Burun Estetiği ve Sigara

BURUN ESTETİĞİ VE SİGARA

Sigara içen hastalarda yara iyileşmesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle revizyon burun estetiği ameliyatı olacak hastaların burunları çok daha hassas olabilmektedir. Bu blog yazımızda burun estetiği ve sigara konu başlığını ele alacağız.

Burun Estetiğinde Sigaranın Zararları

Burun estetiği ve sigara nın zararları dediğimiz zaman akıllara tabi ki burun ameliyatı olmazsak sigaranın bir zararı olmaz mı? Sorusu canlanmasın. Sigara tüm ameliyatlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Tüm estetik ameliyatlarından tutun dudak dolgusuna hatta cilt bakımı gibi cerrahi müdahale olmasa bile işlem yapılmamasını önermekteyiz. 

Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin zaten ameliyattan önce sigara içmeleri önerilmezken yeniden başlanılan sigara kullanımı iyileşme süreci ile birlikte içerisinde bulundurduğu alerjik maddeler burun etlerini yeniden büyülterek burunda tıkanıklık ve doru nefes alamama gibi problemlerinde beraberinde getirebilir. Bu nedenle daha iyi nefes alabilmeniz için belli bir süre sonra yeniden ameliyatınızı gerektirebilir.

Sigarayı Bıraktıktan Kaç Ay Sonra Burun Estetiği Olabilir?

Ameliyattan 6 ay öncesinde sigarayı bırakmaları önerilmektedir. Sigaranın zararlı maddeleri vücuttan 6 ay da arındığı için 6 aydan daha erken bir sürede ameliyat olacak hastaların sigara içmiş gibi ameliyat sonrasında iyileşme süreci devam edebilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Sonuç

Sigara içilmesini kesinlikle tavsiye etmeyiz. Ameliyat sonrasında ne kadar güzel bir operasyon yapılsa da buruna koyulan greft adını verdiğimiz kıkırdakların o bölgede gelişip güçlenmesi için son derece olumsuz etkileri bulunmaktadır. Burunda nefes alma probleminiz var ve bu düzeltilmiş ise burun estetiği ameliyatından belli bir süre sonra sigaranın içersin de bulunan zararlı maddeler burun etlerini yeniden büyülterek nefes almanızda zorlama ve tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Tütün ve Tütün Ürünleri

Tabi ki teknolojinin ilerlemesi ile birlikte elektronik Sigara kullanımı daha fazla artmış, bu artış ile birlikte insanların elektronik sigara kullanımı normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu psikolojik olarak kendilerinde kodlanmış gibi bir algı oluşmuş olabilir. Ancak sigara ve elektronik sigaranın verdiği zararlar eş değerde olabilmektedir. Elektronik sigara ve tüm tütün ürünleri kullanımı ameliyattan önce kesinlikle bırakılmalı, ameliyattan sonrada kullanılmamalıdır.

Burun Ameliyatına Uygun musunuz?

Sigaranın dışında burun estetiği ameliyat için Genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzelmediğinden burun estetiği işlemi yapılmaz. Talep edilen işlem estetik bir işlem olduğu için ve insan hayatında elzem olmadığı için burun ameliyatı ve mevcut riskleri göz ardı edilerek ameliyatın mümkün kılınması mümkün değildir.  Burun çok kalın ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olamayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır.

Referanslar;

https://www.tasklinik.com/category/blog/

https://drsuleymantas.com/before-after-gallery/

“Burun Estetiği ve Sigara” için 10 yorum

 • Gizem Yılanlıoğlu dedi ki:

  Burun estetiği ameliyatında tampon kullanılır mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,
   Hava yolu müdahalesi yapılacak ise mutlaka tampon kullanmaktayız.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Tansu Erdi dedi ki:

  Ben sigara kullanmıyorum ama çevremde kullanan çok kişi var. Ameliyattan sonra bu durum etkiler mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Tansu Hanım,
   Çevrenizde sigara içenlerden de kendinizi izole etmeniz gerekmektedir. Sigara dumanına direkt maruz kalmanız burunda iyileşme sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.
   Muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Ahsen Kıl dedi ki:

  Deviasyon ameliyatı sonrası sigara içmek de zararlı mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ahsen Hanım,
   Sigara kullanımı, tüm ameliyatlarımızda istemediğimiz ve onaylamadığımız faaliyettir. Yara iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Ameliyattan sağlayacağınız faydayı azaltmaktadır. Ameliyatınızdan 6 ay önce bırakmalı ve sonrasında da hiç kullanmamalısınız.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 • Engin B. dedi ki:

  Süleyman Bey ben sigarayı bıraktım ameliyat olmak istiyorum. Randevu alabilir miyim?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhabalar, burun estetiği randevu için +905320563693 numaramız ile whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler

 • Nazım Sarıpolat dedi ki:

  Burun ameliyatı sonrası sigara içilirse ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir