Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı günümüzde en çok yapılan estetik operasyonlarından bir tanesidir.  Sosyal medya ve insanların beğenilme arzusu beraberinde genç veya ileri yaşta olan kişilerin ihtiyaç duyduğu estetik ameliyatları haline gelmiştir. Burun estetiği deyince ne anladığımız çok önemli. Yüzü sadece burundan ibaret olarak değerlendirerek, kitabı bir buruna sahip olup çirkin görünmek mi? Yoksa yüzünüze giden burnu bu konuda uzman biriyle tespit ederek güzel görünmek mi? Bu konu son derece önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı tek başına yapıldığında dahi kişideki değişim çok büyük olmalıdır. Burunda büyük deformasyonlar var ise değişimin boyutu da aynı oranda yükselmektedir. Burun estetiği ile birlikte diğer cerrahi uygulamalar da değişim sürecini etkilemektedir. Ancak bu konuda doktor seçimi çok önemlidir. Doğal görünen ve fonksiyonel olarak işlevini yerine getiren bir burun insan hayatında birçok olumlu değişime neden olabilir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği dışarıdan bakıldığında “Rino” dediğimiz yani burunun dış kısmının şekil olarak insanın yüz yapısına göre çok büyük olması veya burunda yamulma özellikle burun ucu düşüklüğü var ise burun estetiği yapılabilir. Sadece şekil olarak değil, “Septo” dediğimiz yani burunun iç kısmı problemli ve burun hava yolu kapalı ise kişilerin daha rahat nefes alabilmesi için havayolu müdahalesi de yapılmaktadır. Burun estetiğinde Septo ve Rino yani burunun iç ve dış kısmına aynı anda müdahale edilebilmektedir. Bu ameliyat için “Septorinoplasti” ismi kullanılır.

Burun Estetiği Teknikleri

Burun estetiği ameliyatı iki farklı teknik ile gerçekleştirilmektedir. Biri “Kapalı Teknik” burun estetiği, diğeri ise “Açık Teknik” burun estetiği ameliyatıdır. Bu iki teknik dışarında bahsedilenler tüm işlemler teknik değil sadece yöntemdirler. Bu iki teknik içinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Açık Teknik Burun Estetiği

Açık Teknik Burun Estetiği Ameliyatı: Açık teknik ile ameliyatlarında burun ucu kesilir. Dokular kaldırılarak kemik ve kıkırdak dokulara istenilen şekil verilmektedir. Her ne kadar okurken kolaymış gibi gelse de açık teknik ile yapılan ameliyatların iyileşme süreci daha uzundur. Sebebi, dokuların kaldırılması sırasında çoğunluk ile sinirlerin zarar görmesi ile şişlik, göz çevresinde kan toplanması, yanaklara inen morluklar vs. görülebilmektedir. Tüm bunlar iyileşme sürecinin daha uzun sürede tamamlanmasına etki eder.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında burun ucu kesilmeksizin burun delikleri içerisinden girilerek yapılmaktadır. Burun içerisindeki yumuşak dokular zar altından kaldırıldığından yumuşak dokular burunu besleyen damarlar ve sinirlere dokunulmadığı için iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Kapalı teknik burun estetiği açık teknik burun estetiğine kıyasla ameliyatı yapan hekim açısından daha zordur. Ameliyat olan hasta açısından bakıldığında ise daha avantajlıdır. Çünkü ameliyat sonrası şişlik ve morluk minimum, iyileşme süreci maksimumdur. İyileşme sürecinin hızlı olması istenilen sonuca daha hızlı ulaşmasını sağlar. 

Açık Teknik Burun Estetiği ve Kapalı Burun Estetiği

Referanslar;

https://www.suleymantas.com.tr/burun-estetigi/

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty-gallery/

“Burun Estetiği Ameliyatı” için 4 yorum

 • Soner Yanal dedi ki:

  Neden kapalı teknik? Açık teknik daha kolay değil mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Soner Bey,
   Kapalı ve Travmatik Teknik doktor açısından zor, hasta açısından daha avantajlıdır. Bu yüzden tercihimizdir.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Çiğdem Kal dedi ki:

  Burunda et büyümesi nelere sebep olur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Çiğdem Hanım,
   Burunda et büyümesi var ise hava yolunu kapatabilir ve kaliteli nefes alamamanıza sebep olabilir. Horlama durumu başlayabilir. Vücuda yeterli oksijen miktarı girmediği için bağışıklık sisteminiz düşebilir.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir