Fonksiyonel Burun Estetiği

FONKSİYONEL BURUN ESTETİĞİ

Estetik cerrahi işlemleri arasında en çok yapılan cerrahi müdahale burun estetiğidir. Burun estetiği çeşitlerinden olan finesse burun estetiği ve kozmetik burun estetiği konularını ele almıştık. Bu yazımızda ise fonksiyonel burun estetiği konusu sizlere sunuyor olacağız. Yararlı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.

Fonksiyonel Burun Estetiği Nedir?

Fonksiyonel burun ameliyatı, adından da anlaşılacağı gibi burnun fonksiyon işlevleri ile ilgilidir. Burnun fonksiyonel özelliği kaliteli nefes almasıdır

Burun anatomisinde, burnun iç kısman yer alan burun etleri yer alır. Bu burun etlerinin tıbbi olarak ismi konka olarak adlandırılmıştır. Burun etlerinin vücudumuzun sağlığı için etkisi çok büyüktür. Konkaların varlığının amacı, aldığımız havayı süzer ve ısıtır. Dışarıdan toz ve benzeri maddeler nefesi aldığımız anda burun etlerinde süzerek içeri girer. Bu da sık sık hasta olmaktan korur vücudumuzu. Ancak bazı durumlarda burun etlerimiz gereğinden fazla çalışmaktadır. Mesela alerjik bir yapımız var ise veya sigara kullanıyor isek burun etleri sürekli aktif haldedirler. Fazla çalıştıklarından dolayı büyümeye başlar ve hava yolunu kapatır. İşte o zaman nefes alamama başlarız. Veya aldığımız nefes vücudumuza yeterli olmamaya başlar. Çözüm olarak cerrahi müdahale ile burun etlerinin küçülmesi gerekebilir. Burun etlerinin tamamen alınması yanlıştır. Vücudumuzun savunma mekanizmasını oluşturmaktadırlar.

Her iki burun deliğini birbirinden ayıran duvara septum denilmektedir. Septum da genellikle alınan darbelere bağlı olarak eğrilik olabilmektedir. Bu durum septum deviasyonu problemini oluşturur. Septum deviasyonunda da nefes alamama sorunları baş göstermeye başlar. Ve burun fonksiyonel özelliği kaybeder. Yapılacak cerrahi müdahale ile septum düzeltilmesi gerekebilir.

Burnun fonksiyonel özelliklerini yerine getirememesi için yapılan cerrahi müdahale ile burnun dış görünüşünde deformasyonlar da var ise her iki ameliyat da aynı seansta yapılabilir. Burnun hem içerden hem dışardan düzeltilmesi ameliyatı da fonksiyonel burun estetiği denilmektedir.

Hangi Durumlarda Fonksiyonel Burun Estetiği Planlanabilir?

Burnun dışarıdan görüntüsünden rahatsız olacak derece deformasyonlar var ise ve aynı zamanda nefes alamama sorunları var ise fonksiyonel burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Nefes alamama sorunlarını aşağıdaki gibi madde madde belirtebiliriz;

 • Deviasyon (eğrilik)
 • Burun etlerinin fazla büyümüş olması
 • Perforasyon (septumda oluşan delik)

Avantajları Nelerdir?

Fonksiyonel burun estetiğinin en büyük avantajı, burnun dışarıdan düzeltilmesi ile birlikte aynı zamanda rahat ve kaliteli nefes almasını sağlamasıdır. Hem güzel hem de fonksiyonel buruna sahip olunabilmektedir. İki işlemin aynı seansta yapılması hastaya zaman kazandırmaktadır. Anestezinin riskleri göz önüne alındığında, bu iki ameliyatın aynı anda yapılması ile tek seferde anestezi uygulanması demektir.

Fonksiyonel Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Fonksiyonel burun estetiği, burnundan hem nefes almakta güçlük çeken hem de burnunun görüntüsünü sevmeyen ve ameliyat olmak herkese yapılabilir. Tabi ameliyat için engel olabilecek bir hastalık, kullanılan bir ilaç ve benzeri bir durum olmamalıdır.

“Fonksiyonel Burun Estetiği” için 8 yorum

 • İsmail Tezcan dedi ki:

  Deviasyon ameliyatı sonrası nefes alamama olur mu?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey,
   Deviasyon ameliyatında amaç rahat nefes alınmasını sağlamaktır.
   Detaylı bilgi ve randevunuz için +905320563693 numaralı telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkür eder,
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Hazal Gonca dedi ki:

  Burnumdan nefes alamıyorum ne yapmalıyım?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Hazal Hanım,
   Detaylı muayene gerekmektedir.
   Detaylı bilgi ve randevunuz için +905320563693 numaralı telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkür eder,
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Funda Duru dedi ki:

  Septoplasti sonrası tekrar nefes alamama yaşanabilir mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Funda Hanım,
   Septoplasti, burnun nefes alamama şikayetine yönelik yapılan cerrahi işlemdir. Ameliyattan sonra nefes alamama gibi bir durum olmamalıdır.
   Detaylı bilgi ve randevunuz için +905320563693 numaralı telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkür eder,
   Sağlıklı günler dileriz.

 • fatih çamlık dedi ki:

  Nefes alamamak çok kötü bir durum. Sık sık hasta oluyorum ve migren ataklarım sürekli oluyor. Burnum güzel bir sorunum yok. Sadece nefes için yapar mısınız? yoksa estetikle olması şart mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey,
   Estetik olarak müdahale şart değildir. Sadece hava yolu müdahalesi de yapılabilir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir