Kulak Estetiği Deformasyonları

Kulak estetiği ameliyatları, kulağın fonksiyonel  ve şekil olarak doformasyonların iyileştirilmesidir. Kulak şekil bozuklukları doğumsal genetik olması veya yapılan kaza sonrası oluşan düzeltilmesi gereken ameliyattır. Ameliyat ile düzeltilmesi gereken operasyonlardandır. Yaş sınırı, tedavileri , anestezi verilmesi, uygulanan yöntem, teknikler ve diğer detaylar hakkında sizleri kulak estetiği deformasyonları ile ilgili yazımızda bilgilendireceğiz… Keyifli okumalar.

Kulak Anomalileri

Kulak anomalisi doğuştan şekil bozukluklarının geneline kulak anomalileri denir. Anatio, Macrotia, Büzülmüş kulak, Stahl kulağı, Kriptotia, Soru İşareti Kulak, gibi kulak anomalileri cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

Anatio: Doğuştan kulak kepçesinin olmamasıdır.

Macrotia: Kulak kepçesinin normalden daha büyük olmasıdır.

Büzülmüş kulak: Anormal olarak küçük çıkıntılı görünen kulaktır.

Stahl kulağı: Skafa, kulağın üst kısmındaki

Kriptotia: Heliks dediğimiz kulağın dıştaki kıvrımın temporal bölge dediğimiz kulağın hemen üzerinde bulanan kısmında deri içeri gömülü olması durumudur.

Soru İşareti Kulak: Kulak memesinin üzerindeki bölgenin eksikliği nedeniyle kulağın soru işretine benzemedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı günümüzde yapılan popüler ameliyatıdır. Kulak estetiği ameliyatları içerisinde en çok uygulanan ameliyatlardandır diyebiliriz. Kepçe kulak ameliyatı kişinin kulak ve kafatası arasında bulunan boşluğun normalinden fazla olmasıdır. Bu normalden fazla olan açıklık her iki kulakta eşit olabilir veya tek kulakta çok fazla açıklık olabilir bu açılma durumu tedavisi ise kepçe kulak ameliyatı olmaktadır. Tek kulakta kepçe kulak ameliyatı da olabilir çift kulak içinde yapılabilir.  Kepçe kulak ameliyatları kulaklarının gelişimini tamamlamış her ameliyat olmak isteyen hastaya yapılabilir 5 – 6 yaşlarında kulak gelişimini tamamlamış olur. Kepçe kulak okul çağından önce ameliyat olunması bakımından çok önemlidir. Ameliyattan sonra tenisçi bandajı dediğimiz kulaklarınızı işlem sonrası bandaj olarak kapatmasıdır. 3 gün boyunca tüm gün ve sonrasında 2 hafta boyunca geceleri takmanız önerilmektedir. Ameliyatta kullanılan teknik olarak ipli yöntemlerde ameliyat sonrası açılma gözlemlenebildiği için Flep  (Yeni Bir Antiheliksplasti Tekniği: Proksimal Bazlı Dermo-Fasyoperikondrial Flep) tekniği kullanılmaktadır. Doç.Dr. Süleyman TAŞ tarafından bulunan Flep tekniği Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinin düzenlediği yarışmada ödül verilerek başarı kazanmıştır.

Kulak Kopması Ameliyatı

Kulak kopması acil ve titiz yapılması gereken ciddi ameliyatlardan biridir. Kulak kopması sonradan oluşmuş ise yani kaza sonrası kulak kopması yaşanmış ise mikrocerrahi dediğimiz yöntemle dikilebilmektedir. Kulak kopmuş ancak üzerinden çok fazla süreç geçmiş ve estetik olarak hasta düzeltilmesini isterse kulak rekonstrüksiyonu dediğimiz yeniden kulak yapma ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi estetiği kulak memesinin normalden çok büyük olması, kulak memesi dediğimiz bölgede ağır küpe takılması nedeniyle kulak deliğinin yırtılması, ve kepçe kulak ameliyatında olduğu gibi kulak memesinin gereğinden açıkmasıdır. Kulak memesi normalden büyük ise basit bir cerrahi müdahale ile küçülmektedir. Lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ağır küpeye bağlı oluşan yırtık ise dikilerek 6 ay sonra yeniden delik açılması ile tedavi edilebilir. Normalden geniş kulak memesi ise kepçe kulak ameliyatında olduğu gibi geriye yaslatılarak düzeltilir.

Kulak estetiği deformasyonları hakkında sizleri bilgilendirdik ve umarım sizler için bilgilendirici yazı olmuştur. Yukarıda belirtilen şikayetleriniz var ise bu konu hakkında daha fazla bilgi için bizimle (+905320563693) iletişime geçebilirsiniz.

“Kulak Estetiği Deformasyonları” için 11 yorum

 • Türkan Aslantaş dedi ki:

  Kulak memesinde yırtık var. Buna ne yapılabilir?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Türkan Hanım,
   Yırtık olan kısma küçük bir müdahale yapılarak düzeltilebilir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 numaralı iletişim hattımızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • enes çavdar dedi ki:

  Kulakta kalıcı dikiş mi kullanılmalı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Enes Bey,
   Kepçe kulak ameliyatlarımızda eriyen dikişler kullanmaktayız.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Refik Yılmaz dedi ki:

  3 yıl önce kulak ameliyatı oldum. Dikiş ipi kalmış gibi batan bir şey var. Sizin ameliyatlarınızı inceledim. Benim için de yapılabilir mi?

 • Yunus Emre Dal dedi ki:

  18 yasindayim kulaklarim kepce ikisini de amaliyat ettirmek istiyorum. Geç mi kaldım?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey,
   Kepçe kulak ameliyatı için ideal yaş 6 yaştır. Ancak 18 yaşında olman da ameliyata engel değildir.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Oğulcan Aydar dedi ki:

  Kulak memesi açıklığı var bende. Onu düzeltebilir misiniz?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Oğulcan Bey,
   Kulak memesi büyüklüğü ve açıklığı da kulak deformasyonların birisidir. Müdahale edilebilir. Öncesinde muayene önem arz etmektedir.
   Detaylı muayene randevunuz için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • ahmet enes dedi ki:

  Kepçe kulak ameliyatı fiyatı nedir?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,
   Kepçe kulak ameliyatı fiyatı detaylı muayene sonrası belirlenmektedir. Öncelikle muayeneye gelmenizi öneririz. Bizlere ulaşabileceğiniz iletişim numaramız +905320563693.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir