Sitede Ara
TAŞ KLİNİK

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

TAŞ KLİNİK

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti; genellikle yaşlanmaya bağlı oluşan torbalanma,renk değişikliği, sarkma üst kapak ve kaşlarda düşme, alt kapaklarda torbalanma ve çizgilenme gibi belirtilerin cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir. Alkol ve sigara kullanımı, uyku problemleri, güneş ışınları ve hava kirliliği de bu etkileri artmasına daha da fazla olanak tanır.

Blefaroplasti Uygulanan Teknikler

Göz kapağı estetik ameliyatı üst göz kapağı ve alt göz kapağı ameliyatı olarak iki başlık altında incelenebilir. Üst blefaroplasti ve alt blefaroplasti ameliyatlarının teknikleri farklılık göstermektedir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği planlanırken hastanın alnı ve kaşları detaylı olarak muayene edilir. Muayene sırasında göz kapağının hareketleri incelenir. Göz kapağının rutin hareketleri doğrultusunda herhangi bir asimetri varsa tespit edilir. Lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Hastanın göz kapağından çıkarılması gereken kaslar için katlanma çizgisinden kesi açılar ve deri gerdirilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı için 2 yöntem mevcuttur;

Alt göz kapağının dışından uygulanan alt göz kapağı kesisi (subsilier)

Bu tekniğin ismi genellikle subsilier olarak bilinmektedir. Kirpik yapısının hemen altından yapılan küçük kesi ile göz altı torbalarının fazla olan kısımları alınabilmektedir. Gerekli durumlarda gerdirme de yapılabilmektedir.

Göz kapağının iç yüzünden uygulanan transkonjonktival (kesisiz)

Bu tekniğin tercih edildiği hasta grubu daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Sebebi, deri kısmında fazla dokunun gerilmediği ve çıkarılmadığı ile alakalıdır. Ameliyat öncesinde yapılacak olan tekniği belirlemek için çizimler yapılmaktadır. Ameliyat esnasında gözün kornea kısmının zarar görmemesi için önlemler de alınmaktadır. Göz kapaklarında gevşeklik veya elastikiyet kaybı var ise veya göz kapaklarının yerleri yüz ile uyumlu değil ve doğal durmuyorsa kantusun yeri değiştirilerek göze şekil verilebilmektedir.

Alt göz kapağı için yanaklar da muayene sırasında değerlendirilir.  Gözaltı torba estetiği yapılırken aynı zamanda lekeler var ise alternatif tedavi olarak lazer veya peeling işlemi de yapılması önerilmektedir. Hastanın kirpiklerinin altında açılan bir kesi yardımıyla yağ paketleri göz çukurlarına doğru kaydırılarak oluşan yorgun görünüm giderilir. Göz altlarındaki çökük görüntü iyileştirilir. Doktor seçimi oldukça önemlidir.

TAŞ KLİNİK

Göz Kapağı Ameliyatı

Blefaroplasti sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesiyle daha genç bir görünüme kavuşmanıza olanak tanır.

Genel olarak 35 yaş üstü kişilere uygulanır.

Göz kapağı estetiği için iyileşme genellikle 1 hafta sonra gerçekleşir.

İyi bir bakım ve başarılı bir operasyon sonucunda uzun yıllar boyunca etkisini sürdürür.

Göz kapağı estetiği yaklaşık 1 saat kadar süren basit bir operasyondur.

Çok nadir gözükmekle birlikte operasyon sırasında ya da sonrasında kanama riski olur. Bu yüzden doktor seçimi oldukça önemlidir.

Blefaroplasti fiyatları, uygulanılan tekniğe ve göz yapınıza göre değişiklik göstermektedir.

Tüm Hizmetler için

Bizimle İletişime Geçiniz.

Form Image