktadır.

Kulak estetiği kalıcı bir uygulama olup, uygulama sonrası hasta yeme ve içmesine dikkat etmelidir.

Kulak estetiği uygun koşul ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle doktor seçimi oldukça önemlidir.

Kulak estetiği fiyatları, kişinin şikayetine ve muayene sonrası belirlenmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

de

KA

Kadri A.

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor.

Büşra Ç.

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor.

Tüm Hizmetler için

Bizimle İletişime Geçiniz.

Form Image