Sitede Ara

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun estetiği iyileşme süreci öngörülebilir bir zaman diliminde aşama aşama gerçekleşmektedir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler  kullanılan tekniğe, yapılan müdahalenin büyüklüğüne,  burun estetiğini yapan doktora ve doktorunuzun talimatlarına ne kadar uyum gösterdiğinize göre değişkenlik gösterir. 

Burun Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Burnunuzda fonksiyonel ya da estetik açıdan yaşadığınız sorunlardan kurtulmak adına burun estetiği olmaya karar verdiniz. İlk olarak doktor tercihine dikkat etmelisiniz. Bu noktada iyi bir araştırma yapmak fazlasıyla önemlidir. Araştırmalar sonrası doktorunuz muayene gerçekleştirecektir. Muayene sırasında simülasyon kullanılarak, ameliyat sonrası ortaya çıkacak burnunuzu görebilirsiniz. Hasta istekleri dinlenerek, burun ameliyatının nasıl gerçekleşeceğinde karar kılınır.

Burun ameliyat tarihe gelmeden önce dikkat etmeniz gereken yapmamanız gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. İyileşme sürecinizin daha hızlı bir şekilde ilerlemesine olanak tanıyan ameliyat öncesi süreçte; 8 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeli, kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalı sürekli kullandığınız ilaç, herhangi bir alerji, herhangi bir hastalığınız, kullandığınız ilaçlar, vitamin desteği alıyorsanız ameliyattan önce mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerektiği unutulmamalıdır. Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı 

Burun estetiği ameliyatı ortalama olarak 2 veya 2,5 saat sürmektedir. Hastanın uyutulması veya uyandırılması tamamen kendine geldiği zaman odaya alındığı için bu süre totalde 4 – 5 saat olabilmektedir. Yine hastanın ailesine önceden bilgi verilmelidir ki telaş etmemeleri gerekmektedir. Ameliyat sonunda burun deliklerine tampon yerleştirilirken burun dışarısına ise atel koyulmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk İki Hafta 

 • Herhangi bir zımba veya çözülmeyen dikişiniz varsa, bunlar, atel veya koruyucu örtüler gibi çıkarılacaktır. Bu noktada,  ilk hafta yine de biraz şişlik yaşayabilirsiniz ancak burundan nefes almadaki herhangi bir zorluk azalmış olacak ve burnunuzun şeklinde gözle görülür bir değişiklik görebileceksiniz. 
 • Burun ve göz çevresindeki morluklar yeşile veya sarıya dönmeye başlayacaktır. Burnunuzun ve yüzünüzün bazı kısımları dokunulduğunda çok hassas kalabilse de, istirahat ağrı seviyeniz, mevcut değilse de oldukça az olmalı ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilebilir olmalıdır.
 • İki hafta sonra, genellikle doktor kontrolünde muhtemelen normal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk 1 Ay

 • Ameliyattan sonra size belirtilen süre içerisinde sümkürmek, hapşırmak, öksürmek, eğilmek – kalkmak, ağır bir yük kaldırmak kanama riskinizi arttıracağı için yapılmamalıdır.
 • İzin verilen süre içerisine kadar sert bir şeyler çiğnenmemelidir. Örnek olarak elma, havuç, fındık, gibi sert yiyecekler yenmemelidir.
 • Ameliyattan 2 – 3 gün sonra kontak lens takabilirsiniz.
 • Buruna takılan atel ve tamponlar ameliyattan 7 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. Bu atel ve tampona kesinlikle dokunulmamalıdır. 7. Günün sonunda yeni burnunuza kavuşmuş olursunuz.
 • Atel ve tamponlar çıktıktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ancak atel ve tamponlar varken yüz yıkanmamalıdır.
 • Sargılar çıktıktan sonra makyaj yapabilirsiniz. İlk 14 gün aşırı uzun konuşmalardan kaçınmalısınız.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay tuz tüketimi azaltılmalıdır. Şişlerinizi daha da arttırabilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 1 ay kafein, gazlı içecek ve bitki çayları tüketilmemelidir.
 • Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Burun Estetiğinde ilk 2 – 3 Ay

 • Ameliyattan 2 ay sonra spor yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Ameliyattan 2 ay sonra gözlük kullanabilirsiniz.
 • Ameliyattan 2 ay sonra burun oturmaya ve daha fazla iyileşmeye başladığı için bu sizin yüzünüzü daha fazla güldürecektir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği masaj veya ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir.
 • Her ay olacağı gibi ilk 2 ay ve sonrasında burun darbelerden korunmalıdır. İlk iki ay içerisinde buruna alınan darbeler burunu yeniden yamultabilir.

Burun Estetiği Tam İyileşme

Burun estetiği ameliyatlarında ilk 2 ay dan sonra az az şişlikler olsa da tam iyileşme süreci 1 yılı kapsamaktadır. Bu belki sizin göremediğiniz ancak burun içinde kendini iyileştiren ödemler olabilmektedir. Revizyon ve kalın deri yapısına sahip hastalarda bu iyileşme süreci 1, 5 veya 2 yıl sürebilmektedir. İyileşme sürecinde burnunuzda şişlik ve morluk oluşacaktır. Bu gayet normal bir süreç olup, korkulacak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bu şişlik ve morlukların daha kısa sürede yok olması  adına burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Tam iyileşme döneminde şişlik morluk ve ödeminizden daha hızlı şekilde kurtulmanız için  “Burun Estetiği Sonrası Şişlik,Morluk ve Ödem Neden Oluşur ?” isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Burun ameliyatı öncesi, burun ameliyatı sırasında ve iyileşmenin daha kısa sürede tamamlanması adına burun estetiği sonrası ay ay değişimden aşama aşama bahsettiğimiz blog yazımızın sonuna geldik Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim” için 14 cevap

 1. Gül Türkeri dedi ki:

  Revizyon ameliyatları ne kadar sürüyor?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım,
   Ortalama olarak revizyon burun ameliyatları 2 saat veya 3 saat sürmektedir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 2. Yıldız ekin dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra ilk zamanlar burun çok kalkık oluyormuş, doğru mudur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Yıldız Hanım,
   Evet, burun ameliyatı sonrası burun, çok ödemli olduğundan ve atelin şeklini aldığından dolayı kalkık görünmektedir.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba doktor bey burun ameliyatının 40. gününde burun sırtımı yan tarafında kemik çıkıntısı oluştu masala geçermi

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle gecmis olsun. Ameliyat oldugunuz doktor yapılan müdahaleleri daha iyi bileceğim icin, irtibatta olmanızı tavsiye ederiz. Detaylı muayene ile sorunuza daha iyi cevap verebiliriz. Saglikli günler dileriz.

 4. Ayda öztürk dedi ki:

  Ameliyat sonrası deliklerde aşırı büyüklük olması normal mi bu büyüklük en fazla kaç mm küçülür bilgi verirseniz sevinirim

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ayda Hanim,
   Sorunuz icin teşekkür ederiz. Uygulanan teknik, yapılan müdahale ile bu değişebilmektedir. Dilerseniz detaylı muayene randevusu icin size buradan da yardimci olabiliriz.

 5. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar bir soru sormak istiyorum. 2 ay önve burun ameliyatı oldum fakat burnumdaki kemer hala duruyor özellikle alınmasını istememe rağmen doktorum şiş o geçer diyor sizce geçer mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Tugce Hanim,
   Detail muayene sonrası daha net yardimci olabiliriz. Kapalı Atravmatik Rinoplasti ile 2 ay sonunda %80 iyileşmeyi gözlemlemekteyiz. Saglikli günler dileriz.

 6. Metin dedi ki:

  Merhabalar ben suanda ameliyatın 2.ayındayım ve sekil olarak eksiklikler gözüme çarpıyor burnumda 2.aydan sonrada burunda değişimler olur mu yoksa artık bu burunla mı yaşayacam

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,
   Sorunuz icin teşekkür ederiz. Burun ameliyatından sonra ortalama 1 yıl iyileşme sureci olmaktadır. Bu sure 2 yila kadar çıkabilmektedir. Ama Kapalı Atravmatik Teknik ile ilk 2 ayda %80 iyileşmeyi gözlemlemekteyiz. Saglikli günler dileriz.

 7. Hande dedi ki:

  Meraba burun ameliyatından sonra ödemler atıldığından burun uzunluğu kısalırmı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Hande Hanim,
   Burun ameliyatı ile burun uzunluğu adres edilebilir ve kısaltma yapılabilir. Ameliyattan hemen sonra odemlerin olacağı doğrudur. Kapalı Atravmatik Rinoplasti de bu odemlerin %80 inin 2 ayda gittiğini gözlemliyoruz. Daha fazla bilgi icin bizimle iletisime gecebilirsiniz. Saglikli günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.