Sitede Ara

Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Günümüzde burun estetiği en çok yapılan estetik operasyonlar arasındadır. Burun estetiği veya estetik işlem denildiğinde akla ilk olarak kadınların yaptırdığı işlemler gelsede erkeklerde fazlasıyla burun estetiğine başvurmaktadır. Bu yazımızda kadın ve erkek burun estetiği farklılıklarından bahsediyor olacağız.

Erkek Burun Estetiği Nedir?

Estetik operasyonlar kadınlar ile özleşmiş olmasına rağmen yıllar geçtikçe erkeklerin de estetik operasyon yaptırma oranları artmaktadır. Sosyal çevre, iş hayatı gibi etkenler erkeklerin burun estetiği düşüncelerini arttırmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olan kişilerin %30-40 oranı erkeklerden oluşmaktadır. Burun yaşamda fonksiyonları ile önemli olsa da, estetik açıdan yüze anlam katan ve ifadeyi şekillendiren bir organdır. Burun estetiğinin amacı yüze uyumlu olacak doğal bir şekil vermektir.

Erkek burun estetiği, kişinin yüz hatlarına en uygun doğal görünümü bir burun elde etmek adına hem  fonksiyonel hem de estetik görünüm sağlamak için her türlü rinoplasti prosedürünü içermektedir. 

Yapı gereği erkek ve kadın burnu arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle hastanın cinsiyeti göz önünde bulundurularak rinoplasti ameliyatı gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Rinoplasti cerrahları erkek rinoplasti gerçekleştirirken tüm bu prosedürleri göz önünde bulundurmalı ve kişinin yüz hattına doğal bir görünüm sağlamak adına yapılır. 

İdeal Erkek Burnu Nasıl Olmalı?

Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?
Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Erkeklerin burun estetiğine karar vermeleri öncelikle fonksiyonel problemlerdir, sonrasında ise estetik bir görünüm kazanmak isterler. Burun estetiğinde erkekler ile kadınların planlamaları farklılık göstermektedir. Erkeklerde daha düz, kalkık olmayan, kavisli olmayan bir görünüm istenilmektedir. Kalkıklık veya kavisin çok az miktarda fazla olması bile yüzde daha feminen bir ifadeye neden olacaktır. Erkeklerde burun ucu kalkıklığının 90 derece olması ideal olarak kabul edilmektedir.

Erkeklerde Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekler için gerçekleştirilecek olan burun estetiği operasyonları dikkat ve özen gerektirmektedir. Kadın burun estetiği ve erkek burun estetiği arasında teknik olarak fark yoktur. Her ikisinde de açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti tekniği kullanılmaktadır. Alanında başarılı, konu ile ilgili tecrübe sahibi bir doktor tarafından ameliyatınızın gerçekleştiriliyor olması ameliyat sonrası memnuniyet oranını doğrudan etkilemektedir. Erkeklerin cilt yapısı ve kemik yapısı kadınlara göre farklılık gösterir. İyileşme süreci aynı oranda farklı olduğu gibi erkekler de cilt yapısına bağlı olarak daha uzun olabilmektedir. Yaklaşık 3-4 saat süren burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşmektedir.

Erkeklerde Burun Estetiği Gerçekleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kişinin yüz hattına uygun doğal burun estetiği yapılmalı, ameliyat olduğu belli olmamalı,
 • Solunum problemleri gibi fonksiyonel problemler bulunuyorsa ilk bu problemler giderilmeli.
 • Kişinin suratındaki erkeksi yapı bozulmamalı
 • Burun sırtı düz olmalı,
 • Burun ucu yüksek ve kalkık yapılmamalıdır. 
 • Burun ucu dar ve sivri olmamaldıır.
 • Burun ucu sarkık olmamalı ama burun delikleri de karşıdan bakınca görünmemelidir.

Hangi Erkekler Rinoplasti İçin Uygun Adaylardır?

Burun estetiği yaşını kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 18 olarak söyleyebiliriz. Fakat 16-17 yaşına gelmek ben artık burun estetiği olabilirim anlamını taşımamaktadır. Öncelikle Bazı önemli faktörler yaşınız uygun olsa da rinoplasti olmanızın önüne geçmektedir. Bu faktörler;

 1. Öncelikle Gelişiminizi Tamamlamanız Gerekmektedir.

Hastanın gelişimini tamamlamış olması yanı ergenlik çağını atlatması gerekmektedir. Eğer hasta ergenlik çağını atlatmamış ise bu durumda burun şekil bozuklukları ortaya çıkacaktır. Bu noktada gelişimi tamamlamış kadınlar rinoplasti için uygun adaylarıdr.

 1. Sağlıklı Olmalı

Rinoplasti için ilk bakmamız gereken şey hastanın sağlığının yerinde olmasıdır. Hem ruh hem de fiziken sağlığı yerinde olan her kadın rinoplasti için uygun adaydır.

 1. Sigara ve Alkol Kullanmamanız Gerekmektedir

Sigara  ve alkol kullanımı ameliyattan en az 1.5-2 ay önce bırakılmalı ve ameliyattan sonrada kullanılmamalıdır. Bunun nedeni içlerinde bulunan zararlı maddelerin iyileşme süecini etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Sigara ve alkol kullanmanın burun estetik ameliyat sonucuna etkilerine dair bilgi almak için blog yazımızı inceleyebilirisiniz.  

 1. Gerçekçi Beklentilere Sahip Olmak

Rinoplasti öncesi doktorunuzla olan iletişiminiz fazlasıyla önemlidir.Beklentilerinizi doğru aktarmalı ve tüm  bu süreçte doktorunuzla iletişimde kalmalısınız. 

Erkek ve Kadın  Rinoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?
Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Kadın ve erkek burun estetiğini birbirinden ayıran noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şunlardır:

 • Erkeklerin burunları kadınların burunlarına göre daha uzun ve büyük olabilir
 • Kadınların burun ucu ile dudak açısı erkeklere oranla daha dardır.
 • Erkeklerin burun sırtı daha düz ve daha kabayken kadınların burun sırtı kavislidir
 • Erkeklerin kemik ve kıkırdak yapısı kadınlara oranla daha kalındır.
 • Erkeklerin burun derisi kadınlara oranla daha kalın yapıdadır.
 • Erkeklerin burun ucu kadınlara oranla daha geniş ve daha büyüktür. 
 • Kadınların burun ucu erkeklere oranla daha kalkık şekildedir.
 • Alın burun geçişi erkeklerde Z harfi şeklinde iken, kadınlarda V harfi şeklindedir.
 • İdeal nazolabial açı erkeklerde 90 derece civarında iken, kadınlarda 110 derecedir
 • Burun kanatları ve kanadın orta hat ile yaptığı açı erkeklerde daha da geniştir.
 • Erkeklerde, burun ucu ile üst dudak arasındaki mesafe kısa tutulmasına özen gösterilmelidir.

Erkek burnu daha belirgin yapıda olmalıdır. Kadınların ise daha zarif ve daha az belirgin olmalıdır. Kadınlarda erkeksi bir görüntü elde etmek nasıl doğru değilse erkeklerde de kadınsı bir görüntüden uzak durulmalıdır.Hem kadınlar hem de erkekler hayal ettikleri buruna kavuşmak için doktor seçimi ve doktoru ile iletişimine önem vermeli. Doktor seçiminde yaptığı ameliyatları incelemek, muayene sırasında size olan tutumu ve dürüstlüğünü göz önünde bulundurarak karar vermeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Erkek burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Erkek Burun Estetiği Nasıl Olmalı?” için 2 cevap

 1. Şenol Kaya dedi ki:

  Burun ameliyatından sonra ödem ne zaman iner?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey,
   burun ameliyatlarından sonra ilk 2 ay hassas süreçtir ve ödemlerin %80i bu dönemde gitmektedir.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir