Burun Estetiği Ay Ay Değişim

Burun estetiği ameliyatları ay ay değişim süreci kişiden kişiye göre, kullanılan tekniğe göre, yapılan müdahalenin büyüklüğüne göre, burun estetiğini yapan doktora göre değişebilmektedir. Doç.Dr. Süleyman TAŞ’IN yaptığı ameliyat ve kullandığı Kapalı ve Atravmatik Teknik üzerinden sizleri bilgilendireceğiz.

Burun Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler hakkında sizi kısa bilgilendirmek isterim. Ameliyattan sonraki sürecin daha hızlı olmasını sağlayan şeylerden önemli bir tarafı da ameliyattan önceki süreç diyebilirim. Ameliyattan 6 ay önce sigara daha doğrusu tütün ve tütün ürünleri tamamen kesilmelidir. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ameliyattan sonraki iyileşme sürecini kötü etkileyerek normalden çok daha geç iyileşmenizi sağlamaktadır. Alkol tüketimi kan sulandırma etkisi olduğu için ameliyattan 3 hafta önce kesilmelidir. Yine kan sulandırma etkisi olan aspirin ve aspirin içeren tüm ilaçlar ameliyattan önce kesilmelidir. Kan gerektiğinden fazla sulu olur ise hem ameliyat sırasında doktorunuzun işini zorlaştırırken ameliyattan sonra daha fazla morluk görmemize neden olacaktır. Sürekli kullandığınız ilaç, herhangi bir alerji, herhangi bir hastalığınız, kullandığınız ilaçlar, vitamin desteği alıyorsanız ameliyattan önce mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Kullanılan Teknik

Kullanılan teknik yine ameliyat sonrası ay ay değişimi etkileyeceği için buradan da bahsetmek istiyorum. Burun estetiği için 2 teknik kullanılmaktadır. Açık teknik burun estetiği ve Kapalı Teknik burun estetiğidir. Diğer duyduğunuz tüm bilgiler teknik değil yöntemdirler. Açık ve kapalı teknik kendi aralarında avantaj ve dez avantajları bulunmaktadır. Açık teknik için tek avantaj belki de burun ucu kesilerek tamamen açılıp ameliyatı yapan doktora daha fazla görüş açısı sunması olabilir. Ancak burun ucunda bağ, sinir, kaslar da kesildiği için ameliyattan sonra burada hissizlik ve doku kaybı olacağı için morluk ve şişlik sürecini etkileyecektir. Kapalı ve Atravmatik Teknik de ise burun delikleri içerisinden girilerek tüm müdahale burun delikleri içerisinden yapılır.  Burun ucu kesilmedi için burun ucunu ameliyattan sonra hissedersiniz ve doku kaybı olmadığı için ameliyattan sonra morluk görmeyiz. Bir miktar şişlik görülebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı ortalama olarak 2 veya 2,5 saat sürmektedir. Hastanın uyutulması veya uyandırılması tamamen kendine geldiği zaman odaya alındığı için bu süre totalde 4 – 5 saat olabilmektedir. Yine hastanın ailesine önceden bilgi verilmelidir ki telaş etmemeleri gerekmektedir. Ameliyat sonunda burun deliklerine tampon yerleştirilirken burun dışarısına ise atel koyulmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 1 Ay

 • Ameliyattan sonra size belirtilen süre içerisinde sümkürmek, hapşırmak, öksürmek, eğilmek – kalkmak, ağır bir yük kaldırmak kanama riskinizi arttıracağı için yapılmamalıdır.
 • İzin verilen süre içerisine kadar sert bir şeyler çiğnenmemelidir. Örnek olarak elma, havuç, fındık, gibi sert yiyecekler yenmemelidir.
 • Ameliyattan 2 – 3 gün sonra kontak lens takabilirsiniz.
 • Buruna takılan atel ve tamponlar ameliyattan 7 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. Bu atel ve tampona kesinlikle dokunulmamalıdır. 7. Günün sonunda yeni burnunuza kavuşmuş olursunuz.
 • Atel ve tamponlar çıktıktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ancak atel ve tamponlar varken yüz yıkanmamalıdır.
 • Sargılar çıktıktan sonra makyaj yapabilirsiniz. İlk 14 gün aşırı uzun konuşmalardan kaçınmalısınız.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay tuz tüketimi azaltılmalıdır. Şişlerinizi daha da arttırabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay kafein, gazlı içecek ve bitki çayları tüketilmemelidir.
 • Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Burun Estetiğinde ilk 2 – 3 Ay

 • Ameliyattan 2 ay sonra spor yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Ameliyattan 2 ay sonra gözlük kullanabilirsiniz.
 • Ameliyattan 2 ay sonra burun oturmaya ve daha fazla iyileşmeye başladığı için bu sizin yüzünüzü daha fazla güldürecektir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği masaj veya ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir.
 • Her ay olacağı gibi ilk 2 ay ve sonrasında burun darbelerden korunmalıdır. İlk iki ay içerisinde buruna alınan darbeler burunu yeniden yamultabilir.

Burun Estetiği Tam İyileşme

Burun estetiği ameliyatlarında ilk 2 ay dan sonra az az şişlikler olsa da tam iyileşme süreci 1 yıl olmaktadır. Bu belki sizin göremediğiniz ancak burun içinde kendini iyileştiren ödemler olabilmektedir. Revizyon ve kalın deri yapısına sahip hastalarda bu iyileşme süreci 1, 5 veya 2 yıl sürebilmektedir.

Burun estetiği ay ay değişim konu başlıklı yazımızın sonuna geldik umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Daha fazla bilgi ve sorularınız için bizimle (+905320563693) iletişime geçebilirsiniz.

“Burun Estetiği Ay Ay Değişim” için 4 yorum

 • Yıldız ekin dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra ilk zamanlar burun çok kalkık oluyormuş, doğru mudur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Yıldız Hanım,
   Evet, burun ameliyatı sonrası burun, çok ödemli olduğundan ve atelin şeklini aldığından dolayı kalkık görünmektedir.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Gül Türkeri dedi ki:

  Revizyon ameliyatları ne kadar sürüyor?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım,
   Ortalama olarak revizyon burun ameliyatları 2 saat veya 3 saat sürmektedir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir