Meme Estetiğinde İz Kalır Mı?

MEME ESTETİĞİNDE İZ KALIR MI?

Meme estetiği dünyada sıklıkla gerçekleştirilen estetik operasyonlar arasındadır. Kadınlar meme estetiği için karar verdiklerinde akıllarındaki sorulara cevap bulmak isterler. Sizlere bu yazımızda meme estetiğinde iz kalır mı? sorusunu cevaplıyor olacağız.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, memelerin sarkması, meme dokusunun içinin boşalması, memenin büyük olması, küçük olması vb. sebepler doğrultusunda kişilerin şikâyetlerini ortadan kaldırmak için yapılan estetik operasyonlardır. Meme estetiği; meme küçültme, meme büyültme, meme dikleştirme olmak üzere 3 farklı ameliyattan oluşmaktadır. Her bir ameliyatın sebepleri farklı olsa da tek amaç kişilerin daha konforlu ve mutlu olmasıdır. Sizlere diğer yazımızda kimler meme estetiği için uygundur? konusundan bahsetmiştik. Siz de o yazımızı inceleyerek hangi meme estetiği için uygun olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Diğer estetik ameliyatlarda da olduğu gibi meme estetiği için de minimal izler kalması için birçok teknik geliştirilmiştir. Şimdi meme estetiğinde iz kalır mı? beraber bakalım.

Meme Estetiğinde İz Kalır Mı?

Estetik ameliyatlarında Plastik Cerrahi Doktorlarının en önem verdiği unsur izin minimum düzeyde kalmasıdır. Kesi yapılan her yerde iz kalmaktadır. İzin kalmaması söz konusu değildir, ancak kalacak olan izin en iyi şekilde kalması ve olabildiğince az belli olması için çeşitli çalışmalar ve yöntemler geliştirilmiştir. Kişiler mevcut durumlarından rahatsız olsalar dahi iz kalmasından korktukları için ameliyat fikrini ertelemektedir.

Meme estetiği, meme büyüklüğü ve yapısının kişide oluşturduğu rahatsızlıklara bağlı olarak değişim göstermektedir. Meme estetiği deki farklılıklar işlemlerde yapılan kesileri ve izleri de etkilemekte olup, birbirinden farklı olmaktadır.

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarında genellikle ters T şeklinde kesiler yapılmaktadır. Bu kesiler yapılırken küçültme miktarı, darkıklık miktarı ve yapılan planlama doğrultusunda karar verilmektedir. Kişilerin meme yapılarına göre bu kesiler ters L veya I (lolipop) yapılabilmektedir.  Meme büyültme ameliyatlarında, memenin altından, meme başından veya koltukaltından yapılan kesiler ile protez yerleştirilebilmektedir. Meme altından ve meme başından yapılan kesiler koltuk altından yapılan kesilere oranla biraz daha belli olmaktadır. Koltukaltının kıvrımları sayesinde kolaylıkla iz saklanabilmektedir. Ancak her kişide koltukaltından protez konulamamaktadır. Ameliyat sonunda özenle estetik şekilde dikilen kesi alanları, güzel bakıldığı dikkat edildiği takdirde iyi bir şekilde iyileşecektir.

Meme Estetiğinde İz Kalmasının Nedenleri

Meme estetiği sonrası küçük belirgin olmayan izlerin kalması söz konusudur. Ancak bazı kişilerde meme estetiği sonrası daha belirgin izler oluşabilmektedir. Bu durumun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Genetik sebeplerden kaynaklanan özelliklerden dolayı bazı kişilerde daha belirgin izler kalması mümkündür.
 • Yaşın ilerlemesi, zararlı madde (sigara) kullanımı, şeker hastalığı gibi durumlarda iyileşme süresi etkilenerek izin belirginliğini etkilemektedir.
 • Kesi bölgelerinde enfeksiyon oluşması, yara iyileşmesini etkileyerek izlerin belirgin olma olasılığını arttırmaktadır.

Sizlere bu yazımız da meme estetiğinde iz kalır mı? Sorusuna cevap verdik. Meme estetiği hakkında sorularınız için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/breast-surgery/

https://www.suleymantas.com.tr/meme-estetigi/

https://www.tasklinik.com/

“Meme Estetiğinde İz Kalır Mı?” için 14 yorum

 • Gül Kapan dedi ki:

  İzler için bir tedavi yok mu?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım,
   İzlerin %100 kapatılmasını sağlayacak bir teknoloji veya tedavi şu an mevcut değildir.
   +905320563693 numaralı iletişim hattımızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • L. S. dedi ki:

  Meme protez ameliyatın da iz kalır mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba,
   Kesilen her yerde iz kalmaktadır. Ancak protez ameliyatında meme altından küçük bir kesi yapılmakta ve sütyen çizgisine saklanmaktadır.Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Reyhan Taşra dedi ki:

  İzler çok mu belli olur? Örnekler var mı görebileceğimiz?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Reyhan Hanım,
   Kesilen her yerde iz kalmaktadır. İzlerin minimum belirgin olması için alternatif yöntemlerimiz mevcuttur. Örnek görsellerimize instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz; https://www.instagram.com/drsuleymantas/?hl=tr
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Fidan Çakır dedi ki:

  8 yıl önce meme ameliyatı olmuştum baş bir doktorda. Dikiş yerlerim çok kötü görünüyor. Onlar için bir tedaviniz var mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Fidan Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun.
   Kesilen her yerde belli bir miktar iz kalabilir. Ancak sizinki ne durumda bilemiyoruz. Muayeneye gelmeniz gerekmektedir. Alternatif tedaviler mevcuttur.
   Detaylı muayene randevunuz için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Ilgaz Yaldız dedi ki:

  İşlem sonrası kalıcı yara veya kesi izleri olur mu?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ilgaz Hanım,
   Meme ameliyatlarında kesiler mevcuttur. Kesilen her yerde de iz kalmaktadır. İzin %100 kaybolma gibi bir durumu yoktur. Ancak alternatif yöntemler ile minimum hale getirilir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir. +905320563693 iletişim numaramızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler
   Sağlıklı Günler

 • Aslihan Demir dedi ki:

  Silikon ameliyatı sonrası masaj yapılmalı mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Aslıhan Hanım,
   Meme ameliyatı sonrası şişlik ve ödemlerin dağılması için masaj verilmektedir. Ancak bu Hekim kontrolü altında olmalıdır. Yapılan bazı müdahalelerde masaj uygun olmayabilir.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 • İ. D. dedi ki:

  Süleyman Bey, meme dikleştirme ameliyatını izsiz yapabilir misiniz

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhabalar, meme dikleştirme ameliyatlarında memenin var olan sarkma miktarına göre değerlendirme yapılmaktadır. Muayeneye gelmenizi öneririm.
   Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir