Burun Ucu Düşüklüğü

Burun estetiği ameliyat olmak isteyen kişilerin en çok şikayet ettiği nokta burun ucu düşmesidir. Buna ne neden olabilir? Eğer kıkırdakları zayıf ise yada gülme kasları dediğimiz bu kasları çok kuvvetli ise güldükleri esnada burun ucunu aşağıya çekerek o memnun olmadıkları buruncu düşük kemerli görüntünün daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Ameliyatta ise nedeni tespit edilip düzeltilir ise ameliyattan sonra gülerken burun ucu düşmesi problemi görülmemektedir. Yani gülme kası çok güçlü ise zayıflatılmalı, kıkırdakları zayıf ise güçlendirilmelidir.

Yer çekimine karşı her organın olduğu gibi burun ucu da aşağı gitme eylemindedir. Fakat yumuşak doku kıkırdak balansı iyi ayarlanır ise yer çekime karşı dayanması gereken doku miktarı iyi ayarlanır ise bu balans içerisindeki burun ucu düşmez.

Burun ucu düşüklüğü ile birlikte burunun diğer deformasyonları da aynı seans ameliyatta düzeltilebilir mi?

Burun ucu düşüklüğü ile birlikte burunun diğer deformasyonları da aynı seans ameliyatta düzeltilebilir. Kişinin hem burun ucu düşük, kemerli, yamuk bir burunu var ise hava yolu açılması gerekiyor ise burunu yüzüne göre çok geniş ise daraltılabilir. Detaylı muayene sonrasında Doktorunuz ile birlikte planlamanız yapılabilir.

Burun ucu ameliyatı sonrası şeklin son halini alması yapılan işlemin detayına ve kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bu 2 aydan 2 yıla kadar uzanan bir dönemi kapsayabilmektedir. Burun estetiği olacak kişi ince derili ise yada sadece burun ucu cerrahisi yapıldı ise o zaman burnun son şeklini 2 ay içerisinde görülebilir. Ancak ameliyat olacak hasta kalın derili ise ve sadece burun ucu değil yüz kemikleriyle olan ilişkisi de düzeltildiyse ciddi bir eğrilik var ise o zaman son şekli alması 2 yılı bulabilmektedir.

Burun ucu estetiği için yaş sınırı nedir?

Burun ucu estetiği olmak isteyenlerin alt yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18 yaşın tamamen dolmuş olması gerekmektedir.

Genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzelmediğinden burun ucu estetiği işlemi yapılmaz. Talep edilen işlem estetik bir işlem olduğu için ve insan hayatında elzem olmadığı için burun ameliyatı ve mevcut riskleri göz ardı edilerek ameliyatın mümkün kılınması mümkün değildir.  Burun çok kalın deri ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olamayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty-gallery/

https://www.youtube.com/channel/UC4dYHYfm9xFxnOMIoCAJLQw

“Burun Ucu Düşüklüğü” için 2 yorum

 • Haldun Fakır dedi ki:

  Burun kemiği eğriliği ameliyatı ne kadar sürer?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Haldun Bey,
   Burun ameliyatlarında deforme durumuna bağlı olarak süresi değişebilir. Genellikle 2 saattir.
   Sorunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir