Yarık Dudak – Damak Tedavi Süreci

Yarık Dudak – Damak Tedavi Süreci

Yarık dudak ve / veya yarık damak, baş ve boyun bölgesinde görülen anomalilerdir. Yarık dudak deformesi, tek taraflı yarık dudak veya çift taraflı yarık dudak olarak görülebilmektedir. Yarık damak ise arka yarık damak, ön yarık damak ve hem ön hem arka yarık damak olarak görülebilmektedir. Sadece yarık dudak deformasyonu görülebilirken beraberinde yarık damak deformasyonu da görülebilir. Bu yazımızda yarık – dudak damak tedavi süreci ni ele alacağız. Keyifli okumalar.

Yarık dudak ve / veya yarık damak anomalisine sahip olan kişilerde alternatif tedavi ve cerrahi ameliyatlar yapılmaktadır. Bu tedavi ve ameliyatların yapılaması gereken süreleri ve yapılma zamanları çok önemlidir.

Yarık dudak ve / veya yarık damak anomalisi ile doğan bebeklerde ilk tedavi süreci beslenmedir. Beslenme sağlanamaz ise bebeklerde gelişim bozuklukları başlayabilmektedir. Bebeklerin doğduğu ilk günden 20 yaşına kadar olan süreçte ortodontistlere büyük iş düşmektedir. Beslenme ve emme güçlüğü yaşayan bebeklerde ortodontistler tarafından özel beslenme plakları hazırlanması gerekebilir. Beslenme zorluğu yaşayan bebeklerde özel biberon ve özel biberon başlıkları ile daha rahat beslenme süreci sağlanabilmektedir.

Yarık dudak ve damak bir arada

Aşamaları:

  • Yarık dudak ve / veya yarık damak anomalisine sahip olan bebeklerde, doğduktan ilk 72 saat veya en geç 1 hafta içerisinde beslenme plağı çıkarılmalıdır. Bu plak bebeğin sağlıklı beslenmesi için gereklidir.
  • 4 – 5 aylık olan bebek yeterli kiloya ulaşmış ise Plastik ve Estetik Cerrahlar tarafından ameliyat planlaması yapılmalıdır. Bu ameliyat ile dudak yarığı kapatılır. Burun delikleri birbirine yaklaştırılır ve burun yeniden şekillendirilir. Yarık dudak deformesi kapatılarak daha estetik bir görünüm kazandırılır.
  • Bebek 18 aylık olmuş ve yine yeterli kiloya sahip ise, Plastik ve Estetik Cerrahlar tarafından bu kez yumuşak damak kapatılması cerrahisi yapılmaktadır.
  • Çocuk 6 yaşına geldiği zaman yine cerrahi olarak sert damak kapatılması ameliyatı planlanır.
  • Çocukta burundan konuşma gibi bir konuşma bozukluğu var ise konuşma terapistine yönlendirilerek konuşma sorunu ortadan kaldırılmaktadır.
  • Diş eksiklikleri veya ağız kapanışında sorunlar oluşmuş ise ortodonti tedavileri ile bu durum düzeltilebilmektedir.

Yarık Dudak ve / veya Damak Yarığı Ne Zaman Tespit Edilmektedir?

Yarık dudak ve / veya damak yarığı olup olmadığı bebek anne karnındayken ultrason ile görülmektedir. Bu süreç gebelik döneminde tespit edildiğinden anne adaylarının morallerini yüksek tutmak ve yüksek tutulmasını sağlamak son derece önemlidir. Gerekli görülür ise psikolojik profesyonel destek alınması da sağlanabilir. Yarık dudak ve / veya damak yarığı tespit edildikten sonra Plastik ve Estetik Cerrahları ile görüşüp adımlar ve aşamalar hakkında detaylı bilgi alınmalı ve süreç takip edilmelidir.

Yarık Damak Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir