Revizyon Burun Estetiği

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği, kişilerin mevcut burunlarındaki sorunları gidermek amacıyla yapılan estetik ve fonksiyonel işlemleri kapsamaktadır. Sizlere bu yazımızda, revizyon burun estetiği nedir?  Sorusunun cevabını veriyor olacağız.

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun ameliyatı, daha önce bir ya da birden fazla burun ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen burunun görüntü ve fonksiyonundan memnun olmayan kişilere uygulanan düzeltme yani revize işleme verilen addır. Revizyon burun estetiğinin birçok nedeni olabilir, yanlış estetik doktoru seçimi, yanlış müdahaleler, buruna darbe alınması gibi farklı sebepler revizyon işlemini gerektirebiliyor.  Kişinin görüntüsünden mutlu olmaması, fonksiyonel yani nefes problemleri yaşıyor olması gibi sebeplerden bahsedebiliriz.

Hangi Durumlarda Revizyon Burun Estetiği Yapılmaktadır?

Revizyon burun estetiği, yapılan burun ameliyatlarının %5-20’sini kapsamaktadır. İkincil bir ameliyat olmaya iten sebepler nelerdir.

Nefes Alamama Problemi

Kişiler burun estetiğine karar verdiklerinde öncelikleri sağlıklı bir şekilde nefes almaktır. Yapılan burun estetiği sonucu nefes probleminde bir değişim olmadı ise 15-20 dakika sürecek bir işlem ile problem ortadan kalkabilir.

Burun Ucunda Düşme

Burun ameliyatları sonrasında burun ucu kıkırdaklarının zayıflığı, kalın ve yağlı deriye bağlı olarak burun ucunda düşme olabilir. Önceki ameliyatlarda fazla kıkırdak çıkarılması, burun ucu desteğinin yeterli olmaması gibi sebeplerde olabilir. Böyle bir durum yaşandığında revizyon işlemler ile sorun ortadan kalkabilir.

Eğrilik

Kişileri burun ameliyatına iten sebepler arasında eğrilik bulunmaktadır. Burun ameliyatı öncesi var olan eğriliğin burun ameliyatı sonrası %100 düzelmesi mümkün değildir. Burun ameliyatlarında mevcut olan eğrilikten daha iyi bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Ancak burun ameliyatı sonrasında eğrilik devam ediyor ise veya mevcut durumdan daha kötü bir hal aldıysa revizyon işlem gerektirebilmektedir.

Görüntü Olarak Düzensizliklerin Meydana Gelmesi

Burun estetiği sonrası burnun iyileşme sürecini tamamlaması 1-2 yıl olmaktadır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra kişiyi rahatsız eden görüntü olarak düzensizlikler, burun sırtında çıkıntılar, burun sırtında çökme, burun sırtında oyulmuş görüntü, asimetriler gibi düzensizlikler mevcut ise revizyon burun estetiği gerekebilir.  

Darbe Alınması

Ameliyat sonrasında kişinin, belirli bir süre boyunca darbe almaması gerekmektedir. Çarpmalara, vurmalara, çarpışmalara karşı dikkatli olmak gerekir. Alınan darbeler sonrası burundaki yapılan işlemler zarar göreceği için revizyon burun estetiği gerekebilir.

Revizyon burun estetiği için birçok sebep olsa da kişinin doktoru ile karşılıklı olarak konuşması ve aynı durumlardan rahatsız olmaları tekrarlanan burun ameliyatının doğru olmasına katkı sağlayacaktır.

Revizyon Burun Estetiği Süreci

Revizyon burun ameliyatına karar vermeden önce kendinize şu soruyu sormalısınız; psikolojik olarak bu sürece hazır mıyım? Daha önce geçirmiş olduğunuz bir ameliyat olduğu için iyileşme sürecinin 1-2 yıl olduğunu biliyorsunuz, revizyon burun estetiğinde yapılan işleme göre değişmek birlikle iyileşme süreci daha uzun olabilmektedir. Sizin sosyal yaşantınız, çevreniz, işiniz bu süreçten etkilenmeyecek ise kendinizi hazır hissediyorsanız öncelikle kendi doktorunuz ile görüşmelisiniz. Daha önce ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuz ile aynı düşüncelere sahip değilseniz veya tekrarlanan işlem karşısında mutlu olacağınızı düşünmüyorsanız başka bir doktor ile görüşmeniz gerekebilir.

Revizyon burun ameliyatlarında en önemli faktör kişinin gerçeklik çerçevesinde isteklerde ve beklentilerde olmasıdır. İkinci bir doktor seçimi yaparken sizi anlayan ve revizyon burun estetiği konusunda tecrübeli başarılı bir Doktor seçmeye özen göstermelisiniz.

Burnunuzda var olan deformelere bağlı olarak ameliyatınız sırasında kaburga kıkırdağı veya kulak kıkırdağı gerekebilir. Bir önceki ameliyatınız da burun içerisindeki kıkırdak rezervlerinin azalması veya olmaması durumunda gereken kıkırdak miktarına bağlı olarak kaburga veya kulak kıkırdağı alınması mümkündür.

rev. burun.jpg

Revizyon burun ameliyatı, düşünen kişilerin bu sürece hazır olmaları, doğru doktor seçimi yapmaları, ne istediklerini ve nelerden rahatsız olduklarını net bir şekilde dile getirmeleri oldukça önemlidir.

Revizyon burun estetiği hakkında detaylı bilgi için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty/

https://www.tasklinik.com/

“Revizyon Burun Estetiği” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir