Burun Kanat Cerrahisi Nedir?

BURUN KANAT CERRAHİSİ NEDİR?

Burun estetiği en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gereken en ince detayların atlanmaması gereken önemli bir cerrahi müdahale olması gerekir. Yüzümüzün tam ortasında bulunan hem fonksiyonel hem estetik olarak güzel olması gereken vücudumuzun en önemli parçasından biridir. Burun ameliyatı sonrası genel görünümüne bakıldığında burnun iki kenarında kesi izleri olması üstelik ameliyatın kapalı teknik ile yapılması çoğu kişiye bu ameliyat açık teknik ile mi yapıldı? Neden burun kenarlarında kesi izleri var? Gibi soruları sordurabilir. Bu kesi izleri burun estetiği ameliyatında uygulanan kanat cerrahisi sonucu oluşan izlerdir. Ameliyat kapalı teknik ile yapılmış olsa da iç kısımdan daraltma yeterli olmadığı durumda dışarıdan kesi yapılması gerekebilmektedir. Bugün ki konumuzda burun kanat cerrahisi nedir? Hangi hastalar için uygulamalıdır? İki konuyu ele alacağız.

Burun Kanat Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Kanat cerrahisi burnun yüzüne göre çok geniş olması, burun yanlara doğru yayvan olması burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların daha ince yüzüne göre kaba değil de narin bir burun olmasını sağlamak. Her iki burun kenar diplerinden küçük kesiler açılarak içerisinden fazla doku çıkarılır ve kesi yerleri dikilerek kapatılır.

Erkekler Burun Kanat Cerrahisi Yapılır Mı?

Erkek ve kadın tüm burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalarda kanat cerrahisi yapılabilir. Burnu yüzüne göre daha dar bir görünüme kavuşturmak için yapılması gereken bir işlemdir. Nadiren hastaların iz kalma korkusu nedeniyle tercih etmedikleri bir işlem olsa da birçoğu hastaya uygulandığında çok başaralı sonuçlar alındığını genel olarak söyleyebiliriz.

Burun Kanat Cerrahisinde İz Kalır Mı?

Burun estetiği ameliyatlarında iz kalması veya kalmaması ameliyat olacak kişilerin en çok endişe ettiği konu olabilmektedir. İnsan vücudunda yapılan cerrahi veya kaza sonrası oluşan kesi izleri tamamen yok olmaz ancak bunu en az seviyede tutarak görünmemesini sağlamak mümkündür. Kesi yapıldıktan sonra kesi izlerine uygulanan basınç veya kesi yerini açma eylemi hareketlerden kaçınmak en doğrusu olacaktır. Yara iyileşirken kahkaha atmak, bağırmak vs. doktorunuzun size yapmamanızı söyledi hareketlerden mutlaka kaçınmalısınız. Yaralar iyileşirken hızlı iyileşmesi ve iz kalmaması için verilen ilaçlar elbette olacaktır. Bu ilaçları Doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmamanız gerekmektedir. Güneşten en iyi şekilde korunmalı mutlaka doktorunuzun tavsiyesi ile güneş kremi kullanılmalıdır.

Burun Kanat Cerrahisi Mecburi Yapılması Gereken Bir Uygulamadır?

Kanat cerrahisi değil, komple burun estetiği ameliyatı hiçbir insan için mecbur değildir. Burun estetiği olacak kişi kanatlarının kesilmemesi yönünde talepleri elbette olabilir. Ameliyat öncesi muayene ve planlama hastanın istek ve talepleri Doktoru ile birlikte değerlendirilip yapılabilir. Bu durumda kafanız karışık ise en doğrusu Doktorunuzun tavsiyelerini dinlemek olmalıdır. Diğer bir açıdan bakacak olursak burun estetiği kanama bozukluğu hastalığı olanlar, kalp, yüksek tansiyon, gibi hastalıkları olan hastalara bu ameliyat önerilmez. Yapılan işlem estetik bir müdahale olduğu için insan hayatında elzem değildir

Burun Kanat Cerrahisi Anestezi

Burun muayeneniz sonrası burnunuzun sadece genişliğinden şikayeti olan hastalar için sadece burun kanat cerrahisi yapılabilir. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bir işlem olabilmektedir.

Revizyon Burunlara Kanat Cerrahisi Yapılabilir Mi?

Daha önce ameliyat olmuş, genel burunun şikayeti olmayan ancak burun genişliğinden rahatsız olan hastalarında yine lokal anestezi veya genel anestezi  olarak muayene sonrası kanat cerrahisi yapılabilmektedir.

Burun Kanat Cerrahisi Sonrası Hava Yolunda Kapanma Olur Mu?

Elbette hastanın hava yolu hesaplaması yapılarak müdahalenin yapılması gerekmektedir. Doğru bir kanat cerrahisi sonrası hava yolu kapanmaz kanat cerrahisi olan hastalar nefes problemi yaşamazlar.

Burun kanat cerrahisi nedir yazımızın sonuna geldik aklına takılan diğer tüm sorularınızı (+905320563693) iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty-

“Burun Kanat Cerrahisi Nedir?” için 16 yorum

 • Aycana Edemiş dedi ki:

  Kalın deri için önerileriniz var mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba,
   Kalın deri için ameliyat öncesinde başladığımız alternatif tedaviler vardır. Franksiyonel lazer uygulaması bunlardan birisidir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Yaşar Ali dedi ki:

  İz kalıyor mu?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey,
   Kesilen her yer iz kalmaktadır. ancak ameliyattan sonra iz için uyguladığımız alternatif tedaviler ile belli belirsiz hal almasını sağlıyoruz.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Ersin Karaman dedi ki:

  Kanat cerrahisi ile burnu daraltmak da mümkün olabilir mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey,
   Kanat cerrahisi ile burun kanatlarında olan fazla ve kalın doku çıkarılmaktadır. Bu sayede burunda daraltma mümkündür.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Nihat Demir dedi ki:

  Merhaba, ameliyat düşünüyorum. Burnumun yeni halini görmem ne kadar zaman alır? Kalın deriliyim. Kaç ay sonra şişler tamamen geçer?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Nihat Bey,
   burun estetiği sonrası iyileşme süreci 1 yıldır. Kalın derili burunlarda bu süre 2 yılı bulmaktadır.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan +905320563693 , bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Alican Kağnı dedi ki:

  Burun deliği farklılığı neden olur?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Alican Bey,
   Yüzdeki ve burundaki asimetriler burun deliklerinde de görülebilmektedir. Gelişimsel kaynaklı olmaktadır.
   Muayene randevunuz için +905320563693 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Güven Koç dedi ki:

  Revizyon burun ameliyatı nedir?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Güven Bey,
   Revizyon cerrahisi için fiyat bilgisi detaylı muayene sonrası belirlenmektedir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir. +905320563693 iletişim numaramızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler
   Sağlıklı Günler

 • Mansur Öksut dedi ki:

  Kapalı burun ameliyatı nedir?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Mansur Bey,
   Kapalı burun ameliyatı, burun ameliyatı olmak isteyen kişiler için en avantajlı olan tekniktir. Tekniğin tüm detayları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
   https://www.tasklinik.com/kapali-burun-estetigi/
   Detaylı muayene randevunuz için iletişim numaramızdan +905320563693 ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler
   Sağlıklı Günler

 • Semih dedi ki:

  Ben rinoplasti oldum 1 yil once lakin burun kanatlarim genis sehir disinda yasiyorum ortalama kanat kucultme fiyati verirmisiniz

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Semih Bey,
   Fiyat bilgisi muayene sonrası netleşmektedir.Gelemeyecek durumda iseniz +905320563693 numaralı iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir