Sitede Ara

Doğal Burun Estetiği 

Burun estetiği (Rinoplasti) burnun fonksiyonel, mevcut görünümlerini değiştirmek için yapılan operasyondur. Doğal burun estetiği ameliyatı yüz ile uyumlu burun ucu kalkıklığı abartılmamış, burun kavisleri normal seviyede, burun dar ve genişliği ideal seviyede olmalıdır. Burnun doğallığını bozmak anatomisini değiştirmek estetik olarak şekil bozukluklarına neden olurken fonksiyonel olarak da hastanın nefes alma mekanizması doğru çalışmadığı için nefes alma problemleri de yaşanabilmektedir. Doğal burun estetiği nedir? Konumuzu bu yazımızda ele alacağız.

Doğal Burun Estetiği Nedir?

Doğal burun estetiği, kişinin yüz hatlarına göre gerçekleşen estetik operasyonudur. Amaç; hastanın yüzüne uygun bir şekilde doğal burun sağlarken hem de güzel görünen bir burun oluşturmaktır.  Doğal burun yapısına ulaşmak için yapılması gerekenler; 

 • Doğal burun estetiğinde kas ve cilt korunmalıdır.
 • Kemikler, kıkırdak ve cilt gibi burun yapıları değiştirilebilir.
 • Burun üzerindeki kemerler ve pürüzlülükler düzeltilebilir.
 • Kişinin burun ucunda bulunan uzun, geniş, büyük ve düşük burun ucu düzeltilebilir. 
 • Burun yapınız yüzünüze göre daha geniş yapıdaysa eğer burunda daraltma yapılabilir. 
 • Yüzünüzde altın oranın sağlanması ve doğal görünümlü burun elde etme adına her kişinin kıkırdak yapısı analiz edilmeli ve burun yapısına göre burun estetiği gerçekleştirilmelidir. 

İdeal Burun Nasıl Olmalıdır?

İdeal burun yapısı her kişinin yüzüne uygun şekilde hazırlanan burun yapısıdır. Bu noktada her etnik kökende ve her kişide farklılık gösterir. İdeal burun yapısı kişilerin yüz hattını 3 parçaya ayırdığımızda bu parçalara orantılı bir burun yapısı oluşturmaktır. 

İdeal burun yapısı için ilk olarak burun incelenir ve altın oranı yakalamak adına şu işlemlerden geçilir:

 • Altın oran için ilk olarak burun uzunluğu yüz yüksekliğinin 1/3 orta kısmına eşit olacak şekilde ayarlanır,
 • Burun genişliğiyle ağız genişliği arasındaki orana bakılır
 • Burun uzunluğu ile projeksiyonu arasındaki oran ve yüz dikdörtgeninin kenarlarının birbirine olan orana da dikkat edilmelidir.
 • Kaşlar arasındaki boşluk ile gözbebekleri arasındaki boşluğa bakılır.
 • İdeal burun yapısı için alt dudak genişliği ile üst dudak genişliğinin birbirine oranı göz önünde bulundurulur.

Doğal Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Doğal burun estetiğinde iki yöntem kullanılır. Bunlar;

Açık Teknik Burun Estetiği 

Açık burun e estetiğinde kesi gerçekleştirilerek yapılır. Burun derisi tamamen gözükür. Açık rinoplasti daha rahat bir şekilde gerçekleşse de iz bıraktığı için kapalı burun estetiğine göre daha az tercih edilir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı burun estetiğinde burun içinde açılan kesiler dışarıdan görülmez. Kesi meydana gelmediğinden izsiz burun estetiği olarak da bilinir.  Kapalı burun estetiğinde burun derisi kaldırılmaz, burun derisinin altındaki alanlar kaldırılır ve bu alandan estetik operasyon gerçekleştirilir. 

Doğal Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Fark 

Doğal burun estetiğinde öncesi ve sonrası farkı görebilmeniz için iyileşme sürecinizi atlatmanız gerekmektedir. Burun estetiği iyileşme süreci ise 1-2 yılı içermektedir. Doğal buruna sahip olduğunuzu anlamanın en iyi yolu ise burun estetiği sonrası tanıştığınız kişilerin yorumları olacaktır. 

İdeal Buruna Nasıl Kavuşurum? 

İdeal buruna kavuşmak için doktor ve klinik seçim fazlasıyla önem taşımaktadır. Doktor tercihinde daha önce yaptıkları operasyonları inceleyebilirsiniz. Bu incelemeler sonrası doğru doktor ve klinik seçimiyle yüzünüze en uygun buruna kavuşabilirsiniz.

Doğal burun nasıl olmalı? sorusu ve burun estetiği ile doğal burun yapısına nasıl konuşacağınızı anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yüzünüze en uygun ideal burun için  burun estetiği sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir