Yarık Dudak Damak

Yarık Dudak Damak

Estetik cerrahi işlemler arasında yer alan diğer bir işlem ise yarık dudak-damak onarımıdır. Yarık dudak damak nedir? Türleri nelerdir? Neden Oluşur? Detayları ile bilgi veriyor olacağız. Keyifli okumalar.

Yarık Dudak-Damak Nedir?

Yarık dudak-damak, genetik ve çevresel faktörler sebebi ile doğumsal var olan bir deformasyondur. Bazı genlerin sebep oldu yarık dudak, yarık damak veya yarık dudak damak deformasyonu baş ve boyun bölgesinin en sık görülen konjenital anomalilerden biridir.

Yarık dudak-damak deformasyonları, sadece yarık dudak olarak veya sadece yarık damak olarak veya her ikisi bir arada yarık dudak damak şeklinde görülebilir. Yarık dudak damak deformasyonuna sahip olanların % 60 – 80i erkeklerdir. Ve beyaz ırk toplumlarında görülme oranı daha sıktır. Her 1000 bebekten biri yarık dudak ve / veya yarık damak anomalisi ile doğmaktadır.

Yarık dudak ve / veya yarık damak embriyolojik dönemde, bebeğin yüzünün gelişimi esnasında yapılarının birleşme kurusu ile ortaya çıkan anomalidir. Fetüsün (emriyolojik olarak gebeliğin başlaması sonucu anne karnında gelişen ve henüz doğmamış olan bebeğe verilen isimdir) dudak yapısının oluşması 4 veya 5. haftada, damak yapısının oluşması 8 veya 9. haftada gelişimini tamamlamaya başlar. 12. Haftada fetüsün, dudak ve damak yapılarının birleşmesi tamamlanmış olur. Bu süreçte gelişme esnasında yaşanılan sorunlar sebebi ile fetüsün dudak veya damak yapısında yarıklar meydana gelmektedir.

Tek taraflı ve çift taraflı dudak yarığı

Yarık Dudak Yarık damak Türleri

Bazı hastalarda yarık dudak , bazı hastalarda yarık damak ,  bazı hastalar da ise hem yarık damak hem de yarık dudak olarak görülebilir.

Yarık damak ve / veya yarık dudak türleri aşağıdaki gibidir,

  • Ön damak yarıkları
  • Arka damak yarıkları
  • Hem ön hem arka damak yarıkları
  • Tek taraflı yarık dudak
  • Çift taraflı yarık dudak
  • Medyan yarık dudak

Yarık Dudak ve / veya Yarık Damak Deformasyonu Neden Oluşur?

Yarık dudak veya yarık damak veya her ikisinin bir arada olduğu deformasyonların nedeni genetik ve çevreseldir.

Genetik Nedenler

Yarık dudak ve / veya yarık damak oluşumuna neden olan genler kalıtımsaldır. Genden gene geçişi kaçınılmazdır.

Çevresel Nedenler

Gebelik döneminde, ilaç kullanımı (kortizon, anti epileptik ilaçlar, böcek ilaçları, aspirin ve benzeri) , alkol kullanımı, sigara kullanımı, düşme, stres, geçirilen bazı viral hastalıklar, röntgen ışınları, folik asit ve vitamin eksikleri gibi genetik olmayan çevresel faktörler yarık dudak ve / veya yarık damak anomalisinin alt yapısını oluşturmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre genetik faktörler daha ağırlıklı olarak sebep olduğu ispatlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir