Burun Ucu Estetiği

Birçok kişinin rahatsız olduğu,en çok düzeltilmesini istediği konu burundur. Yüzün tam ortasında olması ve bir takım deformite sahip ise kişinin hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu kişilerde deformiteli bir burun özgüven eksikliğine de neden olmaktadır. Yüzlerinden ayrı,orantısız bir burun ile fotoğraf çektirmekten kaçınırlar. Sosyal ortamlarda kendilerini alıkoyarlar. Hep bir adım geride tutarlar kendilerini.Rahatsız oldukları burunlarını kamufle etmek için elleri ile sürekli kapatma çabası içindedirler. Gözlük kullanımı ile deformiteyi kapatma gizleme vazgeçilmez bir durum haline gelmektedir.

Güzel, sağlıklı yüze yakışan bir burun artık zor değildir. Yapılacak cerrahi müdehaleler ile bu duruma son verilmektedir. Hayat kalitesini arttırmak, daha rahat bir nefes almak hem fonksiyonel hemde görsel olarak burun estetiği yapılabilir. Yapılacak olan cerrahi müdehale ile hem hava yolundaki sorunlar tespit edilerek ortadan kaldırılır hem de burunda ki mevcut deformiteler giderilerek kişinin yüzüne orantılı, yüzüne yakışan doğal ama havalı bir burun elde edilir. Ameliyathane ortamında yaklaşık 2 saat sürmektedir. Operasyondan önce detaylı muayene oldukça önemlidir. Mevcut deformiteler saptanmalıdır.Kişinin beklenti düzeyi tespit edilmelidir. Nasıl bir burun istediği önemli bir etkendir.Detaylı inceleme sonrasında operasyon planlaması yapılmalıdır. Ameliyat esnasında kullandığımız özel ve sadece bu iş için tasarlanmış olan ekipmanlar ile kişinin burun deformiteleri giderilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında olması tercihimizdir. Genel anestezi sebebi ile 1 gece hastanede kalması istemekteyiz. Ertesi gün taburcu olmaktadır. 1 hafta sonra atel ve tampon alınmakta ve kişi sosyal hayata devam etmektedir. Bu genel bir burun estetiği sürecidir. Birde bu kişilere nazaran daha şanslı olan kitlelerde vardır. Yüzüne oranla daha az deformiteye sahip olanlar. Güzel bir burnu olmasına rağmen burun ucunda ki deformite sebebi ile de müdehalelerde bulunulur. Bu işlem burun ucu estediği kapsamına girmektedir. Burun ucu kapsamında yine cerrahi müdehaleye başvurmaktayız. Genel bir burun estetiği ameliyatına kıyasla daha kısa sürmektedir.Lokal anestezi ile olur ise gece yatışı gerekmemektedir. Aynı gün taburcu olunabilmektedir. 1 haftalık atelleme sürecinden sonra sosyal hayata kalınan yerden devam edilebilir.

Burun ucu estetiği kavramında sadece cerrahi müdehale yapılmayabilir. Burun ucunda ki deformiteye göre dolgu uygulaması ile müdehale edilebilir. Burun ucunda ki düşüklük bu uygulama ile son bulabilir. Dolgu uygulaması ile burun ucuna kaldırma efekti ile kişi daha mutlu olabilmektedir.

Hangi yöntemin hangi hastaya uygunluğunu belirleyebilmek için detaylı muayene önem arz etmektedir. Mevcut deformiteler ve kişinin beklentisi muayene esnasında birlikte değerlendirilerek uygun yöntem belirlenmektedir.