Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Saç dökülme problemi ciddiye alınmadığında ve göz ardı edildiğinde saç ekimi operasyonunu gerektirmektedir. Saç ekimi için ideal yaş 30’lu yaşlar civarıdır. Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerine bakalım.

Saç dökülmesinin başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Kalıtsal faktörler
 • Stres
 • Depresyon
 • Deri ve cilt problemleri
 • Vitamin eksiklikleri
 • Yanlış ve düzensiz beslenme
 • Hormonal sorunlar
 • Bir takım hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı
 • Kadınlarda doğum dönemi
 • Yanlış şampuan kullanımı

Saç transferi ameliyatı, 20 yıldır saç kaybı yaşayan kişiler de bile uygulanan ve başarı sağlanan cerrahi bir müdahaledir.

Saç Ekimi | TAŞ Klinik
Saç Ekimi | TAŞ Klinik

Saç Ekimi Tarihçesi

Saç kaybı sorununa 1950’li yıllarda artan taleple çözüm bulunmaya başlanmıştır. 1990’lı yıllarda FUT tekniğinin bulunması üzerine saç ekimine olan talep daha da artmıştır. Saç transferinin popülerliği arttıkça yeni teknikler geliştirilmiş ve FUE tekniği 2002 yılından itibaren tüm dünyada yaygınlaşmıştır. FUE tekniğinin avantajlarından dolayı ülkemizde ve dünyada şuanda en çok kullanılan teknik FUE tekniğidir. Teknik detaylarını da aktaralım.

Saç Ekimi Teknikleri

Saç ekimi teknikleri, FUT ve FUE olmak üzere 2 tanedir. Son zamanlarda sık duyulan DHI yöntemi ise FUE tekniği ile birlikte kullanılan kalemvari aparatın ismidir.

FUE Tekniği

FUE tekniğinde saç ekimi yaptıracak olan kişinin ensen bölgesinden alınan greftlerin yani kıl köklerinin ihtiyaç olan bölgeye nakledilmesi tekniğidir. Herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Bugüne kadar uygulanan saç nakli teknikleri arasında en hızlı yanıt vererek ve iyileşme süreci en hızlı olan teknik olmuştur.

Bu tekniğin en büyük avantajı kesisiz ve dikişsiz olmasıdır. Saç transferi uygulamasından sonra iyileşme süresi 7 veya 10 gün sürmekte iken FUE tekniğinde bu süre kişiden kişiye göre değişmekle birlikte daha da kısalabilmektedir. FUE tekniğinde kanama durumu daha az ve işlem süresi yine ekim yapılacak olan bölgeye göre değişmekle birlikte 4 veya 8 saat sürmektedir.

FUT Tekniği

FUT tekniğinde ise FUE tekniğine kıyasla ense bölgesinden alınan 2 cm genişliğinde ve 15 cm uzunluğunda bir şerit alınarak ekim yapılacak olan alana nakledilerek yapılmaktadır. Saç transferi yapılacak olan bölge az veya seyrek ise bu şerit boyutu da değişmektedir. FUE tekniği ile kıyaslandığında bu teknik aslında basit bie cerrahi ameliyattır. İki tekniğin arasındaki en önemli fark için, FUT tekniği cerrahi bir ameliyat iken FUE tekniği cerrahi olmayan bir işlem olmaktadır.

DHI Yöntemi

DHI yöntemi, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi saç ekimi tekniğinden kullanılan kalemvari aparatın ismidir.

Saç Ekimi İyileşme Süreci

Saç dökülme şikayetiniz vardı ve saç transferi uygulamasını yaptırdınız. Peki sonrasında sizi neler bekliyor? Cevabını aşağıda verelim.

Şuan ki zamanımızda saç transferi için en çok tercih edilen teknik FUE tekniği ile birlikte DHI yöntemidir. Bu sayede iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Uygulama sonrası bir kaç gün hafif bir ağrı veya sızlama olabilmektedir. Bunun için reçetenizde olan ağrı kesiyi kullanabilirsiniz. Saç nakli yapılan bölgede ve greftlerin alındığı alanda 10 güne kadar kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma görülebilmektedir. Sonrasında kişi, normal görünüme kavuşur. Çok beyaz tenli ve hassas cilde sahip olan kişilerde kızarıklık durumu biraz daha devam edebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Hali

Saç nakli uygulamalarında, saç kökleri yani greftler alındıkları bölgeden ihtiyaç olan bölgeye ekilirler. Ekim yapılacak olan saçsız alanda öncelikle kanal açılmaktadır. Alınan greftler bu kanallara yerleştirilmektedir. Bu işlem için açılan kanal diplerinde tabi olarak ufak kanamalar olmaktadır. Kızarıklığın esas sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Kişiden kişiye göre bu kızarıklık hali değişmektedir. Saç transferi sonrası ilk yıkamadan sonra bu kızarıklıkların hafiflediği ve yaklaşık 10 veya 15 gün sonra tamamen kaybolduğu görülmektedir. Cilt hassasiyeti olan kişilerde bu kızarıklık hali 2 aya kadar devam edebilme ihtimali vardır. Bir çok kişi bu kızarıklık halini bir sorun olarak tanımlamakta ve korkmaktadır. Kızarıklık hali son derece tabi olan ve korkulmaması gereken bir durumdur.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Hali

Bir önceki anlattığımız ufak ufak kanama durumları kızarıklığa ve beraberinde kabuklanmaya sebep olabilmektedir. Bu kabuklanmalar havlu veya benzeri bir şey ile ovulmamalı ve kaldırılmamalıdır. Kaşıntı olsa dahi kabuklara dokunmamak ve kendi halinde dökülmesini beklemek gerekmektedir. Kabuklar tamamen döküldükten sonra havlu ile saçlı bölgeyi ovuşturmak, ters yöne çıkan saçları yüzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulama sonrası bir hafta veya 10 gün boyunca ekim yapılan alan ıslanmamalıdır.
 • Saç köklerinin uzun süre suyla temas ettirilmemelidir.
 • Saç köklerinin alındığı ve ekildiği alanlar özel bir şampuan ile yıkanmalıdır. Kafa derisine şampuanı direk dökmek yerine, avuç içine az bir şampuan alınıp köpürtülerek uygulanmalıdır.
 • Kesinlikle ovma hareketi yapılmamalı ve olabildiğince nazik davranılmalıdır.
 • Yıkama boyunca parmak uçları kullanılarak hafif hafif ve yavaş bir şekilde masaj yapılabilir.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra havlu kullanılmamalı. Havlu yerine kağıt havlu kullanılmalıdır.
 • Kabuklanmanın temizlenmesi için bu şampuanlama ve yıkama her gün yapılabilir.
 • Yıkama işlem günde 1 kez yapılabilir ve daha fazla yapılmaması gerekmektedir.
 • Ortalama 7 veya 10 gün sonra bu kabuklanmaların izi kalmamalıdır. Ve direkt güneşe maruz kalınmamalıdır.
 • Ortalama 14 gün sonra normal yıkama aşamasına geçilebilir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saçsız alanın açıklığı ve aktif saç dökülmesi durmuş veya azalmış olan kişiler saç transferi uygulaması için uygun kişilerdir. Kişinin mevcut bir hastalığının olmaması, ekim işlemine engel bir ilaç kullanmaması da gerekmektedir. Cildinde egzema , sedef gibi hastalıklara sahip olanlarda sa saç nakli yapılabilir ancak başarı oranı düşüktür. Uygulama öncesi cilt hekimleri ile görüşüp varsa tedavisi yapılmalı ve tedavinin ardından saç nakli planlanmalıdır.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç nakli için en uygun dönem şu dönemdir demek yanlış olur. Her mevsimde yapılabilir. Kişide saç dökülmesinin pasifleştiği zaman en uygun zaman olabilmektedir. Saç nakli olmak isteyenler bu durumu göz önünde bulundurarak hekime başvurabilirler.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç nakli uygulaması yaptırmak isteyen kişi için en önemli kriterlerden biri de fiyat kısmıdır. Bu işlem için net fiyat şudur denilemez. Kişiden kişiye göre, saç nakli yapılacak olan alanın büyüklük ve küçüklüğüne göre, işlemi yapacak olan hekimin ve ekibinin uzmanlığına göre fiyat bilgisi değişmektedir. Aşağı yukarı bir fiyat ve planlama süreci için bizlere fotoğraflarınızı atabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. İletişim numaramız +905320563693 ve 02122155727 – 28 olmaktadır.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Ekim yapıldıktan sonra saçlar ne zaman çıkar?

Yeni saçların çıkması kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genellikle ilk adımda 6 ay ve sonrasında 1 yılı bulabilmektedrir.

Kadınlar da saç ekimi yaptırabilir mi?

Saç nakli uygulaması cinsiyet farketmeksizin kadınlarda da yapılabilmektedir.

Saç ekimi nerede yapılmaldıır?

Bu uygulama, alanın uzman kişiler tarafından ameliyathane ortamında planlanamalı ve uygulanmalıdır.

Saç ekimi işlem süresi ne kadardır?

Saç naklini yapan ekibin el tecrübesine, kullanılan tekniğe ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 4 saatte sürebilir 10 saat de sürebilmektedir.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler en çok merak ettiği sorulardan birisi ekilen saçların ne zaman çıkacağı yönündedir. Ekim yapıldıktan sonra ilk adımda 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlar. Ancak gözle görülebilir hali 6 ayı bulabilmektedir. Tamamen çıkması ise 1 yılı bulmaktadır.

Saç nakli hangi mevsimde yapılmalıdır?

Saç ekimi için uygun bir mevsim yoktur. Her mevsim ve her dönem yapılabilmektedir.

Saç ekiminde başarı oranı nedir?

Saç ekimi uygulaması başarı oranı yüksek uygulamadır. Ekimi yaptıracak olan kişinin uygun bir aday olması, ekimi yapacak olan ekibin tecrübeli olması başarı oranını yükseltmektedir. Uzman klinik ve doğru teknikle yapılan hemen hemen her ekim işlemi başarılıdır demek yanlış olmaz.