Burun Estetiği Öncesi Kalın Deri Tedavileri

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ KALIN DERİ TEDAVİLERİ

Burun estetiği ameliyatı diye adlandırdığımız Septorinoplasty ameliyatı, nefes alma sorununu çözerken, dış görüntüsünü de şekillendirmesini amaçlar. Burunlarda dış görünüşünü şekillendirirken cilt yapılarının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Kalın deri – orta kalın deri – ince deri burun ameliyatları bir birinden farklı iyileşme süreçleri bulunan ameliyatlardır. Kalın derili burunlarda birde ameliyat önce uygulanması gereken bazı tedaviler olabilmektedir. Burun estetiği öncesi kalın deri tedavileri nden bahsedeceğiz bugün ki yazımızda.

Kalın ve İnce Derili Burun Arasındaki Farklar Nedir?

Kalın deri ve ince derili kişilerin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Burnun altındaki Ufak pürüzleri kalın deri iyi örter, ince deri ise her şeyi yansıtır. Ama kalın derili hastların ameliyat öncesi bir hazırlık gerektirir ki ameliyattan önce çok daha kolay geçebilsin.

Kalın Deri – İnce Deri

Burun ameliyatlarında kıkırdak ve kemik çatıya şekil verilir. Burnun son şeklini belirleyen faktörlenden biri ise burun ameliyatı olacak kişinin cilt ve cilt altı dokularının kalınlığıdır. Bunu şu şekilde düşünebiliriz iki tip süngeri suya attığınız zaman, kalın olan daha çok su tutar, ince olan sünger ise daha az su tutar dolayısı ile olayın bu yönünden bakarsak, iyileşme döneminde bile kalın olan derinin iyileşmesi ince olan derinin iyileşmesinden daha uzun sürecektir. Dolayısıyla, kalın derili hastalar daha sabır gerektiren, daha uzun bir döneme kendilerini adapte etmeleri gerekiyor.  

Burun Estetiği Kalın Deri Tedavileri;

 1. Dermaroller tefavisi
 2. Dermapen Tedavisi
 3. Ablatif Karbondioksit Franksiyonel Lazer
 4. A Vitamini Tedavisi

1-) Dermaroller Tedavisi

Silindir şeklinde bir aparatın çevresine sıra ile yerleştirilen yüzlerce titanyum mikro iğneden oluşan bir el cihazıdır. Bu iğneler 0,5 veya 2 milimetre uzunlukta, 0,1 milimetre çapındadır. Kullanılan iğneler titanyum olduğu için paslanmaz niteliktedir. Dermarollerı cilt yüzeyinde yukarı aşağı ve çapraz hareketler ile gezdiriyoruz. Dermaroller üzerindeki iğnelerin giriş çıkışı ile ciltte kökleyen salgılanması artıyor ve sıkılaşma gerçekleşiyor. Böylelikle cildimizde gözle görülür bir değişim oluyor cildimizi tuttuğumuzda elimize gelen dokunun 5-7 ay kullanımdan sonra daha sıkı hale geldiğini görüyor olabilirsiniz.

2-) Dermapen Tedavisi

Günümüzde en etkili kullanım alanı dermapen olan mikro iğneleme ile yapılan cilt gençleştirme uygulamaları, aslında 1950’li yıllardan beri dermatologların kolajen üretimini artırmak için faydalandıkları işlemlerden biridir. Dermapen tedavisinde amaç, ciltte adeta bir tutkal görevi görerek cildin esnekliğini sağlayan kollajen üretiminin artırılmasıdır. Dermapen tedavisi ile ciltte kontrollü bir tahribat yaratılır. Bu kontrollü tahribat, cildimizdeki kollajen üretiminden sorumlu hücreleri (fibroblastlar) uyararak cildin genel kalitesinin artmasına yardımcı olur. Aslında cilt dermapen uygulaması sonucunda oluşan tahribattan dolayı kendini tedavi etmeye çalışmakta ve bunda başarılı olarak daha diri bir cildin gelmesini sağlamaktadır.

Böylelikle burun cildinizde 2-3 ayda sıkılaşma görebilirsiniz.

3- Karbondioksit Franksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazerler, deriye lazer ışığını minik çaplı sütunlar halinde gönderir. Lazer ışınları minik sütunlar boyunca deride ısı hasarı yaratır. Bu sütun halindeki hasar alanlarının etrafındaki deri alanları sağlam kalır. Isı hasarı görmüş alan, etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır. Karbondioksit(CO2) lazer uzun dalga boyu olması nedeniyle, cildin derinlerine inebilir.

Burun yüzeyine uygulandığında üst tabakayı soyup attığı İçin her seansta bir kat daha incelmiş ve sıkılaşmış bir cilt görebiliriz. Karbondioksit lazer kış aylarında yapılması uygundur. Cildin durumuna göre 3-4 seans 3’er hafta ara ile yapılabilmektedir.

4- A Vitamin Tedavisi

A vitamini tıp da bir çok alanda ve amaç ile kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de cildi inceltmek ve sivilce tedavisidir. A vitamini cildimizin yüzeyinde bulunan yağ gözeneklerini küçülterek sıkılaşmasını ve cildin incelemesini sağlamaktadır. A vitamini kullanımı Doktorunuzun tavsiyesi ile olmalıdır. Dozuna ve cildinizin ne kadar ihtiyacı olduğunu karar verip belirli periyotlar ile takip edilerek süreç ilerlemelidir. Tedavinin tamamlanma süreci 3-4 aydır.

Bahsettiğimiz bütün yöntemler birbirinden farklı olup, burun estetiği öncesi kalın deri tedavileri ile ilgili doktorunuzun tavsiyesi ile bir tedaviye başlamalısınız.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/before-after-gallery/

“Burun Estetiği Öncesi Kalın Deri Tedavileri” için 13 yorum

 • İnci Aras dedi ki:

  Burun estetiği ameliyatı ağrı yapar mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba İnci Hanım,
   Burun estetiği çok ağrılı bir süreç değildir.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Sıla Saygın dedi ki:

  Burun estetiği veya dolgusu yaptırmak istiyorum hangisi daha uygun?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Sıla Hanım,
   Burun deformasyonlarına göre hangi yöntem daha uygun ise o yapılmalıdır. Burun estetiği kalıcı olandır.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan +905320563693 , bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Pınar Türk dedi ki:

  Kalın derili burun estetiği sonrası iyileşme uzun oluyormuş. Doğru mudur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım,
   Doğrudur. İnce ve orta kalın derili burunların iyileşme süreci 1 yılı buluyorken , kalın derili burunlar da iyileşme süreci 2 yılı bulabilmektedir.
   Muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Asiye Şir dedi ki:

  Burun derisi inceltme kremi duydum. Doğru mudur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Asiye Hanım,
   Burun derisi inceltme alternatif tedavileri vardır. Detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçebilirsiniz +905320563693
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Asiye Hanım,
   Deriyi inceltmek için maalesef krem bulunmamaktadır. Deri inceltmesi için alternatif tedaviler bulunmaktadır. Altın iğne uygulaması bu tedavilerden biridir.
   İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • G. T. dedi ki:

  Merhaba Süleyman Bey, benim burun ucum kalın derili ameliyat olmama engel mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhabalar, kalın deriye sahip olmak ameliyata engel bir durum değildir. Bazı durumlarda ameliyat öncesi kalın deri tedavileri uygulanmaktadır. Detaylar için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz
   Sağlıklı günler

 • Çınar Polat dedi ki:

  Burun derisi kalın mı ince mi nasıl anlaşılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir