Sitede Ara

Burun Estetiğinde Sigara ve Alkol Kullanımının Etkisi

Burun estetiği yaptırmak isteyen pek çok kişi estetik operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktaları merak etmektedir. Burun estetiği operasyon öncesi sigara ve alkol tüketimini bırakmalı, operasyon sonrası da devam etmemelidirler.  Peki ya neden? Biz de burun estetiği olmak isteyen ama sigara ve alkol tüketen hastalarımızı bilgilendirmek amacıyla içerik hazırlamak istedik. 

Burun Estetiği Öncesi Neden Sigara ve Alkol Tüketimi Bırakılmalıdır?

Tüm cerrahlar estetik operasyon öncesi ve sonrası hastalarına sigara ve alkolü bırakmalarına tavsiye eder. Bunun nedeni ise sigara ve alkolde bulunan zararlı maddelerdir. Vücut kendi kendini onaran bir yapıya sahiptir. Sigara ve alkolde bulunan bu zararlı maddeler vücudun iyileşme sürecini uzatır. İyileşme sürecinin en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için vücudun bu zararlı maddelerden uzak durması gerekmektedir. 

Estetik operasyonlar cilt ve dokuları kapsayan cerrahi adımları içermektedir. Burun estetiğinde ister açık teknik kullanılsın ister kapalı teknik burun ameliyatında kesiler, doku transferi, yağ transferi,kemik düzeltme gibi işlemler meydana gelir. Burun ameliyatı sonrasında burunda ve yakın çevresinde şişme, morarma, ödem oluşumu, hissizlik gibi belirtiler gözükür. Bu belirtiler tamamen doğal olup, korkulacak hiçbir şey yoktur. Saydığımız bu belirtiler iyileşme sürecinde de gözükmekle beraber dokuların kendilerini toparlamasına ve tamamen düzelmesine kadar devam eder. Doku iyileşmesini önemli ölçüde geciktiren sigara ve alkol kullanımı iyileşme evresi ve ameliyat sırası için büyük risk teşkil eder. Daha başarılı bir operasyon süreci geçirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına sigara içmemeli, pasif içici olmamalı, alkol kullanmamalısınız. 

Burun Estetiğinde Sigara Kullanımının Etkisi

Burun estetiğinin başarısında ve iyileşme sürecinde en büyük etkiye sahip olan sigara, içindeki maddeler yüzünden vücudunuza daha az oksijen taşınmasına sebep olur. Bu da dokuların sağlıklı kanlanmasını bozacağından burun içindeki hasarın iyileşmesini geciktirir. Burun estetiği sonrasında ise 

Burun ameliyatı sonrasında burun içine daha rahat nefes almak için tampon yerleşimi yapılır. Ne kadar tampon kullanılsa da burun içinde kalan kılıntılardan dolayı az da olsa tıkanıklık hissedilir. Bu tıkanıklığın giderilmesi ve burun içinin daha hızlı iyileşmesi için damarların oksijeni en iyi şekilde taşıması gerekir. Sigara kullanımı hem damarların oksijen taşımasını engeller hem de burnun temizlenme süresini geciktirir. Yaraların iyileşmesini geciktiren ve daha iyi nefes almanızı engelleyen sigara ameliyat öncesi ve sonrası kullanılmamaldıır. 

Burun Estetiğinde Alkol Kullanımının Etkisi

Sigara gibi iyileşme sürecine diğer bir etkende alkol kullanımıdır. Alkolün burun estetiği sonrası etki etmesi kanamayı etkilemesinden kaynaklanır. Kanın incelmesine neden olarak iyileşme sürecini etkiler. Ayrıca estetik operasyon sonrası doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesicilerin de etkisini etkilediğinden alkol tüketimi iyileşme sürecini etkiler ve size bu süreçte zarar verir. 

Burun Estetiği Sonrası Ne Kadar Süre Alkol ve Sigara Tüketilmemelidir?

Sigara ve alkol sadece ameliyat öncesi ya da sonrası değil vücudunuza genel olarak zarar verdiğinden dolayı hiç kullanılmaması önerilmektedir. Yine de sigara ve alkol tüketen bir bireyseniz eğer iyileşme evresi boyunca sigara ve alkolden uzak durmanız da yeterli olacaktır. Burun estetiği iyileşme süreci uzun bir süreyi kapsar. En az 4 hafta sigara ve alkol tüketilmemeliyken bu süre ne kadar uzun olursa iyileşme süreci o kadar hızlı ve sağlıklı olacaktır. 

Burun Ameliyatından Sonra Sigara ve Alkol Nelere Sebep Olabilir?

Burun Ameliyatı öncesi-sonrası sigara ve alkolün bazı zararları bulunmaktadır. Bu zararlar;

 1. Kanamayı Arttırır

Tüm estetik operasyonlarda iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur. Sigara ve alkol tüketimi de yukarıda söylediğimiz gibi iyileşme sürecini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Alkol kanın inceltmeye yol açar ve iyileşme sürecinin uzamasına olanak tanır. Bu yüzden ameliyat öncesi 1 ay alkol ve sigara tüketimini bırakmanız gerekmektedir.

 1. Kan Damarlarını Daraltarak, Bölgeye Kan ve Hava Akışının Gitmesini Engeller

Sigara içmek kan damarlarınızı daraltır. Daralan damarlar yaraya oksijen, besin ve iyileştirici faktörler almakta zorlanır. Bu, yara iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içtiğinizde, karbon monoksit kan hücrelerinize girer ve kanınızdaki oksijen seviyesini düşürür. Oksijen iyileşmeniz için gerekli olduğundan, yaranıza daha az oksijen iletildiği için sigara iyileşme sürecini yavaşlatır.

 1. Şişlikler Artar

Yapılan rinoplasti estetik operasyon sonrasında burnunuzda meydana gelen şişliklerden hemen kurtulmak isterseniz ancak alkol ve sigara tüketimi kan damarlarınızı genişleterek, vücudunuzun şişmesine sebep olur. Rinoplasti sonrası meydana gelen şişliklerden olabildikçe çabuk kurtulmak ve burnunuzun yeni görünümüne daha hızlı kavuşmak için sigara ve alkolü bırakmanız gerekmektedir. 

 1. Sigara ve Alkol Aldığınız İlaçları Etkisizleştirir

Alkol içmiş olduğunuz ilaçları etkisiz hale getirir. Daha da kötüsü alkol tüketimi ilaçların etkisini azaltırken alkol ve ilacın aynı anda kullanılması kişide mide bulantısı, usma, baş ağrısı, uyuşukluk, bayılma ve koordinasyon kaybı yaşamasına yol açabilir. 

 1. Hava Yolunu Engeller

Rinoplasti hava yolunu tedavi eder, ancak aktif veya pasif sigara içme şekli hava yollarını bu şekilde tıkar ve solunum problemlerine neden olur. Zararlı bileşenler ameliyatlı burnunuzun içine yapıştığı için hava yolunu tıkar.

 1. Anestezi Riskleri Artar

Burun estetiği ciddi riskler içeren genel anestezi altında yapılır, sigara içenlerde bu riskler artacaktır.

 1. Nekroz, Yara İzi Ve/Veya Cilt Kaybı

Rinoplasti, osteotomiler, kesiler, dikişler, burun içi greft kullanımı vb. gibi sayısız müdahaleyi dikkate alır. Yara iyileşme süreci için gerekli besinlerle yeterli oksijen kaynağı olmadığında skar dokuları oluşabilir ve hatta cilt ölümüne (nekroz) yol açabilir.

 1. Yaranızın Enfeksiyonu

Ameliyattan sonra hastanın bağışıklık sistemi düşer, sigara içilirse ameliyat bölgesinde enfeksiyon riski artar.

 1. İyileşmeyi Geciktirir

Sigara ve alkol  yara iyileşmesini yavaşlatır. Normalde burun estetiği sonrası nihai sonuçlara vücudun iyileşme kabiliyetine ve cildin kalınlığına bağlı olarak en az 1 yıl sonra ulaşılabilir, sigara içen ve alkol kullananlarda bu süre daha uzun olacaktır.

 1. Burundaki Asimetriler veya Kötü Sonuçlar

Burun estetiğinizi yaptırdıktan sonra, sigara içiyor ve alkol kullanmaya devam ediyorsanız eğer arzu ettiğiniz gibi olmayabilecek beklenen sonuçlara ulaşabilmek için doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Burun estetiği olmak istiyor ve sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmek istiyorsanız eğer en az 6 ay önce sigarayı bırakmalı ve operasyon sonrasında hiç sigara içmemeniz gerekmektedir. Burun estetiği sonrası sigara ve alkol kullanımı ya da burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

“Burun Estetiğinde Sigara ve Alkol Kullanımının Etkisi” için 16 cevap

 1. Nazım Sarıpolat dedi ki:

  Burun ameliyatı sonrası sigara içilirse ne olur?

 2. Engin B. dedi ki:

  Süleyman Bey ben sigarayı bıraktım ameliyat olmak istiyorum. Randevu alabilir miyim?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhabalar, burun estetiği randevu için +905320563693 numaramız ile whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler

 3. Ahsen Kıl dedi ki:

  Deviasyon ameliyatı sonrası sigara içmek de zararlı mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ahsen Hanım,
   Sigara kullanımı, tüm ameliyatlarımızda istemediğimiz ve onaylamadığımız faaliyettir. Yara iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Ameliyattan sağlayacağınız faydayı azaltmaktadır. Ameliyatınızdan 6 ay önce bırakmalı ve sonrasında da hiç kullanmamalısınız.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 4. Tansu Erdi dedi ki:

  Ben sigara kullanmıyorum ama çevremde kullanan çok kişi var. Ameliyattan sonra bu durum etkiler mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Tansu Hanım,
   Çevrenizde sigara içenlerden de kendinizi izole etmeniz gerekmektedir. Sigara dumanına direkt maruz kalmanız burunda iyileşme sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.
   Muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 5. Gizem Yılanlıoğlu dedi ki:

  Burun estetiği ameliyatında tampon kullanılır mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,
   Hava yolu müdahalesi yapılacak ise mutlaka tampon kullanmaktayız.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 6. Aysegul dedi ki:

  Merhaba ben sigarayı 1 hafta önce bıraktım içmiyorum burun ameliyatı olacağım için yani ameliyat esnasında bir sıkıntıyla karşılaşırmıyım?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Aysegul Hanim,
   Ameliyattan once sigara icin hastalardan 6 ay once birakmalarini ve ameliyattan sonra icmemelerini tavsiye etmekteyiz. Sagikli günler dileriz.

 7. Taner dedi ki:

  Ameliyatın 3.gununde 2 3 sigara içtim ne olur tamponlar carsamba alinaacak

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, sigaranın iyileşmeyi kötü etkilediğinden dolayı ameliyattan 6 ay önce sigara bırakılmalıdır ve ameliyattan sonra içilmemelidir.

 8. Musa ağca dedi ki:

  Ameliyatıma bir ay oldu ve zor zamanlar geçirdiğim için sigara kullandım ameliyatım yaklaşık 6 saat sürdü ve çok zor bir ameliyattı hem alerjik hem de burun kemiğimde eğrilik vardı aynı zamanda darbeye bağlı olarak kıkırdak neredeyse yoktu kemik tozları ile müdahale edildi şu an sigara kullanıyor olmamın bana zararı olur mu en yakın zaman da sigarayı bırakıcak olsam bile.

  • TAS Clinic dedi ki:

   Merhaba, güzel sorunuz için teþekkür ederiz. Ameliyattan 6 ay önce sigara býrakýlmalý, ameliyattan sonra da hiç kullanýlmamalýdýr. Sigaranýn yara iyileþmede ciddi problemlere sebep olduðunu gözlemliyoruz, sigaranýn zararlý maddelerinin vücuttan atýlmasý için gerekli süre 6 aydýr. Þuandan itibaren sigarayý birdaha içmemek üzere býrakmalýsýnýz, ve ameliyat olduðunuz doktorun takibinde kalmanýzý öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir