Sitede Ara

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya üzerinde en çok uygulanan estetik operasyon olan burun estetiği operasyonu geçiren pek çok kimse burun estetiği sonrası nelere dikkat etmesi gerektiğini merak etmektedir. Burun estetiği sonrası uyuma alışkanlığınızdan, beslenme biçiminize kadar pek çok noktada dikkat etmeniz gereken nokta bulunmaktadır. Gelin bu noktalara daha yakından inceleyelim.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rinoplasti sonrası hastalar her ne kadar hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmak isteseler de her ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde de iyileşme süreciniz bulunmaktadır. Bu süreci en kolay şekilde atlatmanız için doktorunuzun önerilerini dikkate almalı ve aşağıda yer alan kurallara uymanız gerekmektedir. İşte rinoplasti sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar;

🙇🏻‍♂️ Başınızı Yüksek Tutun 

Başınızı yüksek turmanız şişliği azaltmak için oldukça önemlidir. Bu noktada Başınızı gün içerisinde mümkün olduğunca yüksek konumda tutmanız fazlasıyla önemlidir. İlk iki gün çift yastık kullanabilirsiniz.

🛌🏻 Yatış Pozisyonunuza Dikkat Edin 

İlk hafta yatış pozisyonunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. ilk 1 ay yan yatmak yerine sırt üstü yatmaya özen gösterin

💤 Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Rinoplasti sonrası, iyi bir dinlenme ile iyileşme sürecinizi arttırabilirsiniz. İyileşmek için en az yedi ve sekiz saat uymanız gerekmektedir. Özellikle burun estetiği ertesi günü eve vardığınızda 24 saat boyunca başınızı yukarıda tutarak dinlenmeniz önemlidir. Rinoplasti sonrası işe 1 hafta süre ara vermeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. 

🏋🏻 Ağır Spordan Kaçının

Burun estetiği sonrası burun kemiklerinin iyileşmesi için  yaklaşık olarak 6 hafta gerekmektedir. Bu süre boyunca ağır ve yorucu aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Yürüyüş gibi hafif sporlar, ameliyatın ardından kısa süre içinde yapılabilse de, ısınma hareketlerini içeren aktiviteler ile takım sporları kesinlikle bu süre içerisinde yapılmamalıdır. Spora doktor kontrolü sonrası dönebilirsiniz.

🍽️ Sağlıklı Beslenin 

Burun estetiği sonrası hızlıca iyileşmenin diğer bir yolu da vücudun ihtiyacı olan besinleri vermektir. İyileşme sürecini hızlandıran beslenme biçiminde şeker, yağ ve işlenmiş gıdalardan uzak dururken özellikle protein yönünden zengin olan kuruyemiş, balık, yoğurt ve yumurta gibi besinleri tercih etmeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu besinlerle beraber çeriğinde bolca vitamin bulunan yeşil sebzelerden faydalanmak, bağışıklığınızı güçlendirirken, sizi olası enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca, C vitamini kaynakları olan turunçgiller ile brokoli ve lahananın tüketimi ise kolajenin yenilenmesinde önemli rol oynar.

🧴 Güneş Işınına Direkt Olarak Maruz Kalmayın

Güneş ışınları iyileşme sürecinin uzamasına yol açar. 2 ay müddetçe güneşle direkt olarak teması kesmeniz gerekmektedir. Tam iyileşme gerçekleşmeden önce güneşe çıkmamak ya da güneş kremi ve sizi güneşten koruyacak şapka kullanarak çıkmalısınız.

🚭 Sigara ve Alkol Tüketmeyin 

Sigara ve alkol, hem burun estetiği öncesinde hem de sonrasında uzak durulması gereken iki unsurdur. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta önce ile ameliyattan sonra minimum 1 ay boyunca sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Tütün ürünlerinde bulunan nikotin kan akışını sınırlayarak vücudun kendini yenilemesini zorlaştırır ve operasyon ertesinde zahmetli bir iyileşme süreci geçirmenize neden olur. Özellikle burun estetiği gibi cerrahi prosedürlerin ardından, antikorların işlem görmüş bölgeye ulaşabilmesi için kan akışının maksimum kapasitede olması gerekir; bu ürünler ise tam tersi şekilde bir etki gösterir. Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünleri enfeksiyon gibi ameliyat sonrası komplikasyonların gelişmesi riskini ciddi oranda artırıcağından büyük ihtimal doktorunuz sigara ve alkolü tamamen bırakmanızı isteyecektir.

👓 Gözlük Takmayın

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde tamamlanmadan takacağınız gözlük burnunuzda baskı uygulayarak şişme ve morarma meydana getirebilir. Baskının çok fazla olması takdirde revizyon rinoplastiye bile ihtiyaç duyabilir. 

Gözlük takmaya ne zaman başlayacağınız doktorunuz tarafından karar verilmeli, bu sürede lens kullanmanız önerilmektedir. 

Burun estetiği  sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında yazdığımız blog yazısının sonuna geldik. Daha detaylı bilgi almak için burun estetiği sayfamızı inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 cevap

  1. Kader Günal dedi ki:

    Burun ameliyatından sonra ağrı olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir