Sitede Ara

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun estetiği iyileşme süreci öngörülebilir bir zaman diliminde aşama aşama gerçekleşmektedir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler  kullanılan tekniğe, yapılan müdahalenin büyüklüğüne,  burun estetiğini yapan doktora ve doktorunuzun talimatlarına ne kadar uyum gösterdiğinize göre değişkenlik gösterir. 

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim
Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Burnunuzda fonksiyonel ya da estetik açıdan yaşadığınız sorunlardan kurtulmak adına burun estetiği olmaya karar verdiniz. İlk olarak doktor tercihine dikkat etmelisiniz. Bu noktada iyi bir araştırma yapmak fazlasıyla önemlidir. Araştırmalar sonrası doktorunuz muayene gerçekleştirecektir. Muayene sırasında simülasyon kullanılarak, ameliyat sonrası ortaya çıkacak burnunuzu görebilirsiniz. Hasta istekleri dinlenerek, burun ameliyatının nasıl gerçekleşeceğinde karar kılınır.

Burun ameliyat tarihe gelmeden önce dikkat etmeniz gereken yapmamanız gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. İyileşme sürecinizin daha hızlı bir şekilde ilerlemesine olanak tanıyan ameliyat öncesi süreçte; 8 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeli, kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalı sürekli kullandığınız ilaç, herhangi bir alerji, herhangi bir hastalığınız, kullandığınız ilaçlar, vitamin desteği alıyorsanız ameliyattan önce mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerektiği unutulmamalıdır. Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı 

Burun estetiği ameliyatı ortalama olarak 2 veya 2,5 saat sürmektedir. Hastanın uyutulması veya uyandırılması tamamen kendine geldiği zaman odaya alındığı için bu süre totalde 4 – 5 saat olabilmektedir. Yine hastanın ailesine önceden bilgi verilmelidir ki telaş etmemeleri gerekmektedir. Ameliyat sonunda burun deliklerine tampon yerleştirilirken burun dışarısına ise atel koyulmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk İki Hafta 

 • Herhangi bir zımba veya çözülmeyen dikişiniz varsa, bunlar, atel veya koruyucu örtüler gibi çıkarılacaktır. Bu noktada,  ilk hafta yine de biraz şişlik yaşayabilirsiniz ancak burundan nefes almadaki herhangi bir zorluk azalmış olacak ve burnunuzun şeklinde gözle görülür bir değişiklik görebileceksiniz. 
 • Burun ve göz çevresindeki morluklar yeşile veya sarıya dönmeye başlayacaktır. Burnunuzun ve yüzünüzün bazı kısımları dokunulduğunda çok hassas kalabilse de, istirahat ağrı seviyeniz, mevcut değilse de oldukça az olmalı ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilebilir olmalıdır.
 • İki hafta sonra, genellikle doktor kontrolünde muhtemelen normal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 1 Ay

 • Ameliyattan sonra size belirtilen süre içerisinde sümkürmek, hapşırmak, öksürmek, eğilmek – kalkmak, ağır bir yük kaldırmak kanama riskinizi arttıracağı için yapılmamalıdır.
 • İzin verilen süre içerisine kadar sert bir şeyler çiğnenmemelidir. Örnek olarak elma, havuç, fındık, gibi sert yiyecekler yenmemelidir.
 • Ameliyattan 2 – 3 gün sonra kontak lens takabilirsiniz.
 • Buruna takılan atel ve tamponlar ameliyattan 7 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. Bu atel ve tampona kesinlikle dokunulmamalıdır. 7. Günün sonunda yeni burnunuza kavuşmuş olursunuz.
 • Atel ve tamponlar çıktıktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ancak atel ve tamponlar varken yüz yıkanmamalıdır.
 • Sargılar çıktıktan sonra makyaj yapabilirsiniz. İlk 14 gün aşırı uzun konuşmalardan kaçınmalısınız.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay tuz tüketimi azaltılmalıdır. Şişlerinizi daha da arttırabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay kafein, gazlı içecek ve bitki çayları tüketilmemelidir.
 • Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Burun Estetiğinde ilk 2 – 3 Ay

Burun Estetiğinde ilk 2 – 3 Ay Soruları
🏃🏻Burun Ameliyatından 2 ay sonra spor yapabilir miyim?✅Evet Yapabilirsiniz
👓Burun Ameliyatından 2 ay sonra gözlük takabilir miyim?✅Gözlük takabilirsiniz
💊Burun Ameliyatından 2 ay sonra ilaç kullanımını kesmeli miyim?❌Doktorun vermiş olduğun lacın süresini belirlediği tarihe kadar kullanmalısınız
🙎🏻‍♂️Burun Ameliyatından 2 ay sonra darbe alırsam ne olur?❌Bu bir revizyon işlemine neden olabilir o yüzden fazlasıyla dikkat etmelisiniz.


Burun Estetiği Tam İyileşme

Burun estetiği ameliyatlarında ilk 2 ay dan sonra az az şişlikler olsa da tam iyileşme süreci 1 yılı kapsamaktadır. Bu belki sizin göremediğiniz ancak burun içinde kendini iyileştiren ödemler olabilmektedir. Revizyon ve kalın deri yapısına sahip hastalarda bu iyileşme süreci 1, 5 veya 2 yıl sürebilmektedir. İyileşme sürecinde burnunuzda şişlik ve morluk oluşacaktır. Bu gayet normal bir süreç olup, korkulacak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bu şişlik ve morlukların daha kısa sürede yok olması  adına burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Tam iyileşme döneminde şişlik morluk ve ödeminizden daha hızlı şekilde kurtulmanız için  “Burun Estetiği Sonrası Şişlik,Morluk ve Ödem Neden Oluşur ?” isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Burun ameliyatı öncesi, burun ameliyatı sırasında ve iyileşmenin daha kısa sürede tamamlanması adına burun estetiği sonrası ay ay değişimden aşama aşama bahsettiğimiz blog yazımızın sonuna geldik Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim” için 48 cevap

 1. Gül Türkeri dedi ki:

  Revizyon ameliyatları ne kadar sürüyor?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım,
   Ortalama olarak revizyon burun ameliyatları 2 saat veya 3 saat sürmektedir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 2. Yıldız ekin dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra ilk zamanlar burun çok kalkık oluyormuş, doğru mudur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Yıldız Hanım,
   Evet, burun ameliyatı sonrası burun, çok ödemli olduğundan ve atelin şeklini aldığından dolayı kalkık görünmektedir.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba doktor bey burun ameliyatının 40. gününde burun sırtımı yan tarafında kemik çıkıntısı oluştu masala geçermi

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle gecmis olsun. Ameliyat oldugunuz doktor yapılan müdahaleleri daha iyi bileceğim icin, irtibatta olmanızı tavsiye ederiz. Detaylı muayene ile sorunuza daha iyi cevap verebiliriz. Saglikli günler dileriz.

 4. Ayda öztürk dedi ki:

  Ameliyat sonrası deliklerde aşırı büyüklük olması normal mi bu büyüklük en fazla kaç mm küçülür bilgi verirseniz sevinirim

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ayda Hanim,
   Sorunuz icin teşekkür ederiz. Uygulanan teknik, yapılan müdahale ile bu değişebilmektedir. Dilerseniz detaylı muayene randevusu icin size buradan da yardimci olabiliriz.

 5. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar bir soru sormak istiyorum. 2 ay önve burun ameliyatı oldum fakat burnumdaki kemer hala duruyor özellikle alınmasını istememe rağmen doktorum şiş o geçer diyor sizce geçer mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Tugce Hanim,
   Detail muayene sonrası daha net yardimci olabiliriz. Kapalı Atravmatik Rinoplasti ile 2 ay sonunda %80 iyileşmeyi gözlemlemekteyiz. Saglikli günler dileriz.

 6. Metin dedi ki:

  Merhabalar ben suanda ameliyatın 2.ayındayım ve sekil olarak eksiklikler gözüme çarpıyor burnumda 2.aydan sonrada burunda değişimler olur mu yoksa artık bu burunla mı yaşayacam

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,
   Sorunuz icin teşekkür ederiz. Burun ameliyatından sonra ortalama 1 yıl iyileşme sureci olmaktadır. Bu sure 2 yila kadar çıkabilmektedir. Ama Kapalı Atravmatik Teknik ile ilk 2 ayda %80 iyileşmeyi gözlemlemekteyiz. Saglikli günler dileriz.

 7. Hande dedi ki:

  Meraba burun ameliyatından sonra ödemler atıldığından burun uzunluğu kısalırmı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Hande Hanim,
   Burun ameliyatı ile burun uzunluğu adres edilebilir ve kısaltma yapılabilir. Ameliyattan hemen sonra odemlerin olacağı doğrudur. Kapalı Atravmatik Rinoplasti de bu odemlerin %80 inin 2 ayda gittiğini gözlemliyoruz. Daha fazla bilgi icin bizimle iletisime gecebilirsiniz. Saglikli günler dileriz.

 8. SEMİH dedi ki:

  Merhaba burnum yapilali tam 2 oldu ancak hala burun tıkanıklığı devam ediyor rahatca nefes alamıyorum bu normal mi ve burnum kalkik duruyor

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, tam olarak 2 ay mı? 2 yıl mı? Eğer 2 ay ise iyileşme süreci olan 1 yıl dolmalı ve bu süre içerisinde kendi Doktorunuzun takibinde kalmanızı önermekteyiz. Eğer 2 yıl ise o zaman muayene alarak yeni bir ameliyat gerekli mi diye tartısmamız gerekiyor. Daha fazla bilgi için bize ulaşbilirsiniz. Whatsapp

 9. ELİF dedi ki:

  Her burun ameliyatı sonrasında revizyon ameliyatı olunur mu ? Revizyon hangi şartlarda gerekli oluyor ? Bir kere yapılan burun ameliyatı bir ömür kullanılabilir mi ?

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, her ameliyat sonrası revizyon gerekmez burada seçtiğiniz Dokotorun başarısı, el beceri kullandığı tekniğe göre değilebilir. Burun ameliyatları bir ömür kalıcıdır.

 10. Ozlem dedi ki:

  Ameliyat sonrasi 5. ayimdayim. Burun deliklerimde hala farkliliklar var ve burnumun bir tarafinda daha fazla cokme var. Bu zamanla duzelecek mi suan yaptigim yorumlar erken mi?

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreci olan 1 yılınızın tamamen doldurmanız gereklidir. Bir yıl sonra hala aynı şikayetleriniz devam ediyorsa bize ulaşarak randevu alabilirsiniz. Whatsapp

 11. Ozlem dedi ki:

  Merhaba hocam burun amelliyati olali 1 ay oldu eriyen dikis kullanindi fakat hic birinde dusme yok aksine burun icindeki dikisleirmde sizi ve agri var sebebi ne olabilir

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreci olan 1 yılınızın tamamen doldurmanız gereklidir. Bir yıl sonra hala aynı şikayetleriniz devam ediyorsa bize ulaşarak randevu alabilirsiniz. Whatsapp

 12. Nur dedi ki:

  Merhaba ben 7 ay önce burun ameliyatı oldum burnumda gözle görülür hiçbir değişiklik yok burundaki kemer düzelmiş dışardan bakıldığı zaman asla estetik olduğu belli olmayacak kadar doktor bunun burnumla alakalı olduğunu söyledi sizce haklı mı?

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreci olan 1 yılınızın tamamen doldurmanız gereklidir. Bir yıl sonra hala aynı şikayetleriniz devam ediyorsa bize ulaşarak randevu alabilirsiniz. Whatsapp

 13. Yaren dedi ki:

  Merhaba burun ameliyatımı olalı 10 gün oldu fakat bakışlarımda ve yüzümde biraz farklılıklar hissediyorum daha farklı bakıyorum ve yüz hatlarımda orantısızlık var üst dudağım da hala çok kıpırdamıyor bunlar zamanla geçebilecek şeyler mi?

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 14. Hande balan dedi ki:

  Merhaba açık teknik ile ameliyat oldum, kalın derili bir burna sahibim. Şuan üçüncü haftadayım. Burun iki hafta alçıda kaldı. Burnum fazla oyuk ve burun ucum oldukça büyük-sivri duruyor. Bu durum normal midir? Şişlikler yoğun mu yoksa şekil olarak böyle mi kalacak emin olamadım.

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 15. Naime dedi ki:

  Merhaba hocam ilk ameliyatı 11 Eylül 2020 tarihinde oldum fakat bir sorun oluştu burnumun sol tarafında bir çıkıntı şişlik vardı geçmedi o şişlik burnumda yamuk görünümü verdi doktoruma gittim ikinci ameliyat dedi ve 28 Eylül 2021 de ameliyatımı tekrar oldum fakat bandajım açıldıktan sonra o şişliğin durduğunu ameliyatın bir şey değiştirmediğini gördüm doktorum iki ay sonra kontrole gel bakacağız dedi bu şişlik ne olabilir neden düzelmiyor tekrar eden bir ameliyat dahamı olmam gerekir rica. Ediyorum bir bilgi heryerde araştırıyorum fakat bulamıyorum

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, neler yapabiliriz diye önce bakmamız lazım bu yüzden online veya fiziksel olarak muayeneye gelmenizi öneririz. İletişim:+905320563693

 16. Ramazan dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra burun ve burun içindeki etler neden şişer…Bu şişmeler için ne yapılmalı. Ya da kendiliğinden mi geçer burun eti şişmesi.

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, burun etlerimiz alerjik sebeplerden dolayı şişebilir, alerji tedavileri (alerji ilaçları) işe yarayabilir. Artık son noktoda ilaçların da tedavi edemedi zaman geniz eti ameliyatı ile burun etkeri küçültülmelidir.

 17. Nur sema dedi ki:

  Merhaba hocam bn estetik ve geniz eti ameliyatı olalı tam 1 ay oldu . Burnumda yamukkuk ve eğrilik var gibi bni görenler burnunu yamuk yapmış diyolar ve moralim çok bozuluyor. Aslında burnum yanlardan çok düz ve güzel gözüküyor ama yüzüme bakinca yamukmus ve eğilmiş gibi görünüyor. Birde burnumun sol tarafının ucunda topak var acaba nedir ödem diyolar yada kıkırdak olabilir mi sizce tşk ederim şimdiden inşallah zmnala geçmesi ümidiyle sağlıcakla kalın

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 18. Suzan dedi ki:

  Merhaba gül hanın ben yeni estetik ameliyatı oldum doktor burnumu küçük yaptı zaten yüzümde küçük ön tarafta çok odemler Car ve kenarkarda odemler de gidince burnum dahami çok küçülür

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 19. Selvihan dedi ki:

  Merhaba üç ay önce burun ameliyatı oldum göz altı torbası gecmek bilmiyor ilk haftalar buz yapdım fakat bu süreç beni çok endişelendiriyor ne yapmam gerekiyor ve ne zaman gececek

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 20. Zehra dedi ki:

  Merhaba rinoplasti sonrası üçüncü aydayım burun ucum yumuşamaya başlıyor normal mi korkutuyor beni yumuşaması düşme ihtimali var mı

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 21. RAMAZAN dedi ki:

  Hocam Merhabalar. Burun ameliyatımın 40. Günü. Burun deliklerimin birisi aşağıda diğeri yukarıda. İlk başlarda böyle bir sorun yoktu. 20 günden sonra belki oldu. Neden böyle oldu? 6 ay kadar bekleyip ödem iyice azaldığında yukarıda olan kısım aşağı iner mi acaba?

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 22. Betül Yalçın dedi ki:

  12 gün önce açık rinoplasti oldum. Kbb doktoru yaptı 3 günde tanpon 7 günde atel çıktı.. 4 günde band kaldı şekli oturdumu bilmiyorum ama gayet büyük bir burun var eskisi uzundu şimdiki kısa hokkalı oldu çok mutsuzum küçülür mü acaba 🙁

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an için herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreciniz olan 1 yıl tamamlanmalıdır ve bu süreç içerisinde kendi Doktoruzun takibinde kalmanız gerekmektedir.

 23. Rüya dedi ki:

  Mrblar ben 2 ameliyatımı oldum 7 ay sonunda ama ilk ameliyattaki gibi kibar durmuyor 5 hafta oldu ödem yada şişlikmi var acaba kalın cilde sahibim suanki burnum aşırı psikolojimi bozuyor

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, şu an herhangi bir değerlendirme yapmak doğru değildir. İyileşme süreci olan 1 yılınızın tamamen doldurmanız gereklidir. Bir yıl sonra hala aynı şikayetleriniz devam ediyorsa bize ulaşarak randevu alabilirsiniz. Whatsapp

 24. Melek dedi ki:

  Merhaba burun ameliyatı olalı 1 sene oluyor, vakumlu siyah nokta temizleme aleti ile sadece burnumun kenarlarını temizledim bir sıkıntı olmaz değil mi, biraz tırstım da..

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, burnun iyileşme süreci 1 yıldır. Burnunuz iyileştiği için artık vakumlu cihazlar kullanarak cildinizi temizlemenizde sorun olmaz ama siz yine de kendi Doktorunuza bunu danışın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir