Sitede Ara

Yüz Tipinize Göre Göz Kapağı Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Her kişinin yüz yapısı ve göz çevresi farklılık göstermektedir. En çok dikkat çeken bölgemiz olan yüzümüzdeki yorgunluk belirtilerini ve kırışıklıkları gidermek için çeşitli estetik operasyonlar geçirmekteyiz. Bunlardan biri de göz kapağı estetiğidir. Göz kapağı estetiği; göz çevresinde yer alan kırışıklıkların ve yorgunluk belirtilerinin silinmesini sağlayarak daha genç ve zinde görünmenizi sağlayabilir. Peki yüz şeklime göre en uygun göz kapağı estetiği hangisidir? Göz kapağı estetiği için uygun aday mıyım? Kimler göz kapağı estetiği olmalıdır? Ameliyatsız göz kapağı estetiği olabilir miyim? Yüzüm için hangi göz kapağı estetiği uygun? vb. soruları sizin için cevaplayacağız. 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Tıpta blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı estetiği, cildi veya yağ dokusunu kaldırarak veya gerdirirken göz çevresinde oluşan kırışıklıkları veya sarkmaları düzeltmek için yapılan bir plastik cerrahi işlemdir. Kirli hava, düzensiz uyku, sigara ve alkol gibi durumlar cildinizin daha erken yaşlanmasına olanak tanır. Yaşlanmanın ve yer çekiminin etkisiyle de yüzünüzde sarkma meydana gelebilir. Kişi en dikkat çeken yüz bölgesinde bu kırışıklıklardan kurtulmak için ise göz kapağı estetiğine başvurmaktadır. Bu ameliyat ile üst göz kapaklarındaki yağ dokusu veya cildi kaldırılır veya gerdirilerek daha genç ve canlı görünen bir görünüm elde edilir. Bu ameliyat ile ayrıca gözlerin daha açık ve büyük görünmesi de sağlanabilir. 

Hangi Durumlarda Blefaroplasti Estetiğine Başvurulmalıdır?

Düzensiz uyku veya alkol, sigara gibi zararlı maddelerin aşırı tüketimi nedeniyle göz yapınızda bozukluk meydana gelebilir. Bu bozuklukların ve suratınızda oluşan kötü görüntüden kurtulmak için ise göz kapağı ameliyatı olabilirsiniz. Göz kapağı ameliyatı olmak ve şu problemlerden kurtulmak için blefaroplastiye başvurabilirsiniz: 

 • Göz altlarında ortaya çıkan torbalanma, renk değişikliği ve koyulaşma 
 • Üst göz kapağında yaşanan sarkma 
 • Göz kapağındaki kırışıklıklar ve sarkmalar,
 • Göz çevresinde kaz ayağı çizgilerinin oluşması,
 • Yüz ifadenizin yorgun göründüğünü düşünüyorsanız göz kapağı estetiği olabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Tipinize Göre Göz Kapağı Estetiği Nasıl Olmalıdır?
Yüz Tipinize Göre Göz Kapağı Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Göz kapağı ameliyatı, sorunun bulunduğu bölüme göre iki çeşide ayrılır.

 1.  Alt göz kapağı estetiği ve
 2. Üst göz kapağı estetiği

Her iki göz kapağı estetik operasyonu da anestezi altında uzman plastik estetik cerrahlar tarafından yapılır. Bu sayede her iki operasyonu da ağrısız ve acısız bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu operasyonların farklı şekilde gerçekleşmesi farklı sorunları gidermelerinden dolayı kaynaklanmaktadır. Burada önemli olan yukarı sayılan işlemlerden hangisi veya hangilerinin gerekeceğinin detaylı bir muayene ile tespit edilmesi ve hastaya uygun olan ameliyatın titizlikle planlanmasıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapaklarındaki kırışıklıklar veya sarkmaları düzeltmek için yapılan bir plastik cerrahi işlemdir. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi ortalama 1 saat civarındadır.

İlk olarak göz kapağı üzerine bir kesi açılır. Bu kesi göz kapağının çizgisi boyunca yapılır ve göz kapağının iç kısmına doğru uzanır. Bu kesi sayesinde plastik cerrah, göz kapağındaki fazla cildi veya yağ dokusunu alabilir. Böylelikle hasta kalıcı olarak göz kapağı sarkması sorunundan kalıcı olarak kurtulmuş olur. Hastanın isteğine göre cerrah, göz kapağındaki cildi gerdirme işlemi de gerçekleştirebilir. Bu işlem sayesinde göz kapağı daha yukarıya doğru çekilir ve daha genç ve canlı bir görünüm sağlanır. 

Son olarak, cerrahınız açılan kesileriı iyileştirmek için dikiş atar.. Dikişler genellikle birkaç gün içinde çekilir ve iyileşme süresi ortalama 2 hafta civarındadır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı estetiği, alt göz kapaklarındaki kırışıklıklar veya sarkmaları düzeltmek için yapılan bir plastik cerrahi işlemdir. Ameliyat genellikle anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi ortalama 1 saat civarındadır.

Alt göz kapağı estetiğinde ilk olarak, göz kapağının alt kısmında bir kesi meydana getirilir. Bu kesi, daha sonradan iz kalmaması adına göz kapağının iç kısmından gerçekleştirilir ve dış kısmına doğru yapılır. Alt göz kapağı estetiği ile göz kapağındaki fazla cildi veya yağ dokusunu kaldırabilir. Tıpkı üst göz kapağı estetiğinde olduğu gibi alt göz kapağı estetiğinde de gerdirme işlemi gerçekleştirilerek, göz kapağında daha genç ve canlı görünüm verilmesi sağlanabilir. 

İyileşme dönemi ortalama 2 hafta olup, dikişler birkaç gün içinde alınır. 

Göz Kapağı Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Blafaroplasti yani göz kapağı estetiği kadar son dönemde pek çok ünlünün de etkisiyle göz yapısında estetik yaptıranların sayısı bir hayli arttı. Blaforaplastinin yanı sıra kişinin yüz şekline göre gerçekleştirilen pek çok göz estetiği çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Blefaroplasti (Göz kapağı ameliyatı): Göz kapağındaki fazla cildi ve yağ dokusunu çıkarır ve kasları gerdirir.
 • Transconjunctival Blepharoplasty (Göz içi blefaroplasti): Göz içi kenarlarındaki yağ dokusunu çıkarır veya gerdirir.
 • Alt göz kapağı ameliyatı: Alt göz kapağındaki fazla cildi ve yağ dokusunu çıkarır ve kasları gerdirir.
 • Lazer blefaroplasti: Göz kapağındaki cildi yenileyerek kırışıklıkları azaltır ve cildi daha parlak hale getirmek amacıyla yapılır.
 • Ünlü göz kapağı estetiği: Daha çekik bir göz yapısı ve göz kapağının görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir ameliyat türüdür.

Ünlü Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Ünlü göz kapağı estetiği, göz kapağının görünümünün ünlüler tarafından yaptırdıkları estetik cerrahi yöntemlerini karşılamaktadır. Bu estetik operasyonlar arasında fox eyes, cat eyes ve badem göz estetiği bulunmaktadır. Fox eyes” ve “cat eyes” gibi ifadeler, göz kapağının görünümünün değiştirilmesi için kullanılan estetik cerrahi yöntemlerinin adlarıdır.

 • Fox eyes estetiği: Göz kapağının üst kısmının yukarı doğru kaldırılması için gerçekleştirilir. Bu yöntem ile göz kapağının üst kısmı daha belirgin ve daha fazla açık hale gelir.
 • Cat eyes (Bella eyes) estetiği: Göz kapağının üst kısmının kaldırılmasının yanı sıra, göz kapağının alt kısmının da yukarı doğru kaldırılması için gerçekleştirilir. Bu yöntem ile göz kapağının üst ve alt kısmı daha belirgin ve daha fazla açık hale gelir.
 • Badem göz estetiği (Kantoplasti, Kantopeksi): Göz kapaklarının daha belirgin ve daha geniş görünmesi için gerçekleştirilir. Bu ameliyat ile göz kapaklarının arka kısmındaki yağ dokusu çıkarılır veya gerdirilir.

Bu tür göz kapağı estetik operasyonları Bella Hadid, Kendall Jenner ve Megan Fox gibi ünlülerin yaptırması ve yaygınlaşması ile ortaya çıktığı için ünlü göz kapağı estetiği olarak adlandırılmaktadır. Peki bu göz kapağı estetik operasyonlarının birbirinden farkı nedir?

Göz Kapağı Estetiği Farkları Nelerdir?

Yukarıda saydığımız blefaroplasti ve kantoplasti göz kapağı estetiği çeşitleri cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilen ameliyat türüdür. Hepsi de cerrahi prosedür olsa da aralarında önemli farklar bulunmaktadır. Blefaroplast,  göz kapağının üst veya alt kısmındaki fazla cildi ve yağ dokusunu çıkarır ve kasları gerdirir. Bu yöntem ile göz kapağı daha genç ve daha canlı görünür. Bu ameliyat, genellikle yaşlanma, yorgunluk veya genetik nedenlerle oluşan göz kapağı problemlerini düzeltmek için gerçekleştirilirken, kantoplasti ve diğer ünlü göz kapağı estetik prosedürleri daha çok göz yapısının daha yukarı kaldırılarak çekik göz alıcı ve estetik bir görünüm kazanılması amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Tedavi Özeti

💉AnesteziGenel Anestezi
⏳Operasyon Süresi1-2 saat
🛏 Hastanede Yatış Gerek yok
🕐İyileşme Süresi7-10 gün

Yüz Tipine Göre Ameliyatsız Göz Estetiği Çeşitleri

Yüz Tipinize Göre Göz Kapağı Estetiği Nasıl Olmalıdır?
Yüz Tipinize Göre Göz Kapağı Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Göz kapağı estetiği kişinin yüz şekline göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden de göz kapağı estetiği çeşitleri kişinin yüz hatlarına uygun olacak şekilde planlanır ve uygulanır. Örneğin, dik yüzler için daha yüksek bir göz kapağı estetiği uygun olabilirken, daha yuvarlak yüzler için daha düşük bir göz kapağı estetiği uygun olabilir. Ayrıca, göz formu, göz çevresi ve kaşlarda göz kapağı estetiği için önemlidir. Bir plastik cerrah tarafından yapılan bu estetik operasyon süreci, yüz tipinize göre hangi göz kapağı estetiğinin uygun olduğunu belirlemek için faydalıdır.

Yüz Şeklinize Göre Hangi Göz Kapağı Estetiği Uygulanmalı?

Uzun Yüz Şekli Badem göz ya da Blefaroplasti
Köşeli Yüz Şekli Fox Eyes ya da Göz Kapağı Ameliyatı
YuvarlakCat eyes ya da Göz Kapağı Estetiği
KareTilki göz ya da Blefaroplasti
ÜçgenBella eyes ya da Göz Kapağı Estetiği
OvalKantoplasti ya da Blefaroplasti
ElmasKantopeksi ya da Alt Göz Kapağı Ameliyatı
KalpBella eyes ya da Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği uygulamaları hastanın ihtiyaçları, kişinin özellikleri ve beklentileri doğrultusunda değişebilir. Göz kapağı ameliyatı prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir