Sitede Ara

Rinoplasti Sonrası Şişlik, Morluk ve Ödem Neden Oluşur?

Burun estetiği olmak isteyen pek çok kişi ameliyat sonrasında yaşanacak şişlik ve morluktan korkmaktadır. Oysaki sanılanın aksine korkulacak bir durum yoktur. Biz de burun estetiği sonrası için geçireceğiniz süreçte şişlik, morluk ve ödem süreçlerini sizinle paylaşarak dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.    

Burun Estetiği Sonrası Şişlik, Morluk ve Ödem Oluşum Nedenleri

Unutulmamalıdır ki şişlik burun estetiğinin iyileşme sürecinde normal bir süreçtir. Bu şişiliğin ne boyutta yaşanacağı ise birden fazla faktöre bağlıdır. Morarma ve şişmeyi etkileyebilecek faktörler şunlardır:

 • Rinoplasti Tekniği- Bazı rinoplasti teknikleri şişmeyi artırabilir. Doç. Dr. Süleyman TAŞ kapalı teknik kullanmaktadır. Kapalı burun estetiği daha az şişlik, morluk ve ödemle bu süreci atlatmanızı sağlar.
 • Prosedürün Kapsamı- Genel olarak, bir rinoplasti ne kadar kapsamlı olursa, o kadar fazla şişlik bekleyebilirsiniz. Şişlik birkaç hafta rahatsız edici olabilir ama yüzünüze en uygun burun oluşumuyla bu görüntünün keyfini bir ömür çıkaracaksınız. 
 • Vücudunuzun Ameliyata Tepkisi – Bazı hastalar şişmeye diğerlerinden daha duyarlıdır. Yaş, cilt kalınlığı, dolaşım, beslenme ve diğer faktörlerin tümü, vücudunuzun rinoplasti sonrası iyileşmeye verdiği yanıtı etkileyebilir.
 • Ameliyat Sonrası Bakım – Ameliyatınızdan sonra ameliyat sonrası doktounuzun size söylediği bakım kontrollerini yerine getirmelisiniz.  Bu talimatlar, rinoplasti sonrası morarma, şişme ve diğer komplikasyonları azaltmaya yöneliktir. 
 • İlaçlar – Bazı ilaçlar ameliyattan sonra şişmeyi ve kanamayı artırabilir. Ameliyattan önceki ve sonraki haftalarda bu ilaçlardan kaçınmak önemlidir.
 • Sigara ve Alkol içmek – Sigara ve alkol içmek vücudun iyileşme tepkisini yavaşlatır. Burun estetiği iyileşme sürecinde hastaların sigara ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir. 

Rinoplasti sonrası morluk ve şişlik oluşumunu birçok faktör etkiler. Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk

Burun Estetiği Sonrası Şişlik, Morluk ve Ödemden En Hızlı Şekilde Nasıl Kurtulurum?

Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödemden en hızlı şekilde kurtulmanın yolu rinoplasti öncesi ve sonrası doktorunuzu tavsiyelerine uyarak, dikkatli davranmaktır. Unutulmamalıdır ki şişlik burun estetiğinin iyileşme sürecinde normal bir süreçtir. 

Rinoplasti Sonrası Morarma ve Şişmeyi Azaltmak İçin İpuçları

Rinoplasti için hazırlanıyorsanız, bu ipuçları işleminizden sonra morarma       ve şişliği azaltmanıza yardımcı olabilir. Her zaman olduğu gibi iyileşmeniz sırasında sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen iletişime geçin.

 • İyileşme Talimatlarını Düzenli Uygulamak
 • Bazı İlaçlardan Kaçınılmalı
 • Takviyeler Hakkında Doktor ile Konuşmak
 • Buz Kullanımı
 • Başınızı Yüksekte Tutun
 • Sigara İçmeyin
 • Sabredin
 • İyileşme Talimatlarını Takip Edin – Her rinoplasti hastasına iyileşme için ayrıntılı talimatlar sağlıyoruz. Talimatları yakından takip edin. Kurtarma süreci boyunca tüm sorularınızı yanıtlamak için buradayız, bu nedenle yardıma ihtiyacınız olursa veya bir endişeniz varsa lütfen bize ulaşın.
 • Bazı İlaçlardan Kaçının – Ameliyattan önce ve iyileşme sırasında kan inceltici ilaçlardan kaçının. Reçeteli bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız, ameliyat sırasında ve sonrasında sizi güvende tutabilmemiz için bize bildirin. Kanı incelten reçetesiz satılan ilaçlar arasında aspirin ve ibuprofen bulunur.
 • Takviyeler Hakkında Bizimle Konuşun – Bazı takviyeler ve bitkisel ilaçlar kanamayı artırabilir ve kanı inceltir. Kullandığınız takviyeleri, ilaçları veya bitkisel ürünleri bize bildirin.
 • Buz kullanın – Buz ameliyattan sonra şişliği azaltabilir, ancak yalnızca ilk birkaç gün içinde kullanılırsa. Günde birkaç kez yanaklarınıza buz paketleri uygulayın.
 • Yükselt – Başınızı yüksekte tutmak burun ameliyatı şişmesini azaltabilir. Birçok rinoplasti hastası, ameliyattan sonraki ilk veya iki hafta bir yatar koltukta uyur.
 • Sigara İçmeyin – Ameliyattan birkaç hafta önce ve sonra sigara içmekten kaçının.
 • Sabırlı Olun – Rinoplasti sonrası şişlik ve morlukla başa çıkmak için en iyi tavsiyemiz basittir, sabırlı olun. Şişlik eğlenceli değildir, ancak genellikle birkaç hafta içinde çözülür. Morarma nadirdir ve çabucak çözülür. Ameliyattan sonra vücudunuza iyileşmesi için zaman tanıyın. Olacak ama zaman alacak. Rinoplastiden sonra görünüşünüzden emin değilseniz sabırlı olun. Birçok hasta, şişlik tamamen geçtiğinde yeni görünümlerini sevdiklerini fark eder.

Burun estetiği sonrası ne kadar şişlik normaldir?

Rinoplasti ardından burnunuzda görülecek şişlik miktarı, burnunuzu yeniden şekillendirmek ve boyutlandırmak amacıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası ilk birkaç hafta şişlik görülmesi gayet olası bir durumdur. Şişlik inene kadar burnunuzun yeni şekli de kendini göstermeyecektir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Burnunuz iyileşmeye devam ettikçe yüzünüze uygun doğal görünümlü burun yapınıza kavuşacaksınız. Eğer şişliğin aşırı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası şişlik ne kadar sürer?

Her hasta ve her prosedür farklı olmakla birlikte, şişliklerin çoğu ameliyattan sonraki ilk ay içinde inecektir ve tüm şişliklerin yaklaşık %90’ı ilk üç ay içinde kaybolacaktır. Bu sürede iyileşme sürecinin uzun bir zaman dilimini kapsadığı unutulmamalıdır. Hastalar genel olarak hemen sonuca ulaşmak isterler, üç dört ay içerisinde istedikleri sonuca ulaştıkları düşünürler ama asıl sonuç yani burnunuzun yüzünüze tam oturması bir yıl veya daha uzun süreleri kapsamaktadır. Özellikle burun ucu çevresinde, şişlik azaldıkça ve kıkırdak iyileşip yeniden şekillendiğinden daha hassas düzeltmelerin ortaya çıkması iyileşme sürecinin süresini daha uzun sürebilir. Ve revizyon rinoplasti yaptırıyorsanız, iyileşme ilk ameliyatınızdan biraz daha uzun sürebilir. Yine de çoğu müşteri, 4 haftalık takip randevularındaki sonuçlarından şimdiden heyecan duymaktadır. 

Burun ucu şişmesi normal mi?

Evet, burun estetiği sonrası burun ucu şişmesi tamamen normal bir durumdur. Bunun nedeni tamamen anatomiktir. Burun ucunun derisi ve yumuşak dokusu kalın ve alttaki kıkırdaklı altyapıya da yoğun bir şekilde yapışıktır. Bu, burnun alt yarısındaki cildin, rinoplasti sonrası nihai sonucuna ulaşmasının, burnun üst yarısındaki cilde göre daha uzun sürmesine neden olur. Birçok hasta, burun ucu genellikle tamamen iyileşen son kısım olduğundan, burun köprüsü çevresindeki şişliğin, burun ucundaki şişliğe göre daha hızlı iyileştiğini fark eder. Tüm şişliklerin büyük çoğunluğu birkaç hafta sonra inecek olsa da, burnun ucundaki şişkinliğin iyileşmesi birkaç ay daha sürebilir.

Burun estetiği sonrası yüz şişmesi normal mi?

İşlem her ne kadar buruna uygulanacak olsa da yüzün çevresindeki bölgelerde de şişlik görülebilir fakat ilk hafta bu şişlikler ortadan kalkabilir. Yüzdeki şişme ve morarma miktarı kişi ve doktor tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterir. En az şişlik ve morarma için doktor tercihinde dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Burun estetiği sonrası şişlik aşamaları nelerdir?

Rinoplastiden kaynaklanan şişliklerin çoğu birkaç hafta içinde azalma gösterir. Her hasta farklıdır ve bu farklılıklardan dolayı iyileşme süreleri de değişkenlik gösterir. Mesela kalın cilde sahip kişiler de bu süre daha da fazla artmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde cildi kalın olan hastalarda sonuçlar 9 ila 12 ay yerine 18 aya yakın olabilir. Ek olarak, bir hasta revizyon rinoplasti olduysa nihai sonuçların birincil rinoplastiye göre daha fazla zaman alması daha olasıdır. Hastalar, burnunun tam oturma süresinin yaklaşık bir yıl süreceğini bilmelidir fakat genellikle bir ay sonra hasta burun yapısından gayet memnundur.

Rinoplasti Sonrası Dikkatli Davranmak Şişmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Burun estetiği sonrası şişliğin belirtilerini daha fazla azaltmak için başınızı yüksek tutmalı ve şişliğin fazla olması durumunda dikkatli olacak şekilde temiz bir bezle beraber buz uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Buz paketlerini kullanırken herhangi bir dikişten kaçınmaya dikkat edin ve herhangi bir atel veya bantı hizadan çıkarmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra rinoplasti sonrası kendinizi yoracak sporlardan uzak durmalı ve beslenmenize de özen göstermelisiniz. Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödem oluşum nedenlerini anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Estetik sonrası gayet normal şekilde oluşacak olan şişliklerinizi biraz daha hafifletmek için yazdığımız ipuçlarının yanı sıra burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir