Dar Burun Sendromu Nedir?

Dar burun sendromu olan kişilerde nefes alma zorluğu, burunda tıkanıklık, burun akıntı gibi sorunların hastada çok fazla hissetmesini sağlayarak kişinin yaşam kalitesini düşürürken psikolojik sorunlarında neden olabilmektedir. Dar burun sendromu yapısal burun bozukluğu, burnun uç kısmının veya burnun sırt kısmının normalden çok dar olmasıdır. Dar burun sendromu burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir. Bugün ki yazımızda dar burun sendromu nedir? Konumuzu değerlendireceğiz.

Dar Burun Tedavisi

Dar burun çok fazla bilinen bir konu değildir, her insanda görülmemektedir. Burun iç ve dış kısmı burun ameliyatı yapılacak hekim tarafından iyi iyi analiz edilmesi bu ameliyatı yapan doktorun burun anatomisinden iyi anlaması gerektiğinin bilgisini vermek isterim. İç ve dış kısım darlığı hesaplanarak ameliyat edilmiş doğru bir burun estetiği sonrası hastanın nefes almasında sorun olmaz. Ancak burun iç ve dış kısmındaki darlık önemsenmemiş ise ameliyattan sonra hastanın nefes alması zor olacaktır. Burnun bir bütün olduğunu sadece burun kemeri, düşüklüğü, burun yamukluğundan ibaret olmadığını söyleyebiliriz.

Dar burun sendromu hastalığı genelde burun ameliyatı olmuş kişilerin burun yamukluğum düzeltildi, burun etlerim alındı ancak hala nefes alamıyorum gibi şikayetler ile Doktora baş vurmaları gözlemlenmektedir. Bu durumda dar burun sendromu olabilirsiniz. Dar burun sendromu çok öncesinde anne karnındaki anne rahminde gelişime dayanmaktadır. İnsanların bir çoğunun yüz gelişimi bir birinden farklı .iolmaktadır.

Dar burun sendromu olan hastaların burunlarının incelenmesi ve alanında uzman tecrübeli doktor tavsiyesi alması çok önemlidir. Dar burun dışarıdan burnunuz büyük gözükse de iç kısmının dar olması nefes alma sorununuzun olması dar burun sendromu olabileceğinizi gösterebilir. Bu yüzden muayene sonrası doktorunuz burun tomografisi istenebilir. Başarılı bir burun ameliyatı sonrası dar burun genişletilerek daha rahat nefes almanız sağlanmaktadır.

Sağlık açısından zorunlu olan bu ameliyat için kişinin öncelikle çok ciddi bir hastalığı varsa sürekli kullandığınız bir ilca varsa veya herhangi bir alerjiniz var ise mutlaka ameliyat öncesi doktorunuza danışılmalıdır. Sigara tüketimi yara iyileşme sürecini ve anestezi ile ilgili mevcut risklerinden dolayı her ameliyatta olduğu gibi dar burun sendromu olan hastaların ameliyat olmadan 6 ay önce sigarayı bırakmaları ve ameliyattan sonra hiç içilmemelidir.

Dar burun sendromu nedir? Konu başlıklı yazımızın sonuna geldik umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Daha fazla bilgi ve merak ettikleriniz için bizimle (+905320563693) iletişime geçebilirsiniz.

“Dar Burun Sendromu Nedir?” için 4 yorum

 • Selma Demiroğlu dedi ki:

  Burun eti ameliyatı sonrası nefes alma sorunu yaşanır mı?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,
   Burun eti ameliyatında esas amaç rahat nefes alınması içindir. Sonrasında nefes alma sorunu yaşanıyor ise araştırılmalıdır.
   Detaylı bilgi ve randevunuz için +905320563693 numaralı telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkür eder,
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Raziye Nur Hattatlı dedi ki:

  3 yıl önce ankarada burun ameliyatı oldum. Burnum çok daralmış. Nefes almakta zorlanıyorum. Yeniden ameliyat önerir misiniz?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Raziye Hanım,
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir