Sitede Ara

Kalın Derili Burun Estetiği

Burnumuzun %70’ini derimiz oluşturmaktadır. Burnumuz gibi küçük bir organ içinde büyük bir orana sahip olan derimiz çok fazla sayıda ter ve yağ bezi içermektedir. Burun derisinin kalın veya ince olması, yağ bezlerinin dağılımı ve sıklığı ameliyatın sonucunu direkt olarak etkileyen durumlar arasındadır. Bundan dolayı rinoplasti planlanması ve hastaların bilgilendirilmesi sürecinde burun derisinin yapısı ve bunun ameliyat sonucuna olası etkileri üzerinde durularak buna yönelik ameliyat gerçekleşmelidir.

Kalın Derili Burun Nasıl Anlaşılır? Kalın Derili Burunun Özellikleri Nelerdir?

Burun derim ince mi kalın mı? Kalın derili burunlar nasıl anlaşılır ? Temel özelliklerini sıralamamız gerekirse;

 • Ciltte yağlanma sorunu buluur
 • Burun kanatları kalın bir yapıya sahiptir,
 • Burun delikleri geniş bir yapıya sahiptir.
 • Burun üzerinde gözenekli bir yapı vardır.

Kalın Derili Burun Estetiği Daha mı Zordur?

Burun estetiği ameliyatında deri yapısını inceltmek ya da küçültmek ne yazık ki mümkün olmadığından kalın burun derisine sahip kişilerde küçültme ve inceltme işlemleri oldukça zor yapılmaktadır. Burun kökü ve ucuna konacak kıkırdaklarla burun daha ince bir görüntüye kavuşabilir.  

Burnunuzun büyük olmasının nedenlerini 3 kısımda ayırabiliriz.:

 1. Kemik yapısına bağlı genişlik: Bu durumlarda kemiklerin birbirine yaklaştırılması ile burunun daraltılması ve törpüleme yöntemiyle de inceltilmesi gerekir.
 2. Kıkırdakların fazla gelişmiş olmasına bağlı olarak kemer görüntüsü: Burunun orta bölümünde bir çıkıntı oluşturan kemer tabir edilen kıkırdak dokular çıkarılabilir. Böylelikle  burun sırtında düz bir görünüm elde edilebilir. Kişinin yüz hatlarına bağlı olarak uygun adaylarda doğal görünümden uzaklaşmamak kaydıyla hafif bir oyukluk gerçekleştirilebilir.
 3. Burun derisinin kalın olmasına bağlı büyüklük: Burun ameliyatı sırasında en az müdahale edilebilen kısım burun derisidir. Deriyi inceltmek ya da yüzey olarak azaltmak gibi bir girişim yapılamamaktadır. Burun delikleri geniş kişilerde kanatların daraltılması şeklinde bir miktar doku çıkartılması yapılabilir.. Bu girişim sırasında burun kanatlarının yanakla birleştiği noktada çok ince bir kesi gerçekleştirilir. Bu kesinin kıvrım içinde kalması nedeniyle görünmemektedir.

Bu nedenle burun kemik ve kıkırdak yapısı ortalama ölçülerde olan ve büyüklüğün sebebi, burun derisinin kalın olmasına bağlı olduğu durumlarda küçültme girişimleri sınırlı olarak gerçekleşmektedir..

Burun ucu derisi, burun sırtı derisine göre çok daha fazla miktarda ter ve yağ bezi içerdiğinden dolayı daha kalın bir yapıdadır. Burun ucu derisinin kalınlığı, burun estetiği ameliyatını önemli ölçüde etkileyen unsurlardan biridir. Kalın derili ve yağlı burunlar, çalışılması en zor burun tipleri olarak bilinmektedir. 

Kalın Derili Burunda Ameliyat Nasıl Gerçekleşir?

Ne yazık ki yukarıda da anlattığımız gibi kalın derili burunlarda burun ameliyatı oldukça zorlu geçmektedir. Kalın derili buruna sahip hastalarda cerrah seçimi fazlasıyla önemlidir. Bunun nedeni ince derili burun estetiğinde yapılan şekillendirme daha fazla estetik gözükürken, kalın deriye sahip hastalarda yapılan cerrahi girişimlerde cilt görüntüyü kamufle etmektedir. Kalın derili burunları hep aynı olmayıp, çeşitlere ayrılmaktadır. 

 1. Dermis denilen bölümün daha kalın olduğu burunlar: Bu burunlarda ameliyat daha kolay gerçekleşir.
 2. Hem dermis hem de yağ dokusu fazla kalın derili burunlar: Bu burun tipi ameliyata uygun olmayan burun çeşididir.
 3. Dermisi büyük, yağlı ve sivilceli olan burunlar: Bu burun tipine ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmalı ardından ameliyat yapılır mı, yapılmaz mı bakılmalıdır.

Kalın derili burun estetiği her ne kadar dezavantajlı ve zor görünsede doğru doktor tercihi ile kalın derili burun estetiği mümkün. Kalın derili burun estetiği yaptırmadan önce doktorunuz tarafından tüm süreç hakkında bilgilendirilirsiniiz. Bu bilgilendirme kalın derili burun estetiği öncesi ve sonrasında yaşayacağınız süreci kapsar. Kısaca;

 • Kalın deri dokusuna sahip olan burunların ameliyat sonrası ödemi çok fazla olur bu gayet normaldir.
 • Kalın derili burun estetik süreci uzun bir süreci kapsar. Burunun son şeklini alması yaklaşık olarak 1 yılı bulmaktadır.
 • Kalın derili burun ameliyatından önce l özellikle deri dokusunda bir inceltme de gerçekleştirilecekse eğer hastanın 15 gün evvelinden tütün ve alkol  kullanımını bırakması gerekmektedir. Bu konu iyileşme sürecinin hem sağlıklı ilerlemesi hem de daha kısa sürmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır
 • Hasta eğer çalışıyorsa  1 hafta sonra mevcut olan işine geri dönebilir.

Kalın derili burun estetiği öncesi ve burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kalın Derili Burun İyileşme Süreci 

Kalın derili burun estetiği iyileşme süreci de diğer burun tiplerine göre değişkenlik göstermektedir. İyileşme süreci ince derili burunlara nazaran daha yavaş ilerlemektedir. İnce ve orta deri burun yapısına sahip kişilerde burun estetiği iyileşme süreci 1 yılı bulurken, bu süre kalın deriye sahip hastalarda iki yıla kadar uzayabilmektedir. Dolayısıyla kalın derili hastalarda burun estetiği sonrasında burun yapısının oturma süresi ve  burun estetiği sonrası ay ay değişimi de ,diğer hastalara kıyasla daha uzun olur.

Kalın Derili Burun Estetiği Fiyatları 

Her estetik ameliyatında olduğu gibi kalın derili burun estetik fiyatları operasyona göre değişim gösterebilir. Burun ameliyatının yapıldığı hastane doktor, hastanede kalınan gün süresi, belirlenen ameliyat süreci, fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Rinoplasti süreci hakkında genel bilgilere burun estetiği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir