Meme Büyütme Hakkında 5 Soru – Cevap

MEME BÜYÜTME HAKKINDA 5 SORU-CEVAP

Dünyada sıkça gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisi de Meme büyütme operasyonudur. Meme büyültme operasyonları farklı sebeplerden dolayı kadınların tercih ettiği bir ameliyat olmaktadır. Sizlere bu yazımızda meme büyütme hakkında 5 soru- cevap vererek bilgilendirme yapıyor olacağız.

Nasıl Yapılır?

Meme protezi yani memeye silikon yerleştirilmesi, operasyonları kişilere özel planlanmaktadır. Kişilerin şikâyetleri ve vücut yapısı hesaplanarak yapılmaktadır. Genellikle göğüs altında yapılan 3-4 cm kesi yapılması ile dokuların dikkatlice kaldırılması ardından seçilen protezin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 1-1.5 saat süren bir operasyondur. Ameliyatın başarı oranı ve kişilerin mutluluğu Doktor seçimi ve Doktorun yetenek, beceri ve tecrübesine dayanmaktadır.

Kimler İçin Uygundur?

Meme büyültme operasyonu; memesini küçük bulan kişiler, doğuştan veya sonradan oluşan nedenlerle meme gelişimi bozukluğu olan kişiler, emzirme süreci sonrası memenin içinin boşalarak sarkık görünen kişiler, meme kanseri cerrahisi sonrası meme rekonstrüksiyonuna ihtiyacı olan kişiler bu operasyonu gerçekleştirebilmektedir. Aslında meme boyutundan ve şeklinden memnun olmayan her kadın meme büyültme operasyonuna başvurabilmektedir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyültme operasyonları yaklaşık olarak 1-1.5 saat sürmektedir. 1 gece hastanede kalmanız önerilmektedir. Doktor kontrolünün ardından taburcu olabilirsiniz. Operasyon sonrası 1 hafta dinlenmeniz düzenli beslenmeniz iyileşme sürecinizi etkiliyor olacaktır.  1 hafta boyunca dinlenmeniz verilen ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. İlk hafta göğüsünüz de şişlik, ağrı, gerginlik olabilmektedir. Kollarınızı kaldırmamanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra size balensiz sütyen giydirilmektedir, bu sütyeni 2 ay boyunca gitmeniz gerekmektedir. 6-8 hafta boyunca ağır spordan uzak durmalısınız. 2 haftanın sonunda kendinizi iyi hissediyorsanız tempolu yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Hamam, sauna gibi yerlere 2 ay sonra gidebilirsiniz. Kesi yerleri bakımı izinizin güzel iyileşmesi için oldukça önemlidir. Güneşten korumalısınız, havuza ve denize 1 ay sonunda gitmelisiniz. Memenin şeklinin oturmasının yaklaşık 1 yılı bulacaktır.

Ölçü Kararı Nasıl Verilir?

Meme büyültme operasyonlarında kişinin isteklerini Doktoruna net bir şekilde anlatması memenin ameliyat sonrası şeklini, büyüklüğünü etkilemektedir. Meme büyültme operasyonunda şekle karar vermek için şu maddelere dikkat edilmelidir;

 • Hastanın boyu ve kilosuna dikkat edilmelidir.
 • Göğüs kafesi şekline dikkat edilmelidir.
 • İki göğüs arasındaki simetriye dikkat edilmelidir.
 • Göğüsteki sarkık oranına dikkat edilmelidir.
 • Göğüslerin büyüklüğü ve dokusuna dikkat edilir.

Silikon Süt Bezlerine Zarar Verilir mi?

Meme büyültme operasyonu yaptıracak kadınların en çok merak ettikleri sorular arasında emzirmeye engel midir, süt bezlerim zarar görür mü gelmektedir. Meme büyültme operasyonun da silikon meme altındaki dokular kaldırılarak yerleştirilmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında süt bezleri zarar görmemektedir, emzirme sürecini etkileyen bir durum söz konusu değildir.

soru cevap.jpg

Meme büyütme hakkında merak ettikleriniz için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirisiniz.

Referanslar;

https://drsuleymantas.com/breast-surgery/

“Meme Büyütme Hakkında 5 Soru – Cevap” için 6 yorum

 • a. f. dedi ki:

  en büyük beden silikon kaç cc?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba,
   Protez boyutları beden, boy, ebat olarak çok çeşidi mevcuttur. 50 cc olanda mevcut, 700 cc olan da. Vücudunuza uygun olan oranlardaki boyut büyüklüğü muayeneniz esnasında belirlenmektedir.
   Detaylı muayene önem arz etmektedir.
   +905320563693 numaralı iletişim hattımızdan bizlere direkt ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Ceylan Akkaşık dedi ki:

  Süt bezlerine gerçekten zarar gelmez değil mi? Henüz evli değilim 3 sene sonra düşünüyorum. Emzirme çok önemli benim için.

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Ceylan Hanım,
   Endişenizi anlıyoruz ancak içiniz ferah olsun. Yazımızda da belirttiğimiz gibi meme üyütme cerrahisi yapılırken süt bezlerine gerekli özeni sağlıyoruz ve koruma altın alıyoruz. Süt bezlerine ameliyat esnasında veya ameliyat sonrasında herhangi sorun meydana gelmemektedir.
   Detaylı muayene randevunuz için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Selma Kaya dedi ki:

  Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bebeklere süt verilir mi?

  • TAŞ Klinik dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,
   Meme dikleştirme ameliyatı esnasında süt bezlerine zarar verilmez ve emzirme sürecine engel değildir.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir